19:12   BÜYÜKŞEHIR BAŞKAN VEKILI GÜLCAN KıŞ, İLBANK GENEL KURULU’NA KATıLDı   19:09   CHP’LI ANTMEN "BIZ BIZE YETERIZ TÜRKIYEM" KAMPANYASıNDA TOPLANAN PARALARı SORDU   19:07   YAŞLı ADAMDAN 35 GÜNDÜR HABER ALıNAMıYOR   19:06   BAŞKAN YıLMAZ, YENI ENCÜMEN ÜYELERIYLE İLK TOPLANTıSıNı YAPTı   19:03   MERSIN’DE SCOOTERLı ZABıTALAR DEVRIYEDE   19:02   ÖLMEK İSTEYEN KADıNı IRMAĞA ATLAYıP KURTARDı   19:01   ZABıTADAN SAHILDE ÇEKIRDEK DENETIMI   18:58   LISE LABORATUVARıNDAKI PATLAMADA HAYATıNı KAYBEDEN ÖĞRETMEN TOPRAĞA VERILDI   18:56   MERSIN’DE "MERDIVEN ALTı" PEYNIR ÜRETIMI YAPıLAN DEPOYA BASKıN   22:29   BARO BAŞKANLARı ANKARA’DASAVUNMA NÖBETINDE YEŞILBOĞAZ: KORKUNÇ SONUÇLAR DOĞURACAK   17:15   GÜLNAR’DA "KONTROLLÜ" BELEDIYE MECLIS TOPLANTıSı   17:12   MERSIN’DE ASKER UĞURLAMA EĞLENCE VE KONVOYLARıNA KESINLIKLE İZIN VERILMEYECEK   17:10   TOROSLAR’DA 4 AYDA 6 BIN TON SıCAK ASFALT DÖKÜLDÜ   17:09   MERSIN’DE KURBAN SATıŞ ALANı HAZıRLANıYOR   17:07   GÖRME ENGELLI ECRIN, BISIKLET SÜREREK GÖNÜLLERI FETHETTI   16:59   BAŞKAN KÖSE’DEN PAKIZE ESEN’E ZIYARET   16:55   ‘ÇOCUKLAR İÇIN MAVI KURDELE TAK’   23:35   CHP’LI PAKIZE ESEN BEYIN KANAMASı GEÇIRDI   14:50   BAŞKAN TARHAN: "BELEDIYE OLARAK ÇOK İYI DURUMDAYıZ"   14:48   TARSUS DOĞA PARKı, 7 YENI SAKININE KAVUŞTU  
 
     
 
 
image

Okunma : 728  Tarih : 29.12.2019  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Fatih Berkil

TOPRAKTAN ÖTESİ: ‘’Bizim’’ Durmuş Deniz

Siyaset biliminin öğretisinde özellikle iki ana unsur anlatılır. Baskı ve Çıkar Grupları… Bu gruplar parlamenter sistemin yönetsel kurgusunda her zaman önemsenmiştir. Yerel yönetimlerde ise değişen insan ihtiyaçları ile bu yönetsel ilişkiyi uzlaştırmak maharet gerektirir. Bu ilişki, her kesimin tatmin olmadığı ancak mevcut durumdan da mutsuz olmadığı bir yapıyı yönetme usulünü gerektirir. Ülke siyaseti, yönetim tarzı her zaman ülkenin tamamında aynı özellikleri göstermeyebilir. İnanç ve sosyal doku, gelir ve eğitim düzeyi ile tüketim alışkanlıkları, davranış ve tercihe dönüşür. İşte siyaset üreticiler bu tercihlere cevap vermek durumunda kalırlar.

Bilgiye daha kolay ulaşarak, yeni değerlerin üretildiği günümüzde halkın ekonomik talepleri giderek artış göstermeye başladı. Yeni değerimiz özenmeye dayalı, özlem kültürü. Bu açıdan siyasetçinin mevcut geniş alanda konumu ilginç bir hal aldı. Borç yönetimini bilmeden, çıkarları yönetmek hele de şeffaf kalarak bunu gerçekleştirmek oldukça güç. Dahası sosyal politikalara ağırlık verme niyetinde olan siyasetçinin yükü daha da ağırlaştı.

Gördüğümüz o ki Durmuş Deniz yeniden gündeme oturan üretim ve kooperatif sistemini, güncelleyerek bölge siyasetini şekillendirecek. Yerel yönetimler, model uygulamalar, yeni iktidarın anahtarı konumuna geldi. Doğal olarak, bu kararlılık ve samimiyet ile örtüşen sesleniş her aşamada karşılığını bulacaktır. İşte Anamur İlçe Başkanı Durmuş Deniz’i birçok yöneticiden ayıran da bu özellikleri oldu.  Durmuş Deniz “-Delege seçimlerine müdahil olmadım.” diyerek ve böyle davranarak şeffaf ve katılımcı yönetim tarzını herkese kanıtlamış oldu. Sonuç ne oldu? Kazandı ama herkes Durmuş Deniz’e gerçekten inanarak oy verdi. Geçerli 155 oyun tamamını almak, hele CHP’de  son derece önemlidir.

Durmuş Deniz’i en çok destekleyen kimler? Üreticiler. Geçmişin tarihe yön veren ‘’Üreten biziz, yöneten de biz olacağız’‘ sözüne işaret eden, aynı zamanda Ziraat Mühendisi olan Başkan Durmuş Deniz, kendi Bölgesinde tarımsal kalkınmanın, siyasetin lokomotifi olacağını daha siyaset yapmaya başladığı ilk yıllarda da dile getirmişti. Şimdi ülke siyaseti onun dediği noktaya geldi: Toprak ve Üretim.

Durmuş Deniz, Türkiye’de hemen herkesin adını bildiği Anamur’da Muz ve Çilek yetiştiriciliğine iyileştirilmesi anlamında önemli katkılar sunmuştur. Önceki dönemlerde Ziraat Mühendisleri Odası  Anamur Kurucu İlçe temsilcisi ve Mersin il yöneticisi, ayrıca MUZ-DER (Muz Üreticileri Derneği) Kurucu yönetim kurulu üyeliği yapmış biri olarak, bir eli hep toprakta olan Durmuş Deniz’e kendi toprağının insanı ne diye seslenir, bilir misiniz? Bizim Durmuş. Burada hemen hatırlamak gerekir ki siyasetin samimi ve kararlı dilini en iyi halk belirler. Şayet halk “ adınızın önüne bizim ifadesini eklemişse”, seni senden alıp, Biz yapmış ve Bizim Demişse, artık Halka mal olmuşsundur. Bu büyüleyici bir etkidir ve artık sen; sen değilsindir.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de benzer bir yaklaşımla, “Anamur’un emrindeyim.” Demişse, bunda ‘’Bizim ‘’ Durmuş Deniz’in topraktan gelen tecrübesi ve halkla olan bütünleşmesinin etkisi, en büyük etkendir.
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA