01:49   BAŞKAN SEÇER, ‘EUROVELO-AVRUPA BİSİKLET ROTALARI AĞI BİSİKLET STRATEJİLERİ VE SAHA ÇALIŞMASI PROGRAMI’NIN AÇILIŞINA KATILDI   01:37   TARSUS TSO TOBB’UN 70. YIL ETKİNLİKLERİNE KATILDI   01:34   CUMHURBAŞKANI ÖDENEĞİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN DÜZENLEME EK BÜTÇE TEKLİFİ METNİNDEN ÇIKARILDI   01:18   KATLEDİLEN RAZİYE OSKAY İÇİN ADALET YERİNİ BULDU   23:15   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN MEVLANA KADIN VE ÇOCUK ATÖLYESİ’NDE TOPRAĞIN VE DOĞANIN ÖNEMİ ANLATILDI    23:11   TÜRKİYE, FİNLANDİYA VE İSVEÇ`TEN ORTAK BİLDİRİ: "FİNLANDİYA VE İSVEÇ, PKK VE DİĞER TÜM TERÖRİST ÖRGÜTLERİN FAALİYETLERİNİ ENGELLEYECEKLERİNİ TAAHHÜT EDER"   21:49   KILIÇDAROĞLU: “ECEVİT`LE ERBAKAN BAĞIRDILAR MI? ÇAĞIRDILAR MI? GELİYORUZ DEDİLER Mİ? HAYIR, GEREĞİNİ YAPTILAR… BİZİM GELENEĞİMİZDE GEREĞİNİ YAPMAK VARDIR”   21:45   BAKAN NEBATİ, TBMM`DE “İHRACATIMIZ ARKA ARKAYA REKORLAR KIRIYOR” DEDİ; CHP`Lİ AĞBABA “NEBATİ`DEN MASALLAR” YANITINI VERDİ   21:43   AKP`Lİ MAHİR ÜNAL`IN KAHRAMANMARAŞ`TAKİ ZİYARETİNDE POLİS, SORU SORMAK İSTEYEN GAZETECİYİ ENGELLEDİ   21:40   BÜYÜKŞEHİR’İN EV SAHİPLİĞİNDE ‘EŞİT MASALLAR’ TİYATRO OYUNU ÇOCUKLARLA BULUŞTU   20:34   İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK: “DEVLETİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE KARŞI FAALİYETLERDE BULUNDUĞUNA KARAR VERİLEN GRUPLARA ÜYELİĞİ NEDENİYLE İLİŞİĞİ KESİLMEMEK KOŞULUYLA ÖĞRENCİLERİMİZE BİR ŞANS TANIYALIM”   20:27   İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU: “ARTAN YOKSULLUK KARŞISINDA RÜZGARGÜLÜ PROJESİ, REFAHI TABANA YAYMA PROJESİDİR”   20:04   BULGARİSTAN`IN 10 KENTİ, “B40 BALKAN ŞEHİRLERİ AĞI”NA DAHİL OLDU. İMAMOĞLU: "İBB OLARAK YAPILABİLECEK TÜM İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ"   20:01   CHP`Lİ ALİ ÖZTUNÇ TBMM`DE, İLİÇ`TEKİ SİYANÜR SIZINTISINA TEPKİ GÖSTERDİ: “BU TÜRKİYE`NİN ÇERNOBİLİ`DİR”   19:32   KEMALPAŞALI ÇAY ÜRETİCİLERİ, KANUN TEKLİFİNİ PROTESTO ETTİ: “ÇAY KANUNU YASALAŞIRSA, KENDİ ÇAY BAHÇEMİZDE SÖZLEŞMELİ ÇİFTÇİ OLARAK ÇALIŞACAĞIZ”   18:53   BTP: "HÜSEYİN BAŞ KONUŞTU, ERDOĞAN NADİR ELEMENTLERİ HATIRLADI”   18:24   MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ: SARAÇOĞLU MAHALLESİNDE RESTORASYONUN ÖNÜNÜ AÇAN KORUMA KURULU KARARLARI İPTAL EDİLDİ   18:24   TFF ESKİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ MUSTAFA HACIKERİMOĞLU: "TÜRK FUTBOLUNDA 4 BÜYÜK KULÜP GERÇEKTEN ADALET İSTİYOR MU?"   18:17   TANJU ÖZCAN: BOLU VALİSİ ‘AŞEVİNE KURBAN BAĞIŞI TOPLAMAK CAİZ MİDİR?` DİYE İL MÜFTÜSÜNE SORMUŞ   18:15   TÜRK OCAKLARI: “TÜRK OCAKLARI YÖNETİMİNİN MİLLİYETÇİLİK KONUSUNDA HİÇ KİMSEDEN DERS ALMAYA İHTİYACI YOKTUR”  
 
     
   

TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ GENEL BAŞKANI KARADAYI: "EVDE BAKIM PARASI VE SAKATLIK MAAŞI İLE İLGİLİ PROBLEMLER VAR"


Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Karadayı, "Evde bakım parası ve sakatlık maaşı ile ilgili problemler var. Kişilerin gelirleri değil hane gelirlerine bakılıyor, bu yanlış bir uygulama. Buradan yetkililere sesleniyoruz, engelli birinin ailesi zengin olabilir ama engelli zengin değilse, işsizse bu kişi işsizlik parası yerine geçen engelli maaşını almalıdır" dedi.

 

Tarih : 23 Mayıs 2022 Pazartesi 16:57   Okunma : 255

ENES CAN ÖZMEN

Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Karadayı, "Evde bakım parası ve sakatlık maaşı ile ilgili problemler var. Kişilerin gelirleri değil hane gelirlerine bakılıyor, bu yanlış bir uygulama. Buradan yetkililere sesleniyoruz, engelli birinin ailesi zengin olabilir ama engelli zengin değilse, işsizse bu kişi işsizlik parası yerine geçen engelli maaşını almalıdır" dedi.

Bugün Niğde Görme Engelliler Derneğini ziyaret eden Fatih Karadayı, noterde tanık istenmesi uygulamasını da eleştirdi. Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Karadayı, "Geçen hafta Türkiye Noterleri Birliği önündeydik. Orada biz imzamıza tanık istemiyoruz dedik. 400 kişi seslendik ve Türkiye Noterleri Birliği başkanına 30 Haziran`a kadar süre verdik" diye konuştu.

"KANUNUN İLK ÇIKTIĞI HALİYLE UYGULANMASINI İSTİYORUZ"

Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Fatih Karadayı şunları söyledi:

"Evde bakım parası ve sakatlık maaşı ile ilgili problemler var. Kişilerin gelirleri değil hane gelirlerine bakılıyor, bu yanlış bir uygulama. Buradan yetkililere sesleniyoruz, engelli birinin ailesi zengin olabilir ama engelli zengin değilse, işsizse bu kişi işsizlik parası yerine geçen engelli maaşını almalıdır. Yine ÖTV muafiyeti talebimiz var. Araçlarda bu 2005 yılında şu anki mevcut iktidar partisi tarafından yine engelliler yasası ile birlikte hayatımıza girdi. Ancak bir bedel konuldu 450 bin lira ve üzeri aracı engelliler alamıyor. Şu an 450 bin liraya kadar ÖTV muafiyeti var. Biz bunun ilk çıktığı haldeki haliyle uygulanmasını istiyoruz. O zaman neydi 1,6 (lt) motorlara kadar benzinlide, 1,9 motora kadar da dizele kadar müsaade ediliyordu. Parayla sınırlandırılmayı değil, motor gücü ile sınırlandırılmasını öneriyoruz.

"NOTERDE İMZAMIZA TANIK İSTEMİYORUZ"

Geçen hafta Türkiye Noterleri Birliği önündeydik. Orada biz imzamıza tanık istemiyoruz dedik. 400 kişi seslendik ve Türkiye Noterleri Birliği başkanına 30 Haziran`a kadar süre verdik. `30 Haziran`a kadar kanunla verilmiş olan haklarımızı genelge ile alamazsınız bu düzenlemeyi yapın yapmazsanız bugün 400 kişi geldik 1 Temmuz da en az bin kişi geleceğiz` dedik.

Türkiye Görme Engelliler Derneği hak temelli mücadele eden bir dernek. Engelli mevzuatı ile ilgili yapılacak olan her tür uygulama, çalışma, etkinlik bunların hepsinde söz ve karar sahibi olmak istiyoruz. Üniversitelere ve tüm araştırma, çalışma yapan herkese kapımız açık 10 şubemiz ile genel merkezimizle her türlü destek isteyen kurul ve kuruluşlara sesleniyoruz. Diyoruz ki engelliler ile ilgili bir çalışma varsa biz buradayız, kapımız sizlere her zaman açık."

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA