18:15   BAŞKAN TARHAN, İÇEL İDMAN YURDU TARAFTARLARINI ZAFERE UĞURLARI   18:10   ENPLUS DİJİTALLEŞEREK BÜYÜYOR   18:05   MERSİN BÜYÜKŞEHİR’İN GENÇLİK KONSERİ’NDE KENT ORKESTRASI SAHNE ALDI   18:01   BAŞKAN YILMAZ’DAN İÇEL İDMAN YURDU TARAFTARINA OTOBÜS VE MAÇ BİLETİ DESTEĞİ   17:45   DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ÇAVUŞOĞLU 24 MAYIS`TA FİLİSTİN`İ, 25 MAYIS`TA İSRAİL`İ ZİYARET EDECEK   17:42   YILDIRIM KAYA KÖY ENTİTÜSÜ ZİYARETLERİNİN ONUNCUSUNU SAMSUN LADİK AKPINAR KÖY ENSTİTÜSÜ`NE YAPTI   17:26   ÖZTRAK: “MALTEPE`DEKİ DEMOKRASİ MEYDANI, MİLLETİMİZİN SARAYDAN VE BEŞLİ ÇETELERDEN ÇOK DAHA BÜYÜK OLDUĞUNU TÜM DÜNYAYA BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ”   17:19   ÜMİT DİKBAYIR, ASGARİ ÜCRETLE EV GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞTI: "ŞU MASANIN ÜSTÜNDEKİ, SİZE 6 SAAT BİLE YETMEZ. YARIN ZAM YAPMANIZ LAZIM BU VATANDAŞA”   16:57   TÜRKİYE GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ GENEL BAŞKANI KARADAYI: "EVDE BAKIM PARASI VE SAKATLIK MAAŞI İLE İLGİLİ PROBLEMLER VAR"   16:54   TTB: "TÜM YURTTAŞLARI NİTELİKLİ SAĞLIK HAKKI İÇİN SAĞLIKTA YAŞANAN TAHRİBATA DUR DEMEYE DAVET EDİYORUZ"   16:27   SİVASLI FIRINCI: PARA KAZANAMIYORUZ. ŞU ANDA SİVAS`TA EN AZ 50 TANE FIRIN DEVREDİYOR   16:26   TCMB: KONUT FİYATLARI BİR YILDA YÜZDE 110 YÜKSELDİ   16:24   BTP LİDERİ HÜSEYİN BAŞ`TAN ERDOĞAN`A ABDÜLHAMİD YANITI: “LİSEDEKİ TORUNUNA DANIŞSIN”   16:24   MALATYA SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ BAŞKANI KURTOĞLU: “DAMIZLIK HAYVANLARIMIZ KESİME GİDİYOR. KATLİAM VAR, ENGELLEYECEK HİÇBİR KURUM YOK”   16:08   BİRLEŞİK KAMU-İŞ: GIDA FİYATLARI YILLIK YÜZDE 159,6 ARTTI   15:57   ABD BÜYÜKELÇİSİ FLAKE HDP EŞ GENEL BAŞKANLARI PERVİN BULDAN VE MİTHAT SANCAR`I ZİYARET ETTİ   15:52   EĞİTİM SEN: KAPATILAN KÖY OKULLARININ 2022-2023 DÖNEMİNE HAZIR HALE GETİRİLMESİ İÇİN BÜTÇEDEN YETERLİ KAYNAK AYIRILMALIDIR   15:51   HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU TEDAVİSİNDE İLAÇ SIKINTISI: İLACIN ŞURUP FORMUNU SGK ÖDEMİYOR   15:47   AKŞENER, ABD BÜYÜKELÇİSİ FLAKE`İ KABUL ETTİ   15:38   IĞDIR`DA KADIN CİNAYETİ  
 
     
 
 
image

Okunma : 117  Tarih : 11.01.2022  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

Annemin Onuru ve Evlat Sevgisi

  ANNEMİN ONURU ve EVLAT SEVGİSİ
  Bugün size; annemin onurlu davranışlarından birini ve evlatlarının da onurlu olmasına ışık tutan bir davranışını anlatacağım.
  Tavukların, civcivleri için kedi ve köpeklere meydan okuduğu bir Dünya'da, boğazı kesilerek öldürülen veya intihar etmek zorunda kalan çocuklarının ölüsüne, saygısızlık yaptığına inandığım babaların olduğu bir zaman diliminde yaşarken, annemin o onurlu davranışını anlatmasaydım kendimi suçlu hissederdim çünkü.
  Daha önce de yazdığım gibi annem; annesini bebekken, babasını da 16 yaşında kaybedince, dayımın da onayıyla babamla evlenmiş.
  Babamın babası, Kurtuluş Savaşında şehit düşünce 4 çocuğuyla baş başa kalan babaannem, anneme, kayınvalideden çok annelik yapmış.
  O nedenle annem, babaannemden hep "anam" diyerek söz ederdi.
  Annem, kadınlara arka çıkmayı ve anne olmayı da babaannemden öğrenmiş.
  Ömrünün sonuna kadar kızların ve kadınların arkasında duran annem, akrabalarımız içerisinde ilkokuldan sonra okuyan ilk kızın annesi olmasının yanında; istediğine verilmeyen veya kaçarak evlenen her genç kızın arkasında dağ gibi duran bir Yörük Kadınıydı.
  Bir bakıma, annem; babaannemden öğrendiklerini, ömrünün sonuna kadar uygulayan ve kız torunlarına "Sevip anlaştığın biri varsa ve anne-babana söyleyemiyorsan bana söyle. Ben onlara, uygun bir dille söylerim" diyecek kadar anlayışlı biri olarak, babaannemizden gördüğü babaanneliği, çağımıza uyarlayan biriydi de.
    Babam, aramızdan ayrıldığında ben, ortaokul birinci sınıfta okuyordum. Kardeşim ilkokul, ablam ortaokul son sınıfta, küçük ağabeyim öğretmen okulunda, büyük ağabeyim de üniversitede okuyordu.
  Çok varlıklı bir aile değildik. Hatta yoksul sayılırdık. Buna karşın bizi görenler, varlıklı bir aile veya memur çocuğu sanırdı. Annemiz, bir köylü kadını olmasına karşın; giysimizden beslenmemize, okul gereçlerimizden ders çalışma ortamımıza kadar herkesten daha iyi koşullarımız olması için -hiçbir şeyi esirgemeden- gereken her şeyi yapardı.
  Çok onurlu bir insandı ve bizimde onurlu olmamız için çok ilgilenirdi.
  Çok akıllı, genç ve güzel bir kadın olduğu halde, babam öldükten sonra "Evlenmesi yönünde" yapılan telkinler karşısında "Kocam yok ama 4 erkek evladım olduğu için evimin 4 erkeği var" diye özetleyebileceğim şeyler söyleyerek bizi, üvey baba ile büyütmek yerine, tek başına büyütme yolunu seçmesi bile onun bize, ne kadar çok değer verdiğinin en önemli kanıtı olmaya yeter.
  Böyle bir giriş yaptıktan sonra, annem ile ilgili -yukarıda sözünü ettiğim- onur yüklü anıya geçmek istiyorum.
  Lise birinci sınıfta olduğum yıllarda, Okul Müdürümüz ve Coğrafya dersi Öğretmenimiz rahmetli İsmail Doğan beni odasına çağırıp "Okul çıkışı, evinize giderken Terzi Avni Bey'e uğra ve seni, benim gönderdiğimi söyle" dediği için -bitişik iş yeri amcamın oğlunun işyeri olunca arama sıkıntısı çekmeden- Avni Ağabeyin yanına uğradım.
  Avni Ağabey, çok sıcakkanlı bir insandı. Önce "Gel kardeşim, sobanın yanına otur. Üşümüşsündür" dedi. Benim ısındığıma inanınca da, ceketimi çıkartıp ölçümü aldı.
  Olanlardan hiçbir şey anlamayan ben, eve varınca olanları anneme anlattım. Annem de "Sabah, Avni Ağabey'ine uğrar ve durumun ne olduğunu sorarız" dedi.
  Sabah olunca, evden annemle birlikte yola koyulduk.
  Önce, amcamın oğlu olan Ahmet Ağabey'e uğradık ve durumu anlattık. Kendisi de terzi olan Ahmet Ağabey, Avni Ağabey ile görüştükten sonra anneme:
  -Yenge, manifaturacılardan biri; çalışkan bir öğrenciye dikilmek üzere bir takım elbiselik kumaşı okul müdürüne vererek "Çocuk, efendi ve çalışkan olsun. Ailesi yoksul olursa daha iyi olur. Dikim ücretini de ben karşılayacağım" demiş. Müdür Bey de; elbise için Ramazan'ı, dikmek için de Avni'yi uygun görmüş" deyince annem, bana dönerek:
  -Sen, Müdür Bey'e ne dedin? diye sordu. Hiçbir şey söylemediğimi öğrenince, benimle birlikte okula ve okul müdürünün yanına gitti.
  Okul Müdürü ile aralarında -aklımda kalanları özetlersem- şöyle bir konuşma geçti:
  -Müdür Bey, siz o elbiseyi, ihtiyacı olan başka bir çocuğa verin. Ben, çocuklarımı, hiç kimseye muhtaç etmedim, Onların, hiçbir şeyini eksik etmiyorum.
  - Doğru söylüyorsun anne, bir öğretmen arkadaşım söylemeseydi ben, Ramazan'ın babasız olduğunu bilmiyordum. Hatta, memur çocuğu sanıyordum. Öğretmen arkadaşım "Babasız" olduğunu söyleyince ve sen buraya kadar gelip bunları söyleyerek ne kadar onurlu bir anne olduğunu gösterdikten sonra ben, o elbiseyi Ramazan'dan başka kimseye vermem. Kabul etmezsen, oğlunun üzerindeki emeğimi helal etmem.
  -Tamam Müdür Bey, içime sinmese de senin dediğin gibi olsun.
  Sonra, Müdür Bey ayağa kalktı, Annemin yanına gelip elini öptükten sonra, annem okul bahçesinden çıkıncaya kadar eşlik etti.

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA