4 Şubat 2023 Cumartesi


06:19   BAŞKAN SEÇER: “GÜÇLÜ BİR BELEDİYENİN GÜÇLÜ BİR SULAR İDARESİ OLUR”   01:20   BM TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİNE SEDAT ÖNAL ATANDI   21:20   İMAMOĞLU EYNESİL`DE YURTTAŞLARA SESLENDİ: "İNŞALLAH MİLLETÇE, HAK ETTİĞİMİZ YÖNETİM ANLAYIŞINI BU MAYISTA HEP BİRLİKTE YAKALAYACAĞIZ"   20:08   ONUR YASER CAN DAVASI... KARDEŞİ EZGİ SEVGİ CAN: "BUNLAR POLİS FALAN DEĞİL, BUNLAR SUÇ ÖRGÜTÜ"   18:57   BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ HAKKINDA VERİLEN HAPİS CEZASINA, ADLİYE ÖNÜNDE TEPKİ: "HÂKİM CEBİNDEN ÇIKARTTIĞI BİR KARARLA BUGÜN CEZA VERDİ"   18:40   İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: "BEN SANDIKTA YİYECEKLERİ TOKADIN SAYISINI HESAPLAMAKTA BİLE ZORLANIYORUM. MİLYONLARCA FARK YİYECEKLER, MİLYONLARCA”   18:17   YILDIRIM KAYA`DAN KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI`NA ALİ ARİF ÖZBEYBEK`İN ATANMASINA TEPKİ: “ALEVİ ÖRGÜTLERİ SENİ İSTEMİYOR. ASLA SENİ DE TANIMAYACAKLAR"   17:55   SEYİT TORUN, GİRESUN`DA: “ATAŞEHİR`E OPERASYON YAPTILAR AKILLARI SIRA. BULAMAZSINIZ KARDEŞİM. BİZDE BULAMAZSINIZ. SİZ KENDİNİZE BAKIN. SİZ LEKELİSİNİZ”   17:49   SOKAKTA MÜZİK YAPAN UĞURCAN OK: "ZOR ŞARTLARDA DA OLSA BİZ MÜZİĞİ HALA DUYURMAYA DEVAM EDİYORUZ"   17:43   YENİŞEHİR BELEDİYESİ, ÇOCUKLARI YEŞİL SAHALARDA BULUŞTURDU   17:34   TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU`NDAN ÇOCUĞUNUN TEDAVİSİ İÇİN İNFAZ ERTELEMESİ İSTEYEN MAHKUMA: "KOMİSYONUMUZCA YARGI YETKİSİNE İLİŞKİN İŞLEM YAPILAMAMAKTADIR"   17:30   ERDOĞAN: 14 HAZİRAN YENİDEN BİR UYANIŞ OLACAK. YENİDEN BİR DİRİLİŞ OLACAK   17:25   ŞAVAK AŞİRETİNE MENSUP ÜRETİCİLER ARTAN MALİYETLERDEN YAKINDI: "BÖYLE GİDERSE BİRKAÇ YILA HAYVANCILIK BİTECEK""   17:23   KESK`TEN, BAZ ETKİSİYLE DÜŞEN ENFLASYON TEPKİSİ: “DÜŞEN ENFLASYON DEĞİL, ALIM GÜCÜMÜZDÜR”   17:13   BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLERİN DAVASINDA KARAR ÇIKTI: ÖĞRENCİLERİN TAMAMI 1 YIL İLA 2 YIL 6`ŞAR AY ARASINDA DEĞİŞEN HAPİS CEZALARINA ÇARPTIRILDI   17:08   DOLAR HAFTAYI 18,81 TL, EURO DA 20,40 TL`DEN KAPATTI   17:02   EDİRNELİ SANAYİCİ: "SGK PRİM GÜN SAYIMI FAZLASIYLA DOLDURDUM. AMA SON 3,5 YILIM BAĞKUR`DAN OLDUĞUNDAN, BENİ 9 BİN GÜNE ATIYOR"   17:01   CHP`Lİ TACETTİN BAYIR`DAN “ŞEHİR HASTANESİ” AÇIKLAMASI: “AKILLARI SIRA ŞOV YAPIP HALKI KANDIRACAKLARDI”   16:27   SİBEL ÖZDEMİR: ÜNİVERSİTELERE KEYFÎ REKTÖR ATAMALARININ YARATTIĞI KURUMSAL BİR ÇÖKÜŞE ŞAHİTLİK EDİYORUZ   16:22   İMAMOĞLU: “NEYMİŞ? ATI ALAN ÜSKÜDAR`I GEÇMİŞ… YA AT DA BİZİM ÜSKÜDAR DA BİZİM ARTIK”  
 
     
   

AKDENİZLİ İHRACATÇILARA YENİ NESİL DESTEKLERE VE FİNANSMANA ERİŞİMİN KOLAY YOLU ANLATILDI


Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) üyesi Adanalı sanayiciler ve ihracatçılar, ihracatın tabana yayılması, sürdürülebilir ihracat artışı sağlanması ve yüksek katma değerli ihracat içinfinansmana erişimin kolaylaştırılması amacıyla hayata geçirilenYeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli hakkında bilgilendirildi.

 

Tarih : 2 Aralık 2022 Cuma 16:22   Okunma : 339

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) üyesi Adanalı sanayiciler ve ihracatçılar, ihracatın tabana yayılması, sürdürülebilir ihracat artışı sağlanması ve yüksek katma değerli ihracat içinfinansmana erişimin kolaylaştırılması amacıyla hayata geçirilenYeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli hakkında bilgilendirildi. 
Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB)  ve Adana Sanayi Odası’nın (ADASO) işbirliğiyle Adana Sheraton Grand Hotel’de düzenlenen Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’nda Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet İhracatı Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Şamiloğlu Erkoç, Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney ve İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE A.Ş.) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, AKİB üyesi ihracatçıları güncellenen mevzuat ve hayata geçirilen desteklemeler hakkında sunumlar yaptı.
Etkinliğe Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği (AKMİB) Başkanı Saadettin Çağan, Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Refik Onur Kılıçer, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Başkanı Fatih Doğan, ilgili kurum ve kuruluşların yöneticileri, bölge sanayicileri ve ihracatçı firmaların temsilcileri katıldı.

“Yeni model zor dönemde ihracatın finansmanında önemli rol üstelenecek”
Toplantının açılışında konuşan ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, küresel kriz ortamında ihracatın tabana yayılması, sürdürülebilir ihracat artışı sağlanması ve yüksek katma değerli ihracat içinfinansmana erişim hayati önem taşıdığını vurguladı. Başkan Kıvanç, “Hayata geçirilen Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli böylesine zor bir dönemde ihracatın finansmanında önemli rol üstlenecektir.” dedi.
Devlet kaynaklarının ihracatın sürdürülebilir artışının sağlanmasına ve uluslararası pazarlarda rekabet avantajı kazandırılması için seferber edildiğini belirten Başkan Kıvanç, “Yeni modelle birlikte tahsis edilen bu kaynakların tek çatı altında bütüncül bir şekilde hazırlanmasının firmalarımıza büyük kolaylıklar sağlayacağına inanıyorum. Bildiğiniz üzere, yeni uygulama öncesinde firmalarımız, önce faaliyetlerine ilişkin harcamalarını yapıp sonrasında ihracat desteklerine başvuruda bulunuyordu. Bu da kendilerine ayrıca finansman yükü doğuruyordu.Eximbank ve İGE A.Ş.’nin devreye girmesiyle destek başvurusu kabul edilen firmalarımıza prefinansman imkânıgetirildi. Böylece teminat sorununa çözüm bulunarak firmalarımızın krediye erişim işlemleri de hızlandırıldı.” diye konuştu.

Yeni modelin ihracata yeni başlayacak firmaların yurt dışı pazarlara danışman gözetiminde daha stratejik bir şekilde girmesine imkân vermesinin önemli olduğunudile getiren Başkan Kıvanç,mal ticareti yapan çok kanallı zincir mağaza markası sahibi firmaların yurtdışında daha hızlı büyümelerinide sağlayacağını ifade etti. Başkan Kıvanç, perakende sektörü için kurgulanan desteklerin Türk ihracatçılara yurt dışındaki ithalatçı firmaların kolay erişilebilmesine ve siparişlerinin bu platformlar üzerinden alınabilmesine imkân sağlayacağını dile getirdi.

“Mevzuatı sadeleştirdik, çok çeşitli destekleme oranlarını yüzde 50 ve 75 seviyesine çıkardık”
Kıvanç’ın ardından söz alan Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ise Yeni Nesil İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli ile güncel ekonomik ve ticari gelişmeleri çok hızlı bir şekilde mevzuata yansıtmayı amaçladıklarını söyledi.

İhracatçılara verdikleri destekleri yeniden kurguladıklarını belirten Mehmet Ali Kılıçkaya, mal ihracatına yönelik yeni nesil destekleri detaylandırırken şunları söyledi: "Uygulamadaki 14 farklı mevzuatı sadeleştirdik, 15 sayfa ve 35 maddede yeniden hazırladık. Daha önce çok çeşitli olan destekleme oranlarını da yüzde 50 ve 75 seviyesine çıkararak iyileştirdik. Yeni nesil dediğimiz özellikle de e-ihracata dönük yenilikçi destekleri bu mevzuata dâhil ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla, daha anlaşılır, sade ve işlevsel bir mevzuatı, geçtiğimiz Ağustos ayı itibarıyla yürürlüğe koyduk." dedi.

Yeni modelin anlaşılır, yalın, yenilikçi, esnek ve işlevsel olduğunu kaydeden Kılıçkaya, prefinansman desteklerinde başvuru sürecinin, “başvur, onay al, ödeme al, harca” aşamalarıyla ilerlediğini, e-ihracat paketinde dijital pazarlama, sipariş karşılama, yurt dışı pazaryeri entegrasyonu ve çevrimiçi mağaza oluşturma desteklerinin hayata geçirildiğini söyledi.

“Hizmet ihracatında 10 sektöre 15 yeni destek sağlıyoruz”
Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet İhracatı Genel Müdür Yardımcısı Çiğdem Şamiloğlu Erkoç ise yeni destek paketinde verim alamadıkları destek unsurlarını ayıkladıklarını, 10 ana sektöre yönelik 15’i yeni olmak üzere toplam 36 destek unsurunu uygulamaya koyduklarını belirtti.

2022 yılı Eylül ayı itibarıyla hizmet ihracatı tutarının 66,4 milyar dolar olduğunu, yıl sonunda bu rakamın 85 milyar dolar düzeyine ulaşmasını beklediklerini ifade eden Erkoç, bilişim sektörüne sağlanan destekleri öne çıkardı. Erkoç, bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalara sağlanan desteklere, tekno hızlandırıcı ihracat projeleri, yurt dışı arama, e-ticaret siteleri ve platformlara bireysel üyelik, donatım ve yazılım kiralama desteklerinin dâhil edildiğini söyledi.

“Eximbank, İGE A.Ş. teminatıyla 2 bin 372 firmaya kredi kullandırdı”
Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney de sunumunda 1987 yılında kurulan ve Türkiye’nin tek resmi ihracat destek kuruluşu olan bankanın ürün ve hizmetlerini anlattı. Eximbank’ın 2021 yılında 46,1 milyar dolar tutarında kredi ve sigorta desteği sağladığını, 2022 yılının Ekim ayı itibarıyla bu rakamın 37,2 milyar düzeyinde gerçekleştiğini kaydeden Güney, İGE A.Ş. teminatıyla kullandırılan kredilere ilişkin şunları söyledi: “Mal ve hizmet ihracatçılarına TL cinsinden kredi imkânı sağlayan bankamız, KOBİ’lere 20 milyon TL, KOBİ dışı firmalara 30 milyon TL’ye kadar kredi imkânları sunuyor. 28 Kasım itibarıyla İGE teminatıyla 2 bin 372 firmamıza toplam 11,05 milyar TL tutarında kredi kullandırdık.”

“İGE A.Ş. ihracatçılara 4 ana prensipte hizmet veriyor”
Etkinlikte son konuşmacı olarak sahneye çıkan İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE A.Ş.) Genel Müdürü Kasım Akdeniz ise şirketin toplam krediler içinde ihracat kredilerinin payını artırma ve ihracat kredileri içinde ihracatçı KOBİ’lerin payını artırma amaçlarıyla kurulduğunu ifade etti. Akdeniz, “İGE A.Ş., ihracat kredileri için kefalet vermek suretiyle ihracatçının finansmana erişimini kolaylaştırma, maliyetini azaltmak, çeşitlendirme ve sürdürülebilir kılma prensipleriyle hizmet veriyor.“ dedi
İGE A.Ş.’nin değerlendirme yönteminin analitik modelde işlediğini aktaran Akdeniz, kredi notunun belirlenmesinde kritik faktörlerin kredi geri ödemeleri, limit doluluk seviyesi, çek ödemeleri, makul bir karlılık, makul bir borçluluk oranı ve sürdürülebilir nakit akışı olduğunu belirtti.
Akdeniz, 28 Kasım itibarıyla başvurusu kabul edilen 3 bin 264 firmanın 13 milyar TL’lik kredisine kefalet verdiklerini, hedeflenen kredi hacminin 25 milyar TL olduğunu söyledi. Yeni hamle olarak hazine ihracat destek paketi için çalışma yürüttüklerini bildiren Akdeniz, 1,75 milyar TL’lik kaynakla 25 milyar TL hacimli kefalet sağlama ve 26,31 milyar TL’lik kredi kullandırmayı planladıklarını sözlerine ekledi.


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA