18:15   BAŞKAN TARHAN, İÇEL İDMAN YURDU TARAFTARLARINI ZAFERE UĞURLARI   18:10   ENPLUS DİJİTALLEŞEREK BÜYÜYOR   18:05   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN GENÇLİK KONSERİ’NDE KENT ORKESTRASI SAHNE ALDI   18:01   BAŞKAN YILMAZ’DAN İÇEL İDMAN YURDU TARAFTARINA OTOBÜS VE MAÇ BİLETİ DESTEĞİ   17:45   DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ÇAVUŞOĞLU 24 MAYIS`TA FİLİSTİN`İ, 25 MAYIS`TA İSRAİL`İ ZİYARET EDECEK   17:42   YILDIRIM KAYA KÖY ENTİTÜSÜ ZİYARETLERİNİN ONUNCUSUNU SAMSUN LADİK AKPINAR KÖY ENSTİTÜSÜ`NE YAPTI   17:26   ÖZTRAK: “MALTEPE`DEKİ DEMOKRASİ MEYDANI, MİLLETİMİZİN SARAYDAN VE BEŞLİ ÇETELERDEN ÇOK DAHA BÜYÜK OLDUĞUNU TÜM DÜNYAYA BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”   17:19   ÜMİT DİKBAYIR, ASGARİ ÜCRETLE EV GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞTI: "ŞU MASANIN ÜSTÜNDEKİ, SİZE 6 SAAT BİLE YETMEZ. YARIN ZAM YAPMANIZ LAZIM BU VATANDAŞA”   16:57   TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ GENEL BAŞKANI KARADAYI: "EVDE BAKIM PARASI VE SAKATLIK MAAŞI İLE İLGİLİ PROBLEMLER VAR"   16:54   TTB: "TÜM YURTTAŞLARI NİTELİKLİ SAĞLIK HAKKI İÇİN SAĞLIKTA YAŞANAN TAHRİBATA DUR DEMEYE DAVET EDİYORUZ"   16:27   SİVASLI FIRINCI: PARA KAZANAMIYORUZ. ŞU ANDA SİVAS`TA EN AZ 50 TANE FIRIN DEVREDİYOR   16:26   TCMB: KONUT FİYATLARI BİR YILDA YÜZDE 110 YÜKSELDİ   16:24   BTP LİDERİ HÜSEYİN BAŞ`TAN ERDOĞAN`A ABDÜLHAMİD YANITI: “LİSEDEKİ TORUNUNA DANIŞSIN”   16:24   MALATYA SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI KURTOĞLU: “DAMIZLIK HAYVANLARIMIZ KESİME GİDİYOR. KATLİAM VAR, ENGELLEYECEK HİÇBİR KURUM YOK”   16:08   BİRLEŞİK KAMU-İŞ: GIDA FİYATLARI YILLIK YÜZDE 159,6 ARTTI   15:57   ABD BÜYÜKELÇİSİ FLAKE HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR`I ZİYARET ETTİ   15:52   EĞİTİM SEN: KAPATILAN KÖY OKULLARININ 2022-2023 DÖNEMİNE HAZIR HALE GETİRİLMESİ İÇİN BÜTÇEDEN YETERLİ KAYNAK AYIRILMALIDIR   15:51   HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU TEDAVİSİNDE İLAÇ SIKINTISI: İLACIN ŞURUP FORMUNU SGK ÖDEMİYOR   15:47   AKŞENER, ABD BÜYÜKELÇİSİ FLAKE`İ KABUL ETTİ   15:38   IĞDIR`DA KADIN CİNAYETİ  
 
     
   

DEVA Partili kadınlar Raziye’nin öldürüldüğü yere karanfil bıraktı


Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mersin kadın teşkilatları her geçen gün daha fazla yüzleşme zorunda kaldığımız kadın cinayetlerine tepki için bir araya geldi. Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu ile birlikte geçtiğimiz günlerde vahşi bir cinayete kurban giden Raziye Oskay’ın öldürüldüğü yere giden DEVA’lı kadınlar, kadın cinayetlerine ve hükümetin bu konudaki sessizliğine tepki gösterdi. Raziye Oskay’ın öldürüldüğü yere karanfil bırakan DAVA Partili kadınlar İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe alınarak uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

 

Tarih : 15 Ocak 2022 Cumartesi 16:11   Okunma : 169

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mersin kadın teşkilatları her geçen gün daha fazla yüzleşme zorunda kaldığımız kadın cinayetlerine tepki için bir araya geldi. Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu ile birlikte geçtiğimiz günlerde vahşi bir cinayete kurban giden Raziye Oskay’ın öldürüldüğü yere giden DEVA’lı kadınlar, kadın cinayetlerine ve hükümetin bu konudaki sessizliğine tepki gösterdi. Raziye Oskay’ın öldürüldüğü yere karanfil bırakan DAVA Partili kadınlar İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe alınarak uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

İl Başkan yardımcıları, il yöneticileri, ilçe başkanları ve yöneticilerinin hazır bulunduğu eylemde basın açıklamasını DEVA Partisi İl Kadın Çalışmaları Başkanı Songül Abdan okudu.

Hukuksal ve adli tedbirlerin cinayetleri önlemeye yetmediğine dikkat çeken Abdan, “Her geçen güne yeni bir kadın cinayeti haberiyle uyanır olduk. Buradan işine gitmek için evinden çıkan 24 yaşındaki Raziye Oskay’ın katledildiği yerde, kadın cinayetlerine dur demek için bir araya geldik.Raziye kızımız tam 10 sene bu caninin elinden şehir şehir kaçmasına rağmen devlet olarak katledilmesine maalesef engel olamadık. Koruyamadık! Bu durum ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğinin göstergesidir” dedi.

Kadın cinayetleri Türkiye’nin gündeminden çıkana kadar mücadelelerine devam edeceklerine vurgu yapan Abdan, açıklamasında “DEVA partisi olarak, etkin yasal düzenlemelerin yapılması gerektiği konusunda mücadele ediyoruz. En temel hak olan yaşam hakkının koruma altına alınması gerektiğini savunuyoruz. Kadınların yaşam hakkının korunması devletin görevi olduğu için bu sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz.

      Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine etkin yasal düzenlemeler yapmak yerine, tam tersi kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesinden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesine tekrar imza vermeye, Danıştay’ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak; hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz.

Medeni Kanunumuza ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasını, yasaların etkin bir şekilde uygulanması amacıyla yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini savunuyoruz.

Şiddetle mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu hususta devletin tüm erklerini göreve davet ediyoruz. Yaşam hakkına dokunulmaması için mücadelemize devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu da, kadına şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdiği konuşmasında, “Bugün burada vahşi bir saldırıda yaşamdan koparılan Raziye kızımızın katledildiği yerdeyiz. Ailesine taziye ziyaretinde bulunduk. Karanfil koyarak toplumsal duyarlılığı ön plana çıkarmak istiyoruz. Kadına şiddette geldiğimi noktayı hepimiz biliyoruz. Bu konuda ciddi duyarlılıkların olması, kanuni yaptırımların uygulanması gerekiyor. Özellikle İstanbul Sözleşmesinden çıkmanın bu konuda bizleri ne kadar geriye götürdüğünü hepimizin görmesi ve anlaması gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelip ortak bir ses olması lazım. Raziye kızımızın acısını tüm benliğimizde hissediyoruz. Deva Partisi olarak yapmamız gereken bir şey varsa biz hazırız.” dedi.

Daha sonra Raziye Oskay’ın evine giderek ailesine taziyede bulunan DEVA heyeti, kadın cinayetlerinin son bulması çağrısını yineledi.


Paylaş :
Etiketler :  COVID-19, DEPREM, İZMİR, KORONAVİRÜS, PANDEMİ, DEVA, PARTİSİ, KADIN, TEŞKİLATLARI, İL BAŞKANI, CENK CENKCİMENOĞLU

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA