13:41   LÖSEV BAŞARıSıNıN ARKASıNDAKI KADıNLAR    13:02   ERDEMLI’DE TEDBIRLERE TAM UYUM   12:55   BÜYÜKŞEHIR’DEN TARSUS HAL KOMPLEKSI’NDE ASFALT ÇALıŞMASı   12:41   YENIŞEHIR’DE ÇÖPLER TEMIZ ÇEVRE IÇIN KAYNAK OLUŞTURACAK   12:29   MUSTAFA GÜLTAK, MODEL FABRIKA’Yı ZIYARET ETTI   12:17   TOROSLAR ZABıTASı ’DINAMIK DENETIM’ SÜRECINDE   09:52   BÜYÜKŞEHIR,KARACAILYAS’ıN YAĞMURSUYU ÇILESINI SONA ERDIRDI   08:57   DÜNYA ŞAMPIYONASı YOLUNDA, SPORCULARA BAŞKAN TOLLU’DAN DESTEK   08:53   HELIKOPTER KAZASıNDA ŞEHIT OLAN 11 ASKERIN KIMLIĞI BELLI OLDU   04:00   TARSUS BELEDIYESI, BÖLGENIN ILK SıFıR ATıK GETIRME MERKEZINI ŞEHRE YERLEŞTIRDI   03:38   VALI SU’DAN,PANDEMI BILGILENDIRME TOPLANTıSı YAPıLDı    02:55   YEŞILBOĞAZ: RANT TEZGÂHLARıNı HEP BIRLIKTE BOZACAĞıZ   22:06   CHP’LI ALI MAHIR BAŞARıR: “VATANDAŞ ÇAY BARDAĞı İLE YAĞ SATıN ALıYOR, SIZ DE SARAY’A YAĞ ÇEKIYORSUNUZ”   21:28   ERDEMLI BELEDIYESI’NDEN AFET EĞITIMI   21:06   TARSUS BELEDIYESI TEMIZLIK İŞLERI EKIPLERI BAHAR TEMIZLIĞINE BAŞLADı   18:27   AKAMİB BAŞKANı KıLıÇER,“İHRACATTA BAŞARı IÇIN KURUMSALLAŞMAK GEREKLI”    18:02   BÜYÜKŞEHIR,3 MILYONDAN FAZLA ÇIÇEK VE BITKI’YI TOPRAKLA BULUŞTURDU,MERSIN ÇIÇEK BAHÇESINE DÖNÜŞTÜ   16:08   TOROSLAR BELEDIYESI, MERSIN’IN KURTULUŞUNUN 100. YıLıNı ÖLÜMSÜZ BIR ESERLE TAÇLANDıRıYOR   13:09   AKDENIZ’DE ASFALT, KALDıRıM, YOL AÇMA HIZMETLERI DEVAM EDIYOR   13:02   SOSYAL MEDYA İÇIN ESTETIK ÇıLGıNLıĞı  
 
     
 
 
image

Okunma : 1638  Tarih : 11.4.2017  E-Mail : bilgi@mersinerji.com

 
Ender ERDEMİL

Adalet.

Adalet tarih boyunca filozofların üzerinde en çok kafa yordukları konulardan biridir. Platon adaleti en yüce erdemlerden biri olarak tanımlar. İnsanın ve devletin temel davranış kuralı olduğundan söz eder. Aristo’ya göre de adaletin asıl hareket noktası eşitliktir.

Aydınlanma çağında düşünürler adalet ve hukuk kavramlarını bir araya getirmişler  “doğal hukuk” kavramını ortaya koymuşlar. Hukuka ve hukuksal eşitliğe uymayı adil davranmak olarak tanımlamışlar.

Şu bir gerçek ki adalet ve devlet kavramları birbirinden ayrılmaz. Başka bir deyişle adaleti dağıtacak olan devlettir.

17. Yüzyıl düşünürü ve devlet adamı Koçi Bey’e göre devletin adalet üzerine kurulu olması gerekir. Osmanlı devletinin çürümesiyle adaletten uzaklaşmayı özdeşleştirdiğini görüyoruz. 1630 yılında hazırlayıp devrin padişahlarına sunduğu risalesinde şunları belirlemiş:

1.Siyaset’in en yüksek noktasındaki otorite olan Sultan’ların halktan kopmaları, devlet işlerinden uzaklaşmaları, zevk, sefaya düşkünlükleri,

2.Ordunun savaşma yeteneği olmayan, kazanç peşinde koşan ve yanlış işler yapmış olanlarca doldurulması,

3. Adaleti dağıtan kadıların ehliyetsiz kişilerden seçilmesi, halkın gözünde itibarlarını yitirmeleri,

 4.Dini görevlerin ve eğitim görevlerinin ehli olmayanlara para karşılığı verilmesi, kuralların ihlali. (Beşik ulemalığı)

 (Kaynak:MACHİAVELLİ ve KOÇİ BEY’DE SİYASET, ADALET ve ERDEM Hüseyin BAL, hacettepe.edu.tr)

Günümüzde adalet kavramı hukukla tamamen bütünleşmiş, hukuk adaleti dağıtmanın temel aracı haline getirilmiştir. Farklı gelir gurupları arasındaki eşitsizliğin giderilmesi için sosyal adalet kavramı da geliştirilmiştir. Sosyal Adalet, kapitalizmin farklı gelir gurupları arasında yarattığı eşitsizliği gidermenin bir aracı olarak görülmüştür. Sosyal adalet kavramı da devlet yönetimine ve ekonomiye “Planlı kalkınma” olarak yansımıştır.

Ne var ki, Türkiye dışa açılıp dünya ekonomisiyle “entegre” olduğunda “planlı kalkınma” dönemi de son bulmuştur. Zira küresel liberalizm toplumsal kalkınmanın büyümenin sonucu olduğunu savunmaktadır. Ekonomi büyüdükçe herkesin parası olacağı varsayılarak Planlı kalkınma dönemlerinin sosyal adalet sağlayıcısı parasız sağlık, eğitim, sosyal güvenlik sistemi tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu hizmetler de “ekonomik büyümeye” katkısı olacak şekilde paralılaştırılmıştır.

Paranın her şey kabul edildiği toplumda, zaten az olan eşitlik tamamen ortadan kalkmış, gücü olanla olmayan arasındaki aralık uçuruma dönüşmüştür.

Bugün Koçi Bey’in 1630 yılında belirlediği çürümüşlüğü yaşamadığımızı kim ileri sürebilir?

Yargı, yürütme hatta yasama aygıtlarımızı yukarıdaki belirlemeler ışığında tekrar düşünün.  

Anayasaya ve yasalara aykırı davrananların çürümeyi nasıl hızlandırdıklarını, Anayasa değişikliğiyle bu yapıyı hukuk zeminine oturtmaya çalıştıklarını görün.

Yazımızı Hüseyin Bal’ın MACHİAVELLİ ve KOÇİ BEY’DE SİYASET, ADALET ve ERDEM başlıklı çalışmasından alıntılarla bitirelim:

“Machiavelli’ye göre devlet kendi başına bir amaçtır. Devleti, iktidarı temsil eden hükümdar amaçlara ulaşmak için meşru olan veya olmayan tüm araçları kullanabilir. Devlet veya iktidar kendi başına en yüksek değer olduğundan onu korumak için adalet, doğruluk, ahlak ve hatta din gibi kutsallar ihlal edilebilir.

Evet diyerek iktidarlara; Machiavelli’in gösterdiği yolu uygulama fırsatını, dönüşü olmayacak bir biçimde vereceksiniz.

Oysa Koçi Bey’in yönetenlere önerileri şunlar:

“Din ve devlet işlerinde kararlı olunuz,

Adil olunuz,

Her işi hak edene veriniz,

İltimas ve rüşveti kaldırınız,

Halkı ezdirmeyin ve ezmeyin,

Süs ve şöhretten kaçınız,

Kötülere karşı çıkınız, iyileri koruyunuz.” 

Hayır derseniz Koçi Bey’in ilkelerini savunmuş, hayata geçmesini sağlamanın yolunu açmış olacaksınız.

 

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

 
 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2021 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA