22:55   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ’ENGELSIZ MERSIN’ İÇIN PROJELERINI SÜRDÜRÜYOR   22:30   TOROSLAR BELEDIYESI ILE İL EMNIYET MÜDÜRLÜĞÜ FINALE ADıNı YAZDıRDı   18:42   YENIŞEHIR BELEDIYESI ÖĞRENCILERE EĞITIM YARDıMıNıN ILK ÖDEMESINI YATıRDı   22:30   BAŞKAN SEÇER: ’HIÇBIR ŞEYIN ÇEVREDEN DAHA ÖNEMLI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM’   22:05   MERSIN BAROSU ATA’NıN HUZURUNA ÇıKTı   21:57   MERSIN BÜYÜKŞEHIR VE ULUSLARARASı GÖÇ ÖRGÜTÜ İHTIYAÇ SAHIBI VATANDAŞLARıN EVINDE TADILAT ÇALıŞMASı BAŞLATTı   18:51   TÜRKIYE IŞ DÜNYASıNDAN ŞEFFAFLıK ÇAĞRıSı   03:20   YOLUMUZ AÇıK OLSUN, AYAĞıNıZA TAŞ DEĞMESIN   02:49   CHP’LI BAŞKAN AV. OZAN VARAL, SÜT ÜRETICILERININ SıKıNTıLARıNı DINLEDI    16:11   DEVA PARTILI KADıNLAR RAZIYE’NIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERE KARANFIL BıRAKTı   15:59   CHP’LI AĞBABA: 2021’DE 101 BIN ESNAF İFLAS ETTI   15:43   BAŞKAN TARHAN, ‘ÇATALKÖY-MEZITLI EL ELE’ PROJESI İÇIN KKTC’YE GITTI   15:15   BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI’NDEN MERSIN’DE SPORA DESTEK   14:56   HEKIMLER UYARıYOR ’TÜRKIYE’DE OBEZITE ARTıYOR’   14:49   TRAFIK KAZASıNDA YARALANAN GENCE, İLK MÜDAHALEYI CANAN KAFTANCıOĞLU YAPTı   01:25   BAŞKAN BOZDOĞAN ÖĞRENCILERIN HEYECANıNA ORTAK OLDU   01:05   BAŞKAN SEÇER: ’ULAŞıM MASTER PLANı’Nı YENILIYORUZ’   23:55   AKDENIZ’DE YOL AÇMA, ASFALT YAMA VE KILIT TAŞı YENILEME ÇALıŞMALARı DEVAM EDIYOR   23:45   BAŞKAN KARıŞ’TAN GAZETECILER CEMIYETINE ZIYARET   23:35   ÇUKUROVA BASKETBOL, KAYSERI MAÇıNA HAZıR  
 
     
 
 

İş dünyası kaygılı


TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve ÇUKUROVA SİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, istikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi anlayışı beklediklerini söyledi

 

Tarih : 3 Aralık 2021 Cuma 21:21   Okunma : 184

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı, Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, iş dünyasında endişenin hakim olduğunu bildirdi. Ülkesinin gelişimine, istihdam ve ihracatına katkı koyan, bu uğurda üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getiren iş dünyasının ekonomi yönetimindeki istikrarsız politikalar nedeniyle kaygılı bir bekleyişe koyulduğunu kaydeden Sönmez, “İstikrarlı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi yönetimi anlayışının hakim olmasını bekliyoruz” dedi.

Ekonomik istikrarsızlığın toplumun tüm kesimlerini olumsuz etkilediğini, döviz kurunun durdurulamayan artışı, Türk Lirası’ndaki değer kaybı nedeniyle derin üzüntü duyduklarını ifade eden Sönmez, Türkiye’nin ekonomik refaha kavuşması için yeni atılımlar beklediklerini söyledi.

Ekonomi yönetimi ve piyasa koşullarının, iş dünyası ile topluma etkilerine ilişkin açıklama yapan Sönmez, zorlu konjonktürde ekonomi biliminin açıklayamadığı yöntemler ile ekonomi politikaların oluşturulmasının belirsizliği artırdığını kaydetti.

KUR İSTİKRARINA DİKKAT ÇEKTİ

TÜRKONFED ve ÇUKUROVA SİFED’in, ülkesinin sorunlarına çözüm üretmek için gönüllülük esasıyla bir araya gelmiş iş insanları olarak her geçen gün üyelerinin genel ekonomik gidişata ilişkin duydukları ortak kaygının sesini iletme arzusunda olduklarını dile getiren Sönmez, bir ekonominin sağlıklı işleyişi ve refah üretebilmesi için “kur istikrarı”nın temel unsur olduğuna işaret etti.

“DIŞ TİCARET DURMA NOKTASINA GELDİ”

Döviz kurunun ekonomideki mal ve hizmet alışverişlerini mümkün kılan fiyat oluşumunun temel ögesi olduğunu vurgulayan Sönmez, şunları söyledi:

 “Kurlardaki istikrarsızlık ticaret esnasındaki fiyat oluşumuna imkân vermediği için üretim, iç piyasadaki alışveriş ve dış ticaret durma noktasına gelmiştir. Mali kesimdeki işlemler beklemeye geçmiştir. Reel sektör ve mali sektördeki bu aksamalar, istihdam ve yatırımları olumsuz etkileyeceği gibi, gelir dağılımında da ciddi bozulmalar yaratacaktır. 23 Kasım’da şahit olduğumuz kur istikrarsızlığının sonuçları ekonominin işleyişini durduracak nitelikte olmuştur. Bizler iş insanları olarak bu tabloda önümüzü göremiyoruz. Ekonomi biliminin gerekliliklerine uygun piyasa yönetimi anlayışının benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizin, piyasa dinamikleri dışında, geçmişte denenen ve başarısız sonuçlar alınan yöntemler ile kaybedecek zamanının olmadığını düşünüyoruz.”

“BAŞARABİLİRİZ”

2001 krizi sonrası uygulanan politikaların çok başarılı olduğunu ve bunun sonucunda 2002-2013 yılları arasında Türkiye’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) 12 bin 500 dolara kadar çıkarak, Orta Gelir Tuzağı’nı aşma noktasına geldiğini hatırlatan TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve ÇUKUROVA SİFED Başkanı Süleyman Sönmez, Merkez Bankası başta olmak üzere kurumların bağımsızlığını yeniden tesis edecek hukuki düzenlemelerin yapılmasını, adil, şeffaf, hesap verebilir ve liyakat esaslı bir anlayış ile direnci artırılmış, öngörülebilir bir ekonomi politikasının hiç vakit kaybetmeden hayata geçirilmesini talep etti. Sönmez, Türkiye’nin ekonomik ve demokratik reformlar ile yazacağı yeni hikâyede çözümün bir parçası olmaya hazır olduklarının altını çizdi. Memleketine ve topluma güvenen iş insanları olarak sürecin takipçisi olmaya devam edeceklerini vurgulayan Süleyman Sönmez, Türkiye’nin, iş dünyasının, ekonomi yönetiminin ve Türk insanının sıkıntılı süreçten çıkmayı başaracak bir yapıya sahip olduğunu sözlerine ekledi.
Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
altioksiyaset.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA