18:51   YENİŞEHİR DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI   11:58   MERSIN’DE SANATTA ENGEL YOK   11:57   ÇAVUŞLU DERESI’NIN ÇEHRESI DEĞIŞTI   11:57   BAŞKAN SEÇER AYVAGEDIĞI VE GÖZNE YAYLASı’NA GITTI   01:04   CHP’DE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI   16:37   SEVGININ ÜLKESI, DILI YOK    15:53   TARSUS’TA MOTOSIKLET KAZASıNDA AĞıR YARALANAN GENÇ HAYATıNı KAYBETTI   15:51   ÇAMLıYAYLA’DA 5. İĞNE OYASı FESTIVALI YARıN BAŞLıYOR   15:50   BAĞıMLıLıKLA MÜCADELE İL KOORDINASYON KURULU, VALI SU BAŞKANLıĞıNDA TOPLANDı   15:49   SOLI POMPEIOPOLIS 2019 KAZı ÇALıŞMALARı SONA ERDI   15:47   BEDENSEL ENGELLILER ATLETIZM MILLI TAKıMı’NDA HEDEF OLIMPIYATLARDA MADALYA KAZANMAK   15:45   OTOMOBIL, SU TANKERINE ÇARPTı: 1 YARALı   15:44   TOROSLAR’DA ZAFER BAYRAMı HAZıRLıKLARı   15:43   GÖKÇEBELEN ŞANTIYESI’NDE YANGıN TATBIKATı YAPıLDı   15:41   MESKI’DEN BÜYÜK KÖSEBALCı MAHALLESI’NDEKI SU KESINTISIYLE İLGILI AÇıKLAMA   15:39   BÜYÜKŞEHIR YENI SESLER ARıYOR   15:38   TOROSLAR GENÇLIK ÖRGÜTÜ DANıŞMA KURULU’NA RENK KATTı   14:34   CHP TOROSLAR DANıŞMA KURULU TOPLANTıSı   12:52   SILIFKE’DE İMAMUŞAKLıLAR KıRTıL DAĞıNDA YÖRÜK ŞENLIĞI DÜZENLEDI   12:46   TARSUS’TA GAZETECIYE SILAHLı SALDıRı  
 
     
 
 


Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, 2019 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite tercihi yapacak öğrencilere yardımcı olmak amacıyla konferans düzenledi. Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın konuşmacı olarak katıldığı “21. Yüzyılda Gençlerin Meslek ve Kariyer Yolculuğu” konferansına üniversite adayları ve veliler yoğun ilgi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Gökbel, öğrencilere, “Sevdiğiniz ve mutlu olacağınız meslekleri seçin” çağrısında bulundu.

 

Tarih : 23 Temmuz 2019 Salı 11:19   Okunma : 139

Mersin Büyükşehir Belediyesi, gençleri YKS tercih süreçlerinde de yalnız bırakmıyor. 2019 YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite tercihi yapacak öğrencilere yardımcı olmak ve doğru biçimde yönelimlerini sağlamak amacıyla Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından bir konferans düzenlendi.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi PDR Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın konuşmacı olarak katıldığı “21. Yüzyılda Gençlerin Meslek ve Kariyer Yolculuğu” konferansı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen konferansa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Gökbel ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Necdet Tamamoğulları’nın yanı sıra çok sayıda üniversite adayı genç ve veli katıldı.

“SEVDİĞİNİZ VE MUTLU OLACAĞINIZ MESLEKLERİ SEÇİN”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Gökbel, üniversite tercihi denince akıllara o andan sonraki hayatın planlanacağı tercihler geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Ülkemizde özellikle ekonomi ve iş alanlarındaki yetersizlik dikkate alındığında iş odaklı tercihlerin ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Ben altını çizerek şunları söylüyorum; sevdiğiniz ve mutlu olacağınız meslekleri seçin. Özellikle eğitim konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin gençlere çok daha fazla katkı veren bir belediye olacağına inanıyorum. Çünkü hedeflerimiz hep bu noktada. Biz belediyenin 5 yıllık Stratejik Planı’nı hazırlıyoruz. Eski dönemde planlar hazırlanıp tozlu raflarda kalırdı. Ancak son zamanlarda stratejik planların önemi ortaya çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer, 5 yıllık Stratejik Planı Büyükşehir Belediyesi’nin bir yol haritası, bir anayasası olarak ortaya koymamızı istedi. Bu noktada yaptığımız çalıştaylarla sporu bir masaya, kültür-sanatı bir masaya, turizmi bir başka masaya, eğitimi, sağlığı, dış ilişkileri bir başka masaya yatırdık. Çalıştaylarda amacımız neydi? Mersin’deki tüm paydaşları bu çalıştaylarda bir araya getirmek. Stratejik Planımız muhtemelen Eylül ayı sonunda sona erecek. Bu Stratejik Plan’da da eğitimin çok ayrı ve özel bir yeri var.”

“EĞİTİME ÇOK FARKLI BİR BAKIŞ GETİRMEK İSTİYORUZ”

Konferans öncesi Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime verdiği önemi vurgulayarak konuklara seslenen Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Necdet Tamamoğulları, “Yönetimimiz, sosyal demokrat bir belediyecilik için elindeki olanakları kullanmaktadır. Sosyal Hizmetler Dairemizin de bir başlığı eğitim çalışmasıdır. Biz eğitime çok farklı bir bakış getirmek istiyoruz. Çağımızda her şey baş döndürücü bir hızla değişiyor. Bizim çocukluğumuzda hekim olmak ciddi bir kazanç kaynağıydı, mühendis olmak öyleydi ama dünya çok değişti. Küresel dünyada iş bölümü çok arttı. Öğrencilerin sevdiği mesleği isteyerek, ona emek ederek, alanında en iyi olmaya çalışarak çok farklı yaşayabileceklerini göreceksiniz. Bugün bir öğretmenin kazancıyla bir hekimin kazancı veya fabrikada çalışan bir makine teknikerinin kazancının aynı olduğunu bilmeniz gerekir. Ama bu; o kişinin becerisine, dünyayı anlayışına, vizyonuna kalmış bir durum. Bunu öğrencinin çok iyi görmesi gerekir” dedi.

EĞİTİM VE ÖĞRETİMİ DESTEKLEME KURSLARINA KAYITLAR BAŞLADI 

Tamamoğulları, üniversiteye hazırlık için Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kursları’na kayıtların 19 Temmuz’da başladığını duyurarak, “Kayıtların 18 Ağustos’a kadar süreceğini söylemek istiyorum. Mersin’in merkezi, Anamur, Mut, Gülnar, Bozyazı, Silifke, Erdemli ve Tarsus olmak üzere 8 dershane açtık. Kayıtlarımız başladı. Kriterlerimizi değiştirdik; yüzde 50 başarı, yüzde 50 ekonomik durum kriterleriyle öğrencilerimizi seçeceğiz. Bu sistemden faydalanamayan başarılı öğrencileri bizim desteklememiz gerekir” dedi.

YEŞİLYAPRAK, ÜNİVERSİTE ADAYLARINDAN “SÖZ VERMELERİNİ” İSTEDİ

Konuşmaların ardından başlayan konferansı üniversite adayı gençler ilgiyle dinlerken, Prof. Yeşilyaprak’ın anlattığı geleceğin meslekleriyle ufuklarını genişletti. Konferans başlangıcında öğrencilerden söz vermelerini isteyen Yeşilyaprak, “Buradasınız. Bir saat benim karşımdasınız. Burada bir seçim var; ‘Buradayım ama hiç dinlemeyebilirim’ ya da ‘Buradayım ama dinleyip yararlanabilirim’ demek. Dinlerken alıcılarınızı açık tutacağınıza, girdiğiniz gibi çıkmayacağınıza söz verir misiniz?” dedi. Yeşilyaprak, öğrencilerin tamamından konferanstan kendilerine fayda sağlayarak ayrılacakları yönünde söz aldı.

Konferansın ardından salondaki rehber öğretmenler, öğrencilere tercihler konusunda destek sağladı. Program; Kongre ve Sergi Sarayı’nda 21-25 Temmuz arasında “Meslek Tanıtım Günleri”, 20-29 Temmuz tarihleri arasında da “Tercih Danışmanlığı Desteği” ile sabah 09.00-akşam 19.00 saatleri içinde devam edecek.
Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE GİRİŞ SAYFAM YAP SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2019 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA