15:09   AKUT’TAN KıZıLAY ŞEHIDI ANıSıNA KAN BAĞıŞı    14:48   TOROSLAR BELEDIYESI, DÜNYA KALP GÜNܒNDE KALPLERE DOKUNDU   14:24   MEYAD’DAN, BAŞKAN YıLMAZ’A TEŞEKKÜR ZIYARETI   14:22   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYESI ŞEHIR TIYATROSU, PERDELERINI 2 EKIM’DE AÇıYOR   13:54   TOPLU TAŞıMA VE KONAKLAMA TESISLERINDE HES KODU ZORUNLULUĞU GETIRILDI   13:11   SIGARA VE ALKOL BANDROLLERI ÜRETEN ŞIRKET HAKKıNDA SORU ÖNERGESI   11:10   SEÇER, AŞıRı YAĞıŞLARDA SAHIL ŞERIDINI TAŞKıNLARDAN KURTARACAK ÇALıŞMALARı İNCELEDI   10:11   YENIŞEHIR’DE OKULLAR VE ASM’LER DEZENFEKTE EDILIYOR   10:02   TÜRKIYE BAROLAR BIRLIĞI VE AZERBAYCAN CUMHURIYETI AVUKATLAR BAROSU’NUN ORTAK AÇıKLAMASı   09:42   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN TEMALı OTOBÜS DURAKLARı   11:08   TARSUS’A İKI COĞRAFI İŞARETLI ÜRÜN DAHA    11:01   ADALET AĞAÇLARı MEZITLI’DE YEŞERECEK   10:48   MERSIN BÜYÜKŞEHIR’DEN İTFAIYE HAFTASıNDA ÇOCUKLARA ÖZEL ETKINLIK   10:44   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA GÖRÜLEN ÜÇGÜN HASTALıĞı ILE İLGILI ÖNLEMLERINI ALıYOR   10:37   GENÇ BASKETBOLCULARDAN BAŞKAN SEÇER’E ZIYARET   10:30   ERDEMLI’DEN TÜRKIYE’NIN 81 İLINDEN 81 OKULA LIMONATA   10:27   BAŞKAN TOLLU “KANıMıZLA CANıMıZLA CAN AZERBAYCAN’ıN YANıNDAYıZ”   18:24   AKDENIZ BELEDIYESINDEN’NDEN MUHTARLARA TAM DESTEK   18:13   BAŞKAN SEÇER, İTFAIYE HAFTASı’NDA İTFAIYE PERSONELINI AĞıRLADı   17:48   İLÇEDEKI KAZı ÇALıŞMALARı İÇIN TEK KÜREK OLDULAR  
 
     
 
 

Yeşilboğaz: Bizi Böldüğünüz Sürece Çoğalacağız


Mersin Barosunda stajını tamamlayan 11 stajyer avukat meslek yemini ederek, savunma mesleğinin yeni neferleri oldu. Hukuk sistemimizdeki aksaklıklara ilişkin konuşma yapan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Bizi böldüğünüz sürece daha çok çoğalacağız, daha çok hukuk mücadelesi vereceğiz” dedi.

 

Tarih : 14 Ağustos 2020 Cuma 12:02   Okunma : 271

Mersin Adliyesi Baro Odasında düzenlenen yemin törenine katılan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu üyeleri,  avukatlar ve aileler, Stajyer Avukatlar Nuray Okat, Şahin Yıldız, Doruk Özdemir, Dilan Ergüvan, Ecem Elmas, Sema Nur Deveci, Faruk Büyükarslan, Mustafa Şen, Caner Özçelik, Durmuş Kuşçu ve Sevgi Hande Gün’ün ruhsat heyecanını paylaştı.

Törende gündeme ilişkin konuşma yapan Mersin Barosu BaşkanıBilgin Yeşilboğaz, ülkemizin en önemli iki sorununun ekonomi ve hukuk sistemi olduğunu vurgulayarak, “Hukuk sistemimizdeki garabeti en son, meslek örgütümüze yapılan saldırılarda canlı olarak gördük. Meslek örgütümüzün birlikteliği, güçlü olması, demokrasiye, özgürlüklere olan bağlılığı ve mücadeleci yapısı nedeniyle, ciddi anlamda mesleğimizi yok etmeye yönelik yapılan girişimler yürürlüğe girdi. Ancak ana muhalefet partisi süreci Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Bizler de profesörlerden almış olduğumuz mütalaa ile birlikte Anayasa Mahkemesine sunum yaptık,  bu durumun ülkeye ve hukuk sistemimize ne kadar zarar vereceğini anlattık. Kendilerine şunu söyledik: Bizi böldüğünüz sürece daha çok çoğalacağız, daha çok hukuk mücadelesi vereceğiz. Bu mücadeleyi yemin edecek olan genç meslektaşlarımızın da bizimle birlikte sürdüreceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN TARTIŞILIYOR OLMASI KABUL EDİLEMEZ”

Kadına yönelik şiddetin, ülkemizin hukuk sistemindeki sorunların en önemli göstergelerinden birisi olduğunu vurgulayan Yeşilboğaz, “Bununla ilgili uluslararası anlamda bağlayıcılığı, yaptırımı kuvvetli olan ve gerçekten çözüm üretmeye büyük katkısı olan İstanbul Sözleşmesi’nin hala günümüzde tartışılıyor olması, hukuk örgütleri açısından kabul edilemez bir davranıştır. Mersin Barosu olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin yanında olduğumuzu, buna karşı yapılan tüm girişimlerin karşısında duracağımızı da bir kez daha deklare ediyorum” şeklinde konuştu.

Genç meslektaşlarımıza başarılar dileyen ve tavsiyelerde bulunan Yeşilboğaz,“Hukukun hangi alanında görev yaparsanız yapın, ister avukat, ister hakim, ister savcı olun, önce hukuk, insan hakları diyecekseniz. Hukukçu kimliğinizi ve hukukçu vicdanınızı asla terk etmeyin. Pusulanız hukuk olsun. Sizlere en büyük tavsiyem bu olacak” dedi. Daha sonra kürsüye çıkıp yemin eden stajyer avukatlara cübbelerini, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve yanlarında staj yaptıkları avukatlar giydirdi.  Avukatlık mesleğine resmi olarak ilk adımı atan stajyer avukatlara ruhsatnamelerini Yeşilboğaz takdim etti.

 

 
Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
 
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA

 
 

  

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ SIK KULLANILANLARA EKLE GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2020 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA