23:36   VAHAP SEÇER: BELEDIYELERIMIZ TıKıR TıKıR ÇALıŞıYOR   23:34   CHP’DEN, 189 MADDELIK YARGı PAKETI ÇAĞRıSı: BIR GÜN BAKARıZ, HUKUK DEVLETI MÜCADELESI ADıNA DEVLETI BILE GÖREMEYEBILIRIZ   23:06   AKKÖPRÜ BARAJı SATıŞA ÇıKARıLDı. CHP’LI ERBAY: ÜLKEMIZIN NASıL BIR ÇıKMAZA GIRDIĞINI ORTAYA KOYMAKTADıR   22:23   AKDENIZ’DE ASFALT YAMA VE YOL AÇMA ÇALıŞMALARı HıZ KAZANDı   22:05    MERSIN BÜYÜKŞEHIR’IN 9 PLAJı’DA YAZA HAZıR    20:23   VALIDEBAĞ GÖNÜLLÜLERI NÖBETE BAŞLADı: GEREKIRSE DOZERIN ÖNÜNE YATACAĞıZ   19:24   HDP EŞ GENEL BAŞKANı SANCAR: AYM KAPATMA KARARı VERIRSE; TEHDITLERE, KAOS PLANLARıNA BOYUN EĞDIĞINI GÖSTERMIŞ OLACAK   19:14   VÜCUT GELIŞTIRME VE BILEK GÜREŞI’NDE YENI DÜNYA ŞAMPIYONLARı ÇıKARACAĞıZ   16:44   BÜYÜKŞEHIR’IN LGS HAZıRLıK KURSLARıNA ÖN KAYıTLAR BAŞLADı   16:29   TOROSLAR’DA BABALAR GÜNÜ’NDE DUYGULANDıRAN ZIYARET   15:25   MICRO FOCUS, 2021 GARTNER MAGIC QUADRANT RAPORU’NA GÖRE UYGULAMA GÜVENLIĞI TESTINDE LIDER OLDU   13:16   TÜRK KUMAŞıNıN GELECEĞINE ATHİB’DEN GÜÇLÜ DESTEK   11:29   VAHAP SEÇER, YAĞMUR SUYU HATTı TEMIZLIĞI İLE İLGILI KONUŞTU: ADETA ANJIYO YAPıYORUZ   00:25   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN BABALAR VE ÇOCUKLARı İÇIN DOĞA YÜRÜYÜŞÜ   23:43   BABACAN: BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN   23:32   DAVUTOĞLU: ŞEHITLERIMIZIN BABALARı BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM BABALARıN GÜNÜNÜ KUTLUYORUM   23:07   KıLıÇDAROĞLU’NDAN ŞIRKETLERE KANAL İSTANBUL UYARıSı: KIMSE İHALEYE GIRMESIN. PARASıNı VERMEYECEĞIZ   22:12   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, ÖZEL GÜNLERDE FARK YARATıYOR   21:09   MERSIN VE ÜLKEMIZ İÇIN SIYASET YAPMALıYıZ   20:45   CHP, FARKLı SEKTÖR VE VATANDAŞLARıN SORUNLARı İÇIN ÇALıŞTAYLAR SERISI BAŞLATTı  
 
     
 
 
image

Okunma : 1946  Tarih : 11.4.2017  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Ender ERDEMİL

Adalet.

Adalet tarih boyunca filozofların üzerinde en çok kafa yordukları konulardan biridir. Platon adaleti en yüce erdemlerden biri olarak tanımlar. İnsanın ve devletin temel davranış kuralı olduğundan söz eder. Aristo’ya göre de adaletin asıl hareket noktası eşitliktir.

Aydınlanma çağında düşünürler adalet ve hukuk kavramlarını bir araya getirmişler  “doğal hukuk” kavramını ortaya koymuşlar. Hukuka ve hukuksal eşitliğe uymayı adil davranmak olarak tanımlamışlar.

Şu bir gerçek ki adalet ve devlet kavramları birbirinden ayrılmaz. Başka bir deyişle adaleti dağıtacak olan devlettir.

17. Yüzyıl düşünürü ve devlet adamı Koçi Bey’e göre devletin adalet üzerine kurulu olması gerekir. Osmanlı devletinin çürümesiyle adaletten uzaklaşmayı özdeşleştirdiğini görüyoruz. 1630 yılında hazırlayıp devrin padişahlarına sunduğu risalesinde şunları belirlemiş:

1.Siyaset’in en yüksek noktasındaki otorite olan Sultan’ların halktan kopmaları, devlet işlerinden uzaklaşmaları, zevk, sefaya düşkünlükleri,

2.Ordunun savaşma yeteneği olmayan, kazanç peşinde koşan ve yanlış işler yapmış olanlarca doldurulması,

3. Adaleti dağıtan kadıların ehliyetsiz kişilerden seçilmesi, halkın gözünde itibarlarını yitirmeleri,

 4.Dini görevlerin ve eğitim görevlerinin ehli olmayanlara para karşılığı verilmesi, kuralların ihlali. (Beşik ulemalığı)

 (Kaynak:MACHİAVELLİ ve KOÇİ BEY’DE SİYASET, ADALET ve ERDEM Hüseyin BAL, hacettepe.edu.tr)

Günümüzde adalet kavramı hukukla tamamen bütünleşmiş, hukuk adaleti dağıtmanın temel aracı haline getirilmiştir. Farklı gelir gurupları arasındaki eşitsizliğin giderilmesi için sosyal adalet kavramı da geliştirilmiştir. Sosyal Adalet, kapitalizmin farklı gelir gurupları arasında yarattığı eşitsizliği gidermenin bir aracı olarak görülmüştür. Sosyal adalet kavramı da devlet yönetimine ve ekonomiye “Planlı kalkınma” olarak yansımıştır.

Ne var ki, Türkiye dışa açılıp dünya ekonomisiyle “entegre” olduğunda “planlı kalkınma” dönemi de son bulmuştur. Zira küresel liberalizm toplumsal kalkınmanın büyümenin sonucu olduğunu savunmaktadır. Ekonomi büyüdükçe herkesin parası olacağı varsayılarak Planlı kalkınma dönemlerinin sosyal adalet sağlayıcısı parasız sağlık, eğitim, sosyal güvenlik sistemi tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu hizmetler de “ekonomik büyümeye” katkısı olacak şekilde paralılaştırılmıştır.

Paranın her şey kabul edildiği toplumda, zaten az olan eşitlik tamamen ortadan kalkmış, gücü olanla olmayan arasındaki aralık uçuruma dönüşmüştür.

Bugün Koçi Bey’in 1630 yılında belirlediği çürümüşlüğü yaşamadığımızı kim ileri sürebilir?

Yargı, yürütme hatta yasama aygıtlarımızı yukarıdaki belirlemeler ışığında tekrar düşünün.  

Anayasaya ve yasalara aykırı davrananların çürümeyi nasıl hızlandırdıklarını, Anayasa değişikliğiyle bu yapıyı hukuk zeminine oturtmaya çalıştıklarını görün.

Yazımızı Hüseyin Bal’ın MACHİAVELLİ ve KOÇİ BEY’DE SİYASET, ADALET ve ERDEM başlıklı çalışmasından alıntılarla bitirelim:

“Machiavelli’ye göre devlet kendi başına bir amaçtır. Devleti, iktidarı temsil eden hükümdar amaçlara ulaşmak için meşru olan veya olmayan tüm araçları kullanabilir. Devlet veya iktidar kendi başına en yüksek değer olduğundan onu korumak için adalet, doğruluk, ahlak ve hatta din gibi kutsallar ihlal edilebilir.

Evet diyerek iktidarlara; Machiavelli’in gösterdiği yolu uygulama fırsatını, dönüşü olmayacak bir biçimde vereceksiniz.

Oysa Koçi Bey’in yönetenlere önerileri şunlar:

“Din ve devlet işlerinde kararlı olunuz,

Adil olunuz,

Her işi hak edene veriniz,

İltimas ve rüşveti kaldırınız,

Halkı ezdirmeyin ve ezmeyin,

Süs ve şöhretten kaçınız,

Kötülere karşı çıkınız, iyileri koruyunuz.” 

Hayır derseniz Koçi Bey’in ilkelerini savunmuş, hayata geçmesini sağlamanın yolunu açmış olacaksınız.

 

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  
altioksiyaset.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA