01:49   BAŞKAN SEÇER, ‘EUROVELO-AVRUPA BİSİKLET ROTALARI AĞI BİSİKLET STRATEJİLERİ VE SAHA ÇALIŞMASI PROGRAMI’NIN AÇILIŞINA KATILDI   01:37   TARSUS TSO TOBB’UN 70. YIL ETKİNLİKLERİNE KATILDI   01:34   CUMHURBAŞKANI ÖDENEĞİNİN ARTIRILMASINA İLİŞKİN DÜZENLEME EK BÜTÇE TEKLİFİ METNİNDEN ÇIKARILDI   01:18   KATLEDİLEN RAZİYE OSKAY İÇİN ADALET YERİNİ BULDU   23:15   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN MEVLANA KADIN VE ÇOCUK ATÖLYESİ’NDE TOPRAĞIN VE DOĞANIN ÖNEMİ ANLATILDI    23:11   TÜRKİYE, FİNLANDİYA VE İSVEÇ`TEN ORTAK BİLDİRİ: "FİNLANDİYA VE İSVEÇ, PKK VE DİĞER TÜM TERÖRİST ÖRGÜTLERİN FAALİYETLERİNİ ENGELLEYECEKLERİNİ TAAHHÜT EDER"   21:49   KILIÇDAROĞLU: “ECEVİT`LE ERBAKAN BAĞIRDILAR MI? ÇAĞIRDILAR MI? GELİYORUZ DEDİLER Mİ? HAYIR, GEREĞİNİ YAPTILAR… BİZİM GELENEĞİMİZDE GEREĞİNİ YAPMAK VARDIR”   21:45   BAKAN NEBATİ, TBMM`DE “İHRACATIMIZ ARKA ARKAYA REKORLAR KIRIYOR” DEDİ; CHP`Lİ AĞBABA “NEBATİ`DEN MASALLAR” YANITINI VERDİ   21:43   AKP`Lİ MAHİR ÜNAL`IN KAHRAMANMARAŞ`TAKİ ZİYARETİNDE POLİS, SORU SORMAK İSTEYEN GAZETECİYİ ENGELLEDİ   21:40   BÜYÜKŞEHİR’İN EV SAHİPLİĞİNDE ‘EŞİT MASALLAR’ TİYATRO OYUNU ÇOCUKLARLA BULUŞTU   20:34   İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK: “DEVLETİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE KARŞI FAALİYETLERDE BULUNDUĞUNA KARAR VERİLEN GRUPLARA ÜYELİĞİ NEDENİYLE İLİŞİĞİ KESİLMEMEK KOŞULUYLA ÖĞRENCİLERİMİZE BİR ŞANS TANIYALIM”   20:27   İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU: “ARTAN YOKSULLUK KARŞISINDA RÜZGARGÜLÜ PROJESİ, REFAHI TABANA YAYMA PROJESİDİR”   20:04   BULGARİSTAN`IN 10 KENTİ, “B40 BALKAN ŞEHİRLERİ AĞI”NA DAHİL OLDU. İMAMOĞLU: "İBB OLARAK YAPILABİLECEK TÜM İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ"   20:01   CHP`Lİ ALİ ÖZTUNÇ TBMM`DE, İLİÇ`TEKİ SİYANÜR SIZINTISINA TEPKİ GÖSTERDİ: “BU TÜRKİYE`NİN ÇERNOBİLİ`DİR”   19:32   KEMALPAŞALI ÇAY ÜRETİCİLERİ, KANUN TEKLİFİNİ PROTESTO ETTİ: “ÇAY KANUNU YASALAŞIRSA, KENDİ ÇAY BAHÇEMİZDE SÖZLEŞMELİ ÇİFTÇİ OLARAK ÇALIŞACAĞIZ”   18:53   BTP: "HÜSEYİN BAŞ KONUŞTU, ERDOĞAN NADİR ELEMENTLERİ HATIRLADI”   18:24   MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ: SARAÇOĞLU MAHALLESİNDE RESTORASYONUN ÖNÜNÜ AÇAN KORUMA KURULU KARARLARI İPTAL EDİLDİ   18:24   TFF ESKİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ MUSTAFA HACIKERİMOĞLU: "TÜRK FUTBOLUNDA 4 BÜYÜK KULÜP GERÇEKTEN ADALET İSTİYOR MU?"   18:17   TANJU ÖZCAN: BOLU VALİSİ ‘AŞEVİNE KURBAN BAĞIŞI TOPLAMAK CAİZ MİDİR?` DİYE İL MÜFTÜSÜNE SORMUŞ   18:15   TÜRK OCAKLARI: “TÜRK OCAKLARI YÖNETİMİNİN MİLLİYETÇİLİK KONUSUNDA HİÇ KİMSEDEN DERS ALMAYA İHTİYACI YOKTUR”  
 
     
   

YILDIRIM KAYA KÖY ENTİTÜSÜ ZİYARETLERİNİN ONUNCUSUNU SAMSUN LADİK AKPINAR KÖY ENSTİTÜSÜ`NE YAPTI


CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 21 köy enstitüsünü ziyaret programının onuncusunu Samsun Ladik Akpınar Köy Enstitüsü`ne yaptı. Kaya, “Öğretmenlerin tüm itirazlarına rağmen AKP`nin Meclis`ten geçirerek, 14 Şubat 2022`de Resmi Gazete`de yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ‘Köy Enstitüsü Kanunu`nda öğretmenlere verilen hakları karşılaştırmak dahi abes olur” dedi.

 

Tarih : 23 Mayıs 2022 Pazartesi 17:42   Okunma : 524

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, 21 köy enstitüsünü ziyaret programının onuncusunu Samsun Ladik Akpınar Köy Enstitüsü`ne yaptı. Kaya, “Öğretmenlerin tüm itirazlarına rağmen AKP`nin Meclis`ten geçirerek, 14 Şubat 2022`de Resmi Gazete`de yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ‘Köy Enstitüsü Kanunu`nda öğretmenlere verilen hakları karşılaştırmak dahi abes olur” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve beraberindeki CHP heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun talimatıyla başlattıkları 21 köy enstitüsü ziyaretinin onuncusunu Samsun Ladik Akpınar Köy Enstitüsü`ne yaptı. Kaya`ya ziyarette, TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri Muğla Milletvekili Suat Özcan ve Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel; Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun İl Başkan Yardımcısı Filiz Öztopal, Ladik İlçe Başkanı Özgür Ay, LADER Samsun Şube Başkanı Mahir Sancı, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Samsun Şube Başkanı Emin Kırbıyık, çeşitli sendika/dernek temsilcileri ve köy enstitüsü mezunlarından oluşan bir heyet eşlik etti.

Kaya, ziyaretin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Akpınar Köy Enstitüsü 1 Haziran 1940 yılında açıldı Akpınar Köy Enstitüsü adını arazisinden çıkan kaynak suyundan almıştır. Okulun kurulması için arazisini bağışlayan belediye encümen üyesi, daha sonra belediye başkanı olan kişinin adı da Nazım Akpınar`dır. Okul 1250 dönümlük arazi üzerine kurulmuştur. İçinde okul binaları, spor alanları, lojmanlar, sinema salonu, hamam, kümesler, ahırlar, ziraat alanları yapılmıştır. Hayvan besiciliği ve tarım yapılmıştır. Samsun Ladik Akpınar Köy Enstitüsü`nün ilk müdürü Nurettin Biriz`dir. Daha sonra Enver Kartekin, Kemal Üstün, Enver Metiner, Ahmet İçtemel okul müdür olmuştur. Akpınar Köy Enstitüsü`nden 917 kişi, 1954 sonrası İlk Öğretmen Okulu olarak da toplam 3872 öğretmen mezun olmuştur. Samsun CHP Milletvekilimiz Kemal Zeybek de mezunlar arasındadır.

“20 BİN KÖY OKULU AÇILSIN DİYORUZ. NEDEN? NEDENİ KÖY ENSTİTÜLERİ KANUNUNDA GİZLİDİR”

Biz yıllardır AKP`nin kapattığı 20 bin köy okulu açılsın diyoruz. Neden? Nedeni Köy Enstitüleri Kanunu`nda gizlidir! 3803 sayılı Köy Enstitüleri Kanunu, 17 Nisan 1940 tarihinde Meclis`te kabul edilmiş, 22 Nisan 1940`da ise Resmi Gazete`de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Köy Enstitüleri Kanunu`na göre; köy enstitülerinde köy öğretmeni yetiştirilir. Ziraat yapmaya elverişli geniş arazilerin bulunduğu yerlerde kurulur. Köyler için meslek erbabını yetiştirir. Maarif vekilliğince (Milli Eğitim Bakanlığı) kurulur. Enstitülere tam devreli köy ilkokullu bitirmiş sıhhatli, zeki, fakir, öksüz köylü çocukları alınır. Tahsil süresi en az beş yıldır. Okulu bitirip öğretmen tayin edilenler, Maarif Vekilliği`nin göstereceği yerlerde yirmi sene mecbur hizmetleri vardır. Aksi halde başka devlet memuriyetlerine ve müesseselerine tayin edilemezler. Köy enstitülerinden mezun öğretmenler, tayin edildikleri köylerin her türlü öğretim ve eğitim işlerini görürler. Ziraat işlerinin fenni bir şekilde yapılması için bizzat meydana getirecekleri örnek tarla, bağ ve bahçe, atölye gibi tesislerle köylülere rehberlik eder ve köylülerin bunlardan istifade etmelerini temin ederler. Köy enstitülerinden mezun olan öğretmenler, ayda 20 lira ücretle Maarif Vekilliği`nce tayin edilirler. Muvaffakiyetle hizmet görenlerin ücretleri 6`ncı ders yılı başında 30, 15`inci ders yılı başında da 40 liraya çıkarılır. Bu öğretmenlerin istihkakları üç ayda bir peşin olarak yılda dört defada ödenir, öğretmenlerin aylık ücretleri ve vazife mahalline gitme zaruri yol masrafları Maarif Vekilliği bütçesinden ödenir. Köy enstitülerinden mezun olanlara, Maarif Vekilliği bütçesinden ve bir defaya mahsus olmak üzere vazifeye başladıkları ay içinde zati teçhizat bedeli olarak 60 lira verilir. Köy enstitülerinden mezun öğretmenlere istihsale yarayıcı aletler, ıslah edilmiş tohum, çift ve irad hayvanları, cins fidan gibi istihsal vasıtaları, köy öğretmenlerinin tayin edildikleri okulların demirbaşına geçirilmek suretiyle devletçe parasız olarak verilir. Köy öğretmenlerinin tayin edildikleri okullara, köy hududu içindeki ziraat işlerine elverişli araziden Köy Kanunu`na göre satın alınarak öğretmenin ve ailesinin geçimine, okul talebesinin ders tatbikatına yetecek miktarda arazi tahsis edilir. Köyde devlete ait arazi bulunduğu takdirde okula tahsis edilecek arazi tercihan bunlardan ayrılır. Köy öğretmenlerinin tayin edilecekleri okulların binaları ve öğretmen evleri Maarif Vekilliği`nce verilecek planlara göre Köy Kanunu`na tevfikan, bölge ilk tedrisat müfettişi ile gezici başöğretmenin nezaretinde köy ihtiyar heyetleri tarafından yaptırılır ve öğretmen tayin edilecek köylere keyfiyet üç yıl önce bildirilir. Köy bütçesinde de ona göre tedbirler alınır. Öğretmen işe başlamadan evvel okul binası ile Öğretmen Evi tamamen bitirilir.

“ÖĞRETMEN SORUNLARI DAĞ GİBİ BİRİKTİ, BUNUN TEMEL NEDENİ İSE, ÖĞRETMENE VE EĞİTİME VERİLEN DEĞERLE İLGİLİDİR”

Günümüzde öğretmen sorunları dağ gibi birikti, bunun temel nedeni ise, öğretmene ve eğitime verilen değerle ilgilidir. Öğretmenlerin tüm itirazlarına rağmen AKP`nin Meclis`ten geçirerek, 14 Şubat 2022`de Resmi Gazete`de yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile Köy Enstitüsü Kanunu`nda öğretmenlere verilen hakları karşılaştırmak dahi abes olur. Halkın iktidarında; öğretmen sorunlarını çözeceğiz. Okulsuz köy, öğretmensiz öğrenci kalmayacak. Akpınar Köy Enstitüsü; 1953 – 1954 öğretim yılından itibaren ilk öğretmen okulu olmuştur. 1970 – 1971 öğretim yılında lise kısmı 4 yıla çıkartılarak meslek lisesi olmuştur. 1974 – 1975 öğretim yılından itibaren öğretmen lisesine dönüşmüştür. 1975 – 1976 öğretim yılında son öğretmen mezunlarını vermiştir. 1983 – 1984 öğretim yılında fakültelere öğrenci yetiştiren kurum haline getirilmiştir. 1989 – 1990 öğretim yılında Anadolu Öğretmen Lisesi`ne dönüştürülmüştür. 2014 yılında ise statüsü Akpınar Fen Lisesi`ne çevrilmiştir.”

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA