01:49   BAŞKAN SEÇER, ‘EUROVELO-AVRUPA BİSİKLET ROTALARI AĞI BİSİKLET STRATEJİLERİ VE SAHA ÇALIŞMASI PROGRAMI’NIN AÇILIŞINA KATILDI   01:37   TARSUS TSO TOBB’UN 70. YIL ETKİNLİKLERİNE KATILDI   01:34   CUMHURBAŞKANI ÖDENEĞİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN DÜZENLEME EK BÜTÇE TEKLİFİ METNİNDEN ÇIKARILDI   01:18   KATLEDİLEN RAZİYE OSKAY İÇİN ADALET YERİNİ BULDU   23:15   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN MEVLANA KADIN VE ÇOCUK ATÖLYESİ’NDE TOPRAĞIN VE DOĞANIN ÖNEMİ ANLATILDI    23:11   TÜRKİYE, FİNLANDİYA VE İSVEÇ`TEN ORTAK BİLDİRİ: "FİNLANDİYA VE İSVEÇ, PKK VE DİĞER TÜM TERÖRİST ÖRGÜTLERİN FAALİYETLERİNİ ENGELLEYECEKLERİNİ TAAHHÜT EDER"   21:49   KILIÇDAROĞLU: “ECEVİT`LE ERBAKAN BAĞIRDILAR MI? ÇAĞIRDILAR MI? GELİYORUZ DEDİLER Mİ? HAYIR, GEREĞİNİ YAPTILAR… BİZİM GELENEĞİMİZDE GEREĞİNİ YAPMAK VARDIR”   21:45   BAKAN NEBATİ, TBMM`DE “İHRACATIMIZ ARKA ARKAYA REKORLAR KIRIYOR” DEDİ; CHP`Lİ AĞBABA “NEBATİ`DEN MASALLAR” YANITINI VERDİ   21:43   AKP`Lİ MAHİR ÜNAL`IN KAHRAMANMARAŞ`TAKİ ZİYARETİNDE POLİS, SORU SORMAK İSTEYEN GAZETECİYİ ENGELLEDİ   21:40   BÜYÜKŞEHİR’İN EV SAHİPLİĞİNDE ‘EŞİT MASALLAR’ TİYATRO OYUNU ÇOCUKLARLA BULUŞTU   20:34   İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK: “DEVLETİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE KARŞI FAALİYETLERDE BULUNDUĞUNA KARAR VERİLEN GRUPLARA ÜYELİĞİ NEDENİYLE İLİŞİĞİ KESİLMEMEK KOŞULUYLA ÖĞRENCİLERİMİZE BİR ŞANS TANIYALIM”   20:27   İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU: “ARTAN YOKSULLUK KARŞISINDA RÜZGARGÜLÜ PROJESİ, REFAHI TABANA YAYMA PROJESİDİR”   20:04   BULGARİSTAN`IN 10 KENTİ, “B40 BALKAN ŞEHİRLERİ AĞI”NA DAHİL OLDU. İMAMOĞLU: "İBB OLARAK YAPILABİLECEK TÜM İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ"   20:01   CHP`Lİ ALİ ÖZTUNÇ TBMM`DE, İLİÇ`TEKİ SİYANÜR SIZINTISINA TEPKİ GÖSTERDİ: “BU TÜRKİYE`NİN ÇERNOBİLİ`DİR”   19:32   KEMALPAŞALI ÇAY ÜRETİCİLERİ, KANUN TEKLİFİNİ PROTESTO ETTİ: “ÇAY KANUNU YASALAŞIRSA, KENDİ ÇAY BAHÇEMİZDE SÖZLEŞMELİ ÇİFTÇİ OLARAK ÇALIŞACAĞIZ”   18:53   BTP: "HÜSEYİN BAŞ KONUŞTU, ERDOĞAN NADİR ELEMENTLERİ HATIRLADI”   18:24   MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ: SARAÇOĞLU MAHALLESİNDE RESTORASYONUN ÖNÜNÜ AÇAN KORUMA KURULU KARARLARI İPTAL EDİLDİ   18:24   TFF ESKİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ MUSTAFA HACIKERİMOĞLU: "TÜRK FUTBOLUNDA 4 BÜYÜK KULÜP GERÇEKTEN ADALET İSTİYOR MU?"   18:17   TANJU ÖZCAN: BOLU VALİSİ ‘AŞEVİNE KURBAN BAĞIŞI TOPLAMAK CAİZ MİDİR?` DİYE İL MÜFTÜSÜNE SORMUŞ   18:15   TÜRK OCAKLARI: “TÜRK OCAKLARI YÖNETİMİNİN MİLLİYETÇİLİK KONUSUNDA HİÇ KİMSEDEN DERS ALMAYA İHTİYACI YOKTUR”  
 
     
   

MALATYA SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI KURTOĞLU: “DAMIZLIK HAYVANLARIMIZ KESİME GİDİYOR. KATLİAM VAR, ENGELLEYECEK HİÇBİR KURUM YOK”


Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, “Bizim bütün damızlık hayvanlarımızız kesime gidiyor, bir katliam var. Katliamı engelleyecek hiçbir kurum yok, şu an kimse müdahale etmiyor. Önümüzdeki süreçte bir kilo ete, bir kilo süte muhtaç olacağız” dedi.

 

Tarih : 23 Mayıs 2022 Pazartesi 16:24   Okunma : 396

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, “Bizim bütün damızlık hayvanlarımızız kesime gidiyor, bir katliam var. Katliamı engelleyecek hiçbir kurum yok, şu an kimse müdahale etmiyor. Önümüzdeki süreçte bir kilo ete, bir kilo süte muhtaç olacağız” dedi.

Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Aziz Kurtoğlu, üretici maliyetlerinin beş kat arttığını açıkladı. Kurtoğlu, şunları söyledi:

“Şu anda üreticiler mağdur, hem tüketiciler mağdur. Üreticilere bakıyoruz, maliyetler yüzde 500 yükselmiş. Üreticinin ürününde daha yüzde 120 yükselme oldu. Özellikle maliyetlerin düşürülmesi ilgili bakanlığımızın, hükümetimizin yapacağı çok işler var. Hem hayvancılık yapan, hem de tarımla iştigal eden üreticilerimizin; mazot fiyatlarında ÖTV`nin kaldırılması… Enerji girdilerinin çiftçiye ÖTV`siz verilmesini, üreticiler adına istiyoruz.

Malatya`mızla ilgili 15-20 proje yaptık. Bütün fizibilite raporları elimizde, tabi güncellenmesi gerekiyor. Bizim bütün damızlık hayvanlarımızız kesime gidiyor, bir katliam var. Katliamı engelleyecek hiçbir kurum yok, şu an kimse müdahale etmiyor. Önümüzdeki süreçte bir kilo ete, bir kilo süte muhtaç olacağız.

İneği olmayanın danası olmaz. Süt, eti de ilgilendiriyor. Yerel yönetimlere; belediye tarımsal üretim daire başkanlığına, tarım il ve ilçe müdürlüklerine, kaymakamlara, valimize; bir an önce Malatya`da ‘acil eylem` adı altında soğuk zincirin kurulması gerekiyor.

"KÜÇÜK AİLE İŞLETMELERİ BU İŞİ SÜRDÜRÜYOR"

Şu anda işletmeler sürdürülebilir halde değil. Dünya genelinde yüzde 75 küçük aile işletmeleri ve bu işletmeleri ayakta tutuyor. Büyük işletmeler zarar ettiğinde hepsi kaçıp gidiyor. Malatya`mızda şu ana TKDK ve DAP`ın verdiği desteklerle kurulan kaç işletme ayakta, 1-2 işletme var. Malatya`da 3 tane büyük işletme ayakta duruyor. Yüzde 90`ını şu anda aktif değil, işletmeler hep boş. Küçük aile işletmeleri bu işi sürdürüyor. Zarar etseler de üretmek zorundalar. Hep birlikte bu ailelerin sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Malatya Süt Üreticileri Birliği olarak elimizden geleni yaptık. Biz iyi bir fizibilite raporu hazırladık, valimize de bu raporu sunacağız.

"GELEN DESTEK HEMEN GERİ ALINIYOR"

Tarım ve Orman Bakanlığı`nın ton başı verdiği 200 TL destek var. Malatya çok ciddi bir istihdam alanına sahip, kırsala dönüşler başlayacak. Gıda sıkıntısı çeken bütün vatandaşlarımız bir karış toprağı varsa oraya gidecek. Yerel yöneticiler ve ilgililere sesleniyorum; herkesin bir araya gelerek ilimizde ‘acil eylem planı` adı altında tarımla ilgili fizibilite çalışmalar yapılmalıdır. Önceliğine göre projeler yapılarak, köylerimizde tanklar kurulmalıdır. Üreticilerimizin ürettiği sütler o tanklara dökülürse, ulusal firmalar buradan süt alabilirler. Burada üretici kazanacaktır. Şu anda devletten gelen bütün destekler vergi olarak geri hemen alınıyor. Yaptığı yatırımların karşılığını taksitle de değil hemen alınıyor."

“ÜRETİCİLER SÜTLERİNİ UCUZA VERMESİNLER”

Üreticilere sütlerini ucuza vermemeleri konusunda uyaran Kurtoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Malatya Süt Üreticileri Birliği`nin tankları depoda bekliyor. Bize sahip çıkıp, arkamızda durursanız biz o tankları köylere dağıtırız, sütler tanka dökersiniz, ulusal firmada gelip sütlerini satın alır. Evlerde süt toplama dönemi bitti. Evlerde toplanan sütlerde milyonlarca bakteri ürüyor. O toplanan sütlere çiftçinin de sahip çıkması gerekiyor. Tüketicilerde rastgele herkesten süt almasınlar. Mutlaka o sütlerin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından sütlerin numune alınarak analizinin yapılmasını istiyorum. Bir üretici ve tüketici olarak bunu istiyorum çünkü belki de çocuklarımıza süt yerine zehir içiriyoruzdur. Bununla ilgili denetimlerin yapılması gerekiyor. Kayıt dışının kontrol edilmesi gerekiyor. Kayıt dışı olan hiçbir şey bize ait değil, kayıt altında olanlar bize aittir."

Kurtoğlu, sağmal inek sayısının çıkarılması gerektiğini ve gerçek verinin oluşturulması gerektiğini de ifade ederek, "Sağılabilecek, ya da sağıma hazır ne kadar hayvan var bunun muhakkak tespit edilmesi gerekiyor. Bununla ilgili de proje yapılmalıdır. Fırat Kalkına Ajansı (FKA) ile bir proje yapıldı. Bu proje ilk Malatya Büyükşehir Belediyesi`ne, sonra Battalgazi Belediyesi`ne sunuldu. Yeşilyurt Belediyesi yapacak denildi. 600 bin liralık proje için bir yılda 129 milyon 600 bin lira Malatyalı üreticinin kaybı var. Bu çok ciddi bir rakam, bu para kimin cebine giriyor? Üreticiye, tüketiciye bir faydası yok. Bununla ilgili bir araştırma başlatılmalıdır" dedi.

 

 

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA