01:49   BAŞKAN SEÇER, ‘EUROVELO-AVRUPA BİSİKLET ROTALARI AĞI BİSİKLET STRATEJİLERİ VE SAHA ÇALIŞMASI PROGRAMI’NIN AÇILIŞINA KATILDI   01:37   TARSUS TSO TOBB’UN 70. YIL ETKİNLİKLERİNE KATILDI   01:34   CUMHURBAŞKANI ÖDENEĞİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN DÜZENLEME EK BÜTÇE TEKLİFİ METNİNDEN ÇIKARILDI   01:18   KATLEDİLEN RAZİYE OSKAY İÇİN ADALET YERİNİ BULDU   23:15   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN MEVLANA KADIN VE ÇOCUK ATÖLYESİ’NDE TOPRAĞIN VE DOĞANIN ÖNEMİ ANLATILDI    23:11   TÜRKİYE, FİNLANDİYA VE İSVEÇ`TEN ORTAK BİLDİRİ: "FİNLANDİYA VE İSVEÇ, PKK VE DİĞER TÜM TERÖRİST ÖRGÜTLERİN FAALİYETLERİNİ ENGELLEYECEKLERİNİ TAAHHÜT EDER"   21:49   KILIÇDAROĞLU: “ECEVİT`LE ERBAKAN BAĞIRDILAR MI? ÇAĞIRDILAR MI? GELİYORUZ DEDİLER Mİ? HAYIR, GEREĞİNİ YAPTILAR… BİZİM GELENEĞİMİZDE GEREĞİNİ YAPMAK VARDIR”   21:45   BAKAN NEBATİ, TBMM`DE “İHRACATIMIZ ARKA ARKAYA REKORLAR KIRIYOR” DEDİ; CHP`Lİ AĞBABA “NEBATİ`DEN MASALLAR” YANITINI VERDİ   21:43   AKP`Lİ MAHİR ÜNAL`IN KAHRAMANMARAŞ`TAKİ ZİYARETİNDE POLİS, SORU SORMAK İSTEYEN GAZETECİYİ ENGELLEDİ   21:40   BÜYÜKŞEHİR’İN EV SAHİPLİĞİNDE ‘EŞİT MASALLAR’ TİYATRO OYUNU ÇOCUKLARLA BULUŞTU   20:34   İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK: “DEVLETİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE KARŞI FAALİYETLERDE BULUNDUĞUNA KARAR VERİLEN GRUPLARA ÜYELİĞİ NEDENİYLE İLİŞİĞİ KESİLMEMEK KOŞULUYLA ÖĞRENCİLERİMİZE BİR ŞANS TANIYALIM”   20:27   İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU: “ARTAN YOKSULLUK KARŞISINDA RÜZGARGÜLÜ PROJESİ, REFAHI TABANA YAYMA PROJESİDİR”   20:04   BULGARİSTAN`IN 10 KENTİ, “B40 BALKAN ŞEHİRLERİ AĞI”NA DAHİL OLDU. İMAMOĞLU: "İBB OLARAK YAPILABİLECEK TÜM İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ"   20:01   CHP`Lİ ALİ ÖZTUNÇ TBMM`DE, İLİÇ`TEKİ SİYANÜR SIZINTISINA TEPKİ GÖSTERDİ: “BU TÜRKİYE`NİN ÇERNOBİLİ`DİR”   19:32   KEMALPAŞALI ÇAY ÜRETİCİLERİ, KANUN TEKLİFİNİ PROTESTO ETTİ: “ÇAY KANUNU YASALAŞIRSA, KENDİ ÇAY BAHÇEMİZDE SÖZLEŞMELİ ÇİFTÇİ OLARAK ÇALIŞACAĞIZ”   18:53   BTP: "HÜSEYİN BAŞ KONUŞTU, ERDOĞAN NADİR ELEMENTLERİ HATIRLADI”   18:24   MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ: SARAÇOĞLU MAHALLESİNDE RESTORASYONUN ÖNÜNÜ AÇAN KORUMA KURULU KARARLARI İPTAL EDİLDİ   18:24   TFF ESKİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ MUSTAFA HACIKERİMOĞLU: "TÜRK FUTBOLUNDA 4 BÜYÜK KULÜP GERÇEKTEN ADALET İSTİYOR MU?"   18:17   TANJU ÖZCAN: BOLU VALİSİ ‘AŞEVİNE KURBAN BAĞIŞI TOPLAMAK CAİZ MİDİR?` DİYE İL MÜFTÜSÜNE SORMUŞ   18:15   TÜRK OCAKLARI: “TÜRK OCAKLARI YÖNETİMİNİN MİLLİYETÇİLİK KONUSUNDA HİÇ KİMSEDEN DERS ALMAYA İHTİYACI YOKTUR”  
 
     
   

SİVASLI FIRINCI: PARA KAZANAMIYORUZ. ŞU ANDA SİVAS`TA EN AZ 50 TANE FIRIN DEVREDİYOR


Sivas`ta son yapılan zamlarla birlikte ekmeğin fiyatı 3, Sivas katmer ve çöreğinin fiyatı da 7 lira oldu. Sivas`ta fırıncılık yapan Murat Cahit, artan maliyetlerden nedeniyle para kazanamadıklarını belirterek, “Şu an bir fırıncının, para kazanması için ekmeği en az 6-7 TL`ye satması lazım. Para kazanamıyoruz. Şu anda Sivas`ta en az 50 tane fırın devrediyor, bırakıyor. Çünkü götüremez. Para kazanamazsa bu işi de yapamaz. Bu, Sivas`a özgü bir meslek. Böyle giderse bu sektör kaybolacak. Burada, işsiz beş kişi devletin sırtına gelmiş olacak” dedi.

 

Tarih : 23 Mayıs 2022 Pazartesi 16:27   Okunma : 362

Sivas`ta son yapılan zamlarla birlikte ekmeğin fiyatı 3, Sivas katmer ve çöreğinin fiyatı da 7 lira oldu. Sivas`ta fırıncılık yapan Murat Cahit, artan maliyetlerden nedeniyle para kazanamadıklarını belirterek, “Şu an bir fırıncının, para kazanması için ekmeği en az 6-7 TL`ye satması lazım. Para kazanamıyoruz. Şu anda Sivas`ta en az 50 tane fırın devrediyor, bırakıyor. Çünkü götüremez. Para kazanamazsa bu işi de yapamaz. Bu, Sivas`a özgü bir meslek. Böyle giderse bu sektör kaybolacak. Burada, işsiz beş kişi devletin sırtına gelmiş olacak” dedi.

Sivas`ta 35 yıldır fırıncılık yapan Murat Cahit, ekonomik kriz nedeniyle yaşadıkları sorunları ANKA Haber Ajansı`na anlattı. Unlu mamullerin yapımında kullanılan ürünlere gelen zamlar nedeniyle para kazanamadıklarını belirten Cahit, şunları söyledi:

"KENDİ YAĞINDA KAVRULAN BİR ESNAFIZ, YIPRANIYORUZ"

"Normalde bir ekmeğin fiyatı, para kazanmamız için 6-7 TL olması lazım. Katmer, çörek keza öyle. Bizim sıkıntımız; bir marketçi bir zam geldiğinde yansıtabiliyor ama biz yapamıyoruz. Yağa, una, susama zam geldiğinde biz en az 2-3 sonra zam yapabiliyoruz. Bu da bizi yıpratıyor. Zaten biz küçük KOBİ`leriz, kendi yağında kavrulan bir esnafız. Bizi çok yıpratıyor. Şu anda da sattığımız ekmeği 3 TL`ye satıyoruz, inan para kazancımız yok. Ben işletmeciyim, sadece şu anda ben de bir yevmiye alıyorum yani. Geçen sene odun fiyatları 600 ile 800 lira arasında değişiyordu, şu anda 2 bin 200 lira.

"ÜRÜNLERDE YÜZDE 100 ARTIŞ OLDU"

Şu anda un, yağ gibi ürünlerde yüzde 100 artış oldu. Biz yağın kolisini 150-200 liraya alırken şu anda yağın kolisi 400 lira. 35-40 liraya aldığımız sıvı yağ, şu anda 160-180 lira. Mayayı 100 liraya alıyorduk, bir ay içinde 150, diğer ay 200 oldu; şu an 290 lira oldu. Yine bir zam geleceği söyleniyor. Ama bizim ekmek fiyatlarında büyük bir artış yok. Şu an bir fırıncının, para kazanması için ekmeği en az 6-7 TL`ye satması lazım. Para kazanamıyoruz. Para kazanma arzumuz gitti. Şu anda Sivas`ta en az 50 tane fırın devrediyor, bırakıyor. Çünkü götüremez. Para kazanamazsa bu işi de yapamaz. Bu, Sivas`a özgü bir meslek. Türkiye`nin hiçbir yerinde yok katmer çörek. Böyle giderse bu sektör kaybolacak. Burada, işsiz beş kişi devletin sırtına gelmiş olacak. Biz de şu anda ne olacak diye bekliyoruz.

"BİZ ZAM İSTEMİYORUZ"

Biz, bir pideyi 3 liraya satıyoruz. Maddiyatı da boş verdik, bizim bir emeğimiz var. Sabah saat 4`te, 5`te geliyoruz. Bu ekmeğin sadece maliyeti şu anda 3 lirayı bulmakta. Para da önemli değil, biz emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bir tane ekmek bir kişinin karnını doyuruyor, yani bizim ekmeğimiz bu kadar mı ucuz. Okula gidin, çocuğumun eline 2-3 lira veriyorum kabul etmiyor. ‘Baba 3 liraya kantinde hiçbir şey olmuyor ki` diyor. Ama bizim burada 3 liraya bir ekmek oluyor. Biz, yetkililere çok şey söylüyoruz ama bir sonuca varamıyoruz. Bizim kullandığımız malzemelerin fiyatları artmasın, biz zam istemiyoruz."


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA