21:48   ÇUKUROVA ÇOK MUTLU   21:23   CHP’LI ALI MAHIR BAŞARıR: “DOKUNULMAZLıĞıMLA İLGILI BIR SıKıNTıM YOK, ALNıMıZ AÇıK”   21:09   BAŞKAN TOPÇU GıDA FIYATLARıNDAKI ARTıŞı YORUMLADı,“İŞLER DAHA DA İÇINDEN ÇıKıLMAZ HALE GELIYOR”   20:53   KOÇAK, AGROPARK’ıN TOPLANTıSıNA KATıLDı   20:28    İZMIT BELEDIYESPOR - MERSIN YENIŞEHIR BELEDIYESI ÇUKUROVA BASKETBOL KULÜBÜ: 58-60   17:31   CHP’LI ALI MAHIR BAŞARıR: “MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYEMIZ ESNAFıMıZıN YANıNDA”   17:18    BAŞKAN YıLMAZ, ORHUN YAZıTLARıNıN MIRASıNA SAHIP ÇıKıYOR   15:49   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN İŞ YERI KAPALı 5 BIN 785 ESNAFA GıDA KOLISI   14:27   ÖLDÜRDÜKLERI ADAMı BIR HAFTA EVDE BEKLETMIŞLER    14:03   MERSIN EMNIYETINDEN "BIRLIKTE GÜÇLÜYÜZ PROJESI"   13:47   TARSUS TSO MECLIS’INDE YOL HARITASı GÖRÜŞÜLDÜ   11:04   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN, SAHILDEKI 10 FARKLı NOKTAYA KEDI EVI    10:38   MUT’DA KıRMA KANGAL CINSI 3 KÖPEK ÖLÜ BULUNDU   10:29   BELEDIYE HALKıN ACIL SORUNLARıNA ÇÖZÜM GETIRECEK 10 TESISI DAHA HIZMETE AÇıYOR.   10:16   MERSIN ORTADOĞU HASTANESINDEN, GELENEKSEL TAMAMLAYıCı TıPLA HASTALARA DESTEK    09:20   BÜYÜKŞEHIR’DEN PERSONELE SERTIFIKALı MAHREMIYET EĞITICI EĞITIMI   08:27   YENIŞEHIR HALK MASASı ÇÖZÜM ÜRETMEYE DEVAM EDIYOR    08:17    AKDENIZ BELEDIYESI HIZMETLERI İLE VATANDAŞA MORAL OLMAYA DEVAM EDIYOR   08:09   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, TRAVEL TURKEY İZMIR FUARı’NA KATıLıYOR   08:03   HAKAN CANAN CAN: "İKINCI YARı ORTAYA KOYDUĞUMUZ BASKı ILE GALIBIYETI HAK ETTIK"   
 
     
 
 
image

Okunma : 89  Tarih : 21.01.2021  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

Yılanın Başı, Küçükken Ezilir

  "YILANIN BAŞI, KÜÇÜKKEN EZİLİR"
  Haftaya başlayacak olan Yarıyıl Tatili nedeniyle, yazıma "Sağlık çalışanlarından sonra, öğretmenler ve öğrenciler başta olmak üzere, risk grubunda bulunan herkese, yeteri kadar aşılama yapılmadan ve beklenen düşüş oranı sağlanmadan -15 Şubat'ta- yüz yüze eğitime kesinlikle  geçilmemelidir" diye başlamak ve bu konuda ayrıntılı bir yazı yazmak istiyordum.
  Ancak, Ankara'nın göbeğinde, birkaç gün önce; aynı gün, aynı yöntem ve birkaç saat arayla yapılan üç saldırı olayı, gündeme "Ağır Misafir gibi" oturunca, Yüz Yüze Eğitime geçme konusuna, başka bir yazımda değinmeye karar verdim.
  Bildiğiniz gibi; Gelecek Partisi genel başkan yardımcısı Sayın Selçuk Özdağ, Yeniçağ Gazetesi Ankara temsilcisi Sayın Orhan Uğuroğlu ve KRT Televizyonu temsilcisi de olan gazeteci yazar Sayın Afşin Hatipoğlu'na, evlerinin önünde saldırı yapıldı.
   Kendilerine geçmiş olsun dileklerimi -bir kez daha- iletiyor, saldırganları kınıyorum.
  Saldırganların tamamı, bir an önce yakalanıp yargı önünde hesap vermelidir. Bu ve benzeri suçlar cezasız kalırsa arkasından yeni saldırılar gelebilir çünkü.
  Saldırganların bir kısmı bulundu. Yakalananlardan ikisi tutuklandı. Diğerleri, birkaç saat sonra, denetimli olarak serbest bırakıldı. Aranan zanlılar da var.
  Saldırılardan birkaç saat sonra, sosyal medya hesabıma;
  "Saldırının hemen ardından açıklama yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcı Sayın Selçuk Özdağ, saldırı ile ilgili; Sayın  Devlet Bahçeli'nin azmettirici olduğunu ima etti ve ülkücü gençliği, tahriklere kapılmamaya çağırdı.
  Keşke, o tür bir açıklama yapmadan önce, Emniyet Teşkilatının toplayacağı bilgi, bulgu ile Cumhuriyet Savcısının başlatacağı soruşturmayı bekleseydi." diye yazmıştım.
  Çünkü ben, bu olayları, ülkemizi karıştırmak amacıyla tertiplenen bir iç çatışmanın işaret fişeği olarak görüyorum.
  O nedenle "Bir siyasi partinin genel başkan yardımcısı ile iki gazeteci yazar ve medya organı temsilcisine, birkaç saat ara ile saldırı yapan yılanların başı, büyümeden ezilmelidir." diye düşünüyorum.
  Olaydan sonra, 12 Eylül öncesinde yaşanan kanlı olayları, en az benim kadar bildiğini sandığım politikacıların, polemik kokan söylemlerini duyunca, çok üzüldüm.
  Saldırıdan sonra açıklama yapan Milliyetçi Hareket Partisi genel başkan yardımcısı Sayın Semih Yalçın'ın "Bizim mahallenin delisi çoktur" diye açıklama yapmasını, o kadar deneyimli bir politikacıya yakıştıramadım.
  Aynı partinin genel başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin "Milliyetçi Hareket Partisi ve ülkücülere iftira edildiği" yönündeki açıklamasını duyunca da, aklıma; Hrant Dink cinayetinden sonra, İstanbul Emniyet Müdürü ile başbakanın, birbiriyle çelişen sözleri geldi.
  O zaman; İstanbul Emniyet Müdürü, cinayeti “Birkaç gencin, milliyetçi duyguları sonucu işlenmiş olabileceğini" söylerken başbakanımız “Hrant Dink’i öldürenler, beni de öldürmek isteyebilir” anlamını çıkarabileceğimiz bir açıklama yapmıştı çünkü.
  Bu iki olay bile; devlet insanları ve siyasi parti temsilcilerinin -ayak üstü açıklamalar yapmak yerine- birbirleriyle çelişmeyen açıklamalar yapması gerektiğini, bir kez daha  gösterdi.
  Terör, yalnızca demokrasimiz için değil hepimizin yaşam hakkı için en büyük tehlikedir ve bu ülke, terörden kaynaklı çok acı çekti.
  Neredeyse, takvimdeki herhangi bir tarihten; birkaç gün önce veya sonra, önemli birinin teröre kurban oluşunun yıl dönümüdür. Örneğin; birkaç gün önce Bahriye Üçok'u andık. Birkaç gün sonra da Uğur Mumcu ve Ali Gaffar Okan'ı anacağız.
  Bu ülkede, Ana Muhalefet Partisi genel başkanına -farklı zamanlarda- yumruk atıldı, pusu kuruldu, linç girişiminde bulunuldu, tehdit mesajları yollandı. Önüne, mermi bırakıldı.
  Başka bir ülkede, böyle bir olay olsaydı; hiç değilse, siyasi parti liderleri ortak bir tepki koyar. Oysa bizim ülkemizde, saldırgana "Kahraman" gözüyle bakanlar bile oldu.
  Soruşturmayı yürüten savcılara dönük eleştiri, tehdit ve küfür yüklü söylemlere diyecek söz bulamıyorum.
   Her seçimden önce ve her terör saldırısından sonra -siyasi parti liderleri başta olmak üzere- sorumluluk taşıyan herkese "Toplumun gerilmesine neden olacak sözler söylemek yerine, demokrasi kültürümüzün gelişmesine katkı verecek konuşmalar yapın" diyerek neredeyse yalvarıyorum ama sesimi duyanların sayısı, bir elin parmağı kadar bile olmuyor.
  Ben, aynı gün yapılan son saldırıların -kimilerinin söylediği gibi- Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü Hareket tarafından organize edildiğine inanmıyorum.
  Saldırıya uğrayanların üçü de, eski ülkücü olduğu için olaya "Davadan döneni, pişman etmeye yönelik bir iç hesaplaşma" havası verildiğini sanıyorum.
  O nedenle; yukarıda da söylediğim gibi "Bu olayları, ülkemizi karıştırmak amacıyla tertiplenen bir iç çatışmanın işaret fişeği olarak görüyorum." ve "Yılanın başının, küçükken ezilmesini" bekliyorum.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA