4 Şubat 2023 Cumartesi


06:19   BAŞKAN SEÇER: “GÜÇLÜ BİR BELEDİYENİN GÜÇLÜ BİR SULAR İDARESİ OLUR”   01:20   BM TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİNE SEDAT ÖNAL ATANDI   21:20   İMAMOĞLU EYNESİL`DE YURTTAŞLARA SESLENDİ: "İNŞALLAH MİLLETÇE, HAK ETTİĞİMİZ YÖNETİM ANLAYIŞINI BU MAYISTA HEP BİRLİKTE YAKALAYACAĞIZ"   20:08   ONUR YASER CAN DAVASI... KARDEŞİ EZGİ SEVGİ CAN: "BUNLAR POLİS FALAN DEĞİL, BUNLAR SUÇ ÖRGÜTÜ"   18:57   BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ HAKKINDA VERİLEN HAPİS CEZASINA, ADLİYE ÖNÜNDE TEPKİ: "HÂKİM CEBİNDEN ÇIKARTTIĞI BİR KARARLA BUGÜN CEZA VERDİ"   18:40   İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: "BEN SANDIKTA YİYECEKLERİ TOKADIN SAYISINI HESAPLAMAKTA BİLE ZORLANIYORUM. MİLYONLARCA FARK YİYECEKLER, MİLYONLARCA”   18:17   YILDIRIM KAYA`DAN KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI`NA ALİ ARİF ÖZBEYBEK`İN ATANMASINA TEPKİ: “ALEVİ ÖRGÜTLERİ SENİ İSTEMİYOR. ASLA SENİ DE TANIMAYACAKLAR"   17:55   SEYİT TORUN, GİRESUN`DA: “ATAŞEHİR`E OPERASYON YAPTILAR AKILLARI SIRA. BULAMAZSINIZ KARDEŞİM. BİZDE BULAMAZSINIZ. SİZ KENDİNİZE BAKIN. SİZ LEKELİSİNİZ”   17:49   SOKAKTA MÜZİK YAPAN UĞURCAN OK: "ZOR ŞARTLARDA DA OLSA BİZ MÜZİĞİ HALA DUYURMAYA DEVAM EDİYORUZ"   17:43   YENİŞEHİR BELEDİYESİ, ÇOCUKLARI YEŞİL SAHALARDA BULUŞTURDU   17:34   TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU`NDAN ÇOCUĞUNUN TEDAVİSİ İÇİN İNFAZ ERTELEMESİ İSTEYEN MAHKUMA: "KOMİSYONUMUZCA YARGI YETKİSİNE İLİŞKİN İŞLEM YAPILAMAMAKTADIR"   17:30   ERDOĞAN: 14 HAZİRAN YENİDEN BİR UYANIŞ OLACAK. YENİDEN BİR DİRİLİŞ OLACAK   17:25   ŞAVAK AŞİRETİNE MENSUP ÜRETİCİLER ARTAN MALİYETLERDEN YAKINDI: "BÖYLE GİDERSE BİRKAÇ YILA HAYVANCILIK BİTECEK""   17:23   KESK`TEN, BAZ ETKİSİYLE DÜŞEN ENFLASYON TEPKİSİ: “DÜŞEN ENFLASYON DEĞİL, ALIM GÜCÜMÜZDÜR”   17:13   BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLERİN DAVASINDA KARAR ÇIKTI: ÖĞRENCİLERİN TAMAMI 1 YIL İLA 2 YIL 6`ŞAR AY ARASINDA DEĞİŞEN HAPİS CEZALARINA ÇARPTIRILDI   17:08   DOLAR HAFTAYI 18,81 TL, EURO DA 20,40 TL`DEN KAPATTI   17:02   EDİRNELİ SANAYİCİ: "SGK PRİM GÜN SAYIMI FAZLASIYLA DOLDURDUM. AMA SON 3,5 YILIM BAĞKUR`DAN OLDUĞUNDAN, BENİ 9 BİN GÜNE ATIYOR"   17:01   CHP`Lİ TACETTİN BAYIR`DAN “ŞEHİR HASTANESİ” AÇIKLAMASI: “AKILLARI SIRA ŞOV YAPIP HALKI KANDIRACAKLARDI”   16:27   SİBEL ÖZDEMİR: ÜNİVERSİTELERE KEYFÎ REKTÖR ATAMALARININ YARATTIĞI KURUMSAL BİR ÇÖKÜŞE ŞAHİTLİK EDİYORUZ   16:22   İMAMOĞLU: “NEYMİŞ? ATI ALAN ÜSKÜDAR`I GEÇMİŞ… YA AT DA BİZİM ÜSKÜDAR DA BİZİM ARTIK”  
 
     
   
  11. ATHİB DOKUMA KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
 

11. ATHİB DOKUMA KUMAŞ TASARIM YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU


Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması, 11. yılında büyülü ve heyecanlı bir geceye imza attı.

 

Tarih : 3 Aralık 2022 Cumartesi 15:40   Okunma : 196

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması, 11. yılında büyülü ve heyecanlı bir geceye imza attı.

Dokuma kumaşın değerini ortaya koyan, tasarımcı adayları ve tasarımcılar için özgür ve yaratıcı bir ruh oluşturmalarını sağlayan ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın 11. finali,2 Aralık 2022 tarihinde Adana Hilton Otel’de gerçekleşti.

Dokuma KumaşTasarım Yarışması’nın final gecesiT.C. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş, Adana Valisi Dr.Süleyman Elban,TİM Başkanı Mustafa Gültepe, ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan, ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı &ATHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Kıvanç’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Sektör temsilcilerinin de katılım sağladığı bu gecede büyük bir heyecan yaşandı.

ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Yürütme Kurulu Başkanı & ATHİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Kıvanç,11. kez düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’na dair heyecanını paylaşarak; “Tekstil ve hazır giyim sektörü dünyada 1,5 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahiptir. 2025 yılının sonunda ise yaklaşık 2,5 trilyon dolara ulaşması beklenmektedir. Türkiyemiz tekstil ve hazır giyim sektörleri için önemli bir marka ve üretim merkezi haline gelmiştir. Yıllık 30 milyar doları aşan ihracatı,1,5 milyona yaklaşan istihdamı ve ticaret fazlası veren entegre üretim yapımız ileülkemiz için lokomotif bir sektördür. Yakın gelecekte bu sektör için 60 milyar dolarları konuşuyor olacağız. Adana ili olarak 2021 yılında yaklaşık 2,5 milyar dolarlık gerçekleştirdiğimiz ihracatı, 2022 yılında 3 milyar dolara çıkarmaya gayret gösteriyoruz. Üretim ve ihracat odaklı ekonomi modelimiz ile Türkiye, önümüzdeki dönemde sadece Avrupa’nın değil, tüm dünyanın üretim merkezlerinden biri olacaktır.” dedi.

ATHİB Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Doğan,yaptığı açıklamada;“1939 yılında Çukurova Pamuk İhracatçıları Birliği olarak çıktığımız bu yolda, ATHİB olarak, 2021 yılında 1,2 milyar dolarlık ihracat seviyesine ulaştık. 2021 yılında siz değerli üyelerimiz sayesinde 2,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz.Bu başarıyı devam ettirmemize yardımcı olacak genç neslin yolunu açmak adına düzenlediğimiz yarışmamızın heyecanını hep birlikte paylaşacağız. Sanayinin, yetkin insan gücünün ve teknoloji birlikteliğinin vazgeçilmez olduğunu düşünüyoruz. İhracatımızın katma değerini artıracak tasarımları ortaya koyan gençlerimizi destekliyor ve onlarla beraber büyüyeceğimize inanıyoruz.” dedi.

TİM BaşkanıMustafa Gültepe; “Üretim ve ihracat Türkiye ekonomisinin lokomotifidir. Ülkemizin kalkınması, milletimizin refahı için daha çok üretmek, ürettiklerimize değer katmak ve daha çok ihracat yapmak durumundayız. İhracatta son iki yılda büyük bir ivme yakaladık.2021 yılını 225 milyar dolarla %30’un üzerinde bir büyümeyle tamamladık. 2022 Kasım ayında tüm kasım ayları içerisinde en yüksek rakamlara ulaştı; 1 ayda 21,9 milyar dolar ihracat yapıldı. 12 ay içerisinde 252 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştiren bir ihracat ailesi, bir Türkiye’den bahsediyoruz.” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hem tasarım olarak hem inovatif olarak farklı çalışmalara imza atıyoruz. Şunu biliyoruz ki; eğer bizlergençlerimizi düşünceleriyle, fikirleriyle ve tasarımlarıyla sektörlere taşıyabilirsek, önümüzdeki dönemlerde çok daha büyük başarılara beraber imza atarız.”

Adana Valisi Dr.Süleyman Elban; “Ülkemizde pamuğun, üretildiği andan, kumaşa dönüşmesine dek tüm yolculuğuna değer katan Adana şehrimize bu değerli tasarım yarışmasının da sektörü büyüterek yeni açılımlar sağlayacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

T.C. Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş; “Türkiye; tekstil ve hammaddeleri sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir.Geniş üretim kapasitesi ise; her yıl daha da fazla gelişiyor. Bu anlamda ihracatımız, 2021 yılında bir önceki yıla göre %40 oranında artarak 10 milyar dolar olarak gerçekleşmiş ve ülkemiz dünya genelinde 7. sıradaki konumunu korumaya devam etmiştir. Tekstil ve hammaddeleri sektörümüz dış pazarlardaki payını her geçen gün artırırken üretmekte nihai olduğu ürünler ile ekonomimize de önemli katkılar sağlamaya devam etmektedir. Amacımız;sektörde ülkemizi ekonomik olarak hedeflediğimiz ihracat rakamlarına çıkartmaktır.”diyerek sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’yle AKİB üzerinden Adana ilinde 2021 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 firma ile ATHİB üzerinden 2021 yılındaen fazla ihracat gerçekleştiren ilk10 firma açıklandı. Açıklanan firmalara plaket takdim edildi. AKİB Adana ili ve ATHİB üzerinden 2021 yılında en çok ihracat yapan 1. firma SASA DIŞ TİC.A.Ş. olarak açıklandı.

Tekstil ve Moda Sektörüne Değer Katan Yarışma

Büyük emeklerle geleceğe yön verecek tasarımların hazırlandığı yarışma podyumunda kumaş defilesi gerçekleşti. Dokuma atölyelerinde hikayesi başlayan kumaşlar, tasarımcıların hayal gücüyle buluştu. 10 finaliste ait birbirinden farklıtemalardan izler taşıyan dokuma kumaş tasarımları jürinin değerlendirmesine sunuldu.

Yarışmanın Koordinatörlüğünü ve Danışmanlığını Dr. Öğretim Üyesi Nuray Bıyıklı, Kreatif Direktörlüğünü Moda Tasarımcısı Özlem Kaya, Sanat Yönetmenliği ve Koreografisini Yasin Soyüstlendi.

Dr. Öğretim Üyesi Nuray Bıyıklı; yarışma heyecanını dile getirdi. “ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması kazanımları çok yüksek olan bir öğrenci yarışmasıdır. 11 yıldır ülkemizin her üniversitesinden tekstil ve moda tasarımı öğrencisinin mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amaçlanarak özenle planlanmakta ve yürütülmektedir. Her yıl tekstil alanında tasarım eğitimine devam eden 10 finalist birlik üyesi firmalarda, deneyimli ve alanında uzman mentorler eşliğinde, kendilerine ait tasarımların üretiminin başından sonuna birebir yer alarak ciddi bir işletme deneyimi kazanmaktadır. Tasarım öğrencisi için işletme deneyimi oldukça önemlidir. ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması her yönüyle ülkemizin tekstil ve moda sektörünün tasarım ve tasarımcı gelişimine değerli katkı sağlamaktadır.” dedi.

Moda Tasarımcısı Özlem Kaya, yarışma sürecinde yaşadıklarını ve duygularını paylaştı:Neredeyse başından beri jüri üyesi olarak bulunduğum bu değerli organizasyonda birbirinden yaratıcı tasarım kumaşları hayata geçirmek benim için oldukça değerliydi; ayrı bir manevi değeri de vardı. Bu yıl düzenlenen 11. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nda da mutluluğumun ekstrası bu... Tüm bunların yanı sıra, sektöre doğru isimler kazandıran ve gerçek bir kumaş tasarım yarışması olan Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın bir parçası olduğum için çok mutluyum.” dedi.

Yarışma Final Gecesinde Heyecan Dolu Anlar Yaşandı

Birbirinden değerli ve gösterişlitasarımlarla kumaş defilesinin ardından jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle yarışmanın kazananlarıve yardımcı tasarımcı olarak iş imkânı sunulacak Koton özel ödülüyle birlikte üç ay boyunca staj imkânı sağlanacak LC Waikikiözel ödülü açıklandı.

“Androgyne” teması ile “Esra Hatice Dikmen” yardımcı tasarımcı olarak iş imkânı sunulan Koton özel ödülünü almaya, “Biyofili” temasıyla “Özge Güneş” 3 ay staj yapma imkânı verilen LC Waikikiözel ödülünü almaya hak kazandı.

Yarışmada birinciliği “Lichenes” teması ile “Esra Bekiroğlu”, ikinciliği “Doğanın Renkleri” teması ile “Hamide Çelik” ve üçüncülüğü Kendiliğinden”teması ile Eylem Barin”kazandı.

Finalistler arasında dereceye layık görülen tasarımcılardan,birinciye100.000 TL ve Yabancı Dil Eğitim Bursu, ikinciye75.000 TL, üçüncüye50.000 TL para ödülü verilecek. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması’nın en önemli ödülü ise;Ticaret Bakanlığımızca, dereceye giren finalistimize yurt dışında iki yıl eğitim imkânı sağlanacak.

Dereceye girmeye hak kazanan tüm finalistler Masaüstü Armürlü Dokuma Tezgâhı ve 10 finalistimize, eğitim gördüğü üniversitenin ilgili bölümünden bir öğretim üyesiyle birlikteUluslararası bir Tekstil Fuarı’na katılma imkânı sağlanacak.


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA