24 Eylül 2022 Cumartesi


15:28   ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN`A BAKTIĞIMDA DEV BİR HOLDİNG BAŞKANI GÖRÜYORUM. EKONOMİK BÜTÜN MEKANİZMALAR ERDOĞAN`DA”   14:28   ARTVİN`DE, BELEDİYE ŞİRKETİ İŞÇİLERİ, İKTİDARDAN KADRO HAKLARINI TALEP ETTİ: “AYRIMCILIK SON BULSUN, HAKLARIMIZ VERİLSİN. KISMİ DÜZENLEMELERDE BELEDİYE İŞÇİSİNİN ADI BİLE GEÇMİYOR”   14:15   SAVDES-SEN GENEL BAŞKANI TUNCAY CENGİZ: “MEMURLAR HAYATLARINI DEVAM ETTİREBİLECEK EKONOMİK ŞARTLARDAN ÇOK UZAKTALAR”   14:11   MARMARİS HALKI SİNPAŞ`IN ÇED TOPLANTISINI PROTESTO ETTİ, TOPLANTI YAPILAMADI: “MİLLİ PARKIMIZI SİNPAŞ`A VERMEYECEĞİZ”   14:11   MARMARİS HALKI SİNPAŞ`IN ÇED TOPLANTISINI PROTESTO ETTİ, TOPLANTI YAPILAMADI: “MİLLİ PARKIMIZI SİNPAŞ`A VERMEYECEĞİZ”   13:27   ÖMER FETHİ GÜRER: “ŞEKERDEKİ ARTIŞ ŞEKER PANCARINDAKİ FİYAT ARTIŞINA DÖNÜŞMEDİ. ÇİFTÇİ MUTSUZ”   13:22   İRAN`DA `MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR. İRAN UZMANI HANDE ORHON ÖZDAĞ: "REJİM, MEŞRUİYETİNİ GİDEREK YİTİRİYOR"   13:22   İRAN`DA `MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR. İRAN UZMANI HANDE ORHON ÖZDAĞ: "REJİM, MEŞRUİYETİNİ GİDEREK YİTİRİYOR"   12:47   ANKARA KIZILAY`DA BİR KIZ ÖĞRENCİ YURDUNDA TEK KİŞİLİK ODA FİYATI, YILLIK 49 BİN 750 BİN LİRA… ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ ZUHAL AYVA: “ÖZEL YURTLARA VEYA TARİKAT YURTLARINA MAHKÛM EDİLİYORUZ”   12:30   KILIÇDAROĞLU İZMİR`DE, AKPM MİLLETVEKİLLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ… SELİN SAYEK BÖKE: ‘BU BULUŞMA, KILIÇDAROĞLU`NUN ‘DÜNYANIN BÜTÜN DEMOKRATLARI BİRLEŞİN` ÇAĞRISININ YANKI BULDUĞUNU GÖSTERİYOR`   11:47   VAHAP SEÇER, AHBİB`İN ‘2021 YILI İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ`NE KATILDI   11:37   UTKU ÇAKIRÖZER, KATAR SAVAŞ UÇAKLARININ TÜRKİYE`DE KONUŞLANMASINI SAĞLAYAN ANLAŞMAYI DEĞERLENDİRDİ: "TÜRKİYE`Yİ RİSKE SOKACAK"   11:17   KILIÇDAROĞLU: “DÜNYAMIZA YENİDEN RENK GELİYOR; O KALELERİ YIKAMAZLAR, İYİLEŞECEĞİZ DOSTLAR”   11:15   ÇİĞ SÜT DESTEĞİNE İLİŞKİN BAŞVURU ESASLARI YENİDEN DÜZENLENDİ   11:01   LİTVANYA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DEGUTIS VE KARDEŞ ŞEHİR KLAIPEDA`NIN BELEDİYE BAŞKANI GRUBLIAUSKAS`TAN VAHAP SEÇER`E ZİYARET   22:37   İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET: “BESLENME SAATİ UYGULAMASINI ÇOCUKLAR DERSLERİNİ DİNLERKEN AÇLIĞINI DÜŞÜNMESİN DİYEREK BAŞLATTIK. YOKSULLUK ARTIK GİDEREK DERİNLEŞTİ. AİLELER ÇOCUKLARINA GÜNDE BİR ÖĞÜN BİLE YEMEK YANINA KOYAMAZ OLDU”   22:18   KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK BORSA MANİPÜLASYONLARINA ŞAHİT OLUYORUZ. PİYASADA KÜÇÜK YATIRIMCILARDAN TOPLAMDA 5-5,5 MİLYAR DOLAR ÇALDILAR. MİLLETİN PARASI ONLARIN BOĞAZINA DİZİLECEK   22:05   İYİ PARTİLİ CESUR`UN DİNLEDİĞİ EMEKLİ: "KENDİLERİNİ ZENGİN ETTİLER. EMEKLİLER ÖLSÜN DİYORLAR… ALLAH AŞKINA BİZİ KURTARIN”   21:06   AKŞENER: “VARSAYIN KAYBETTİK. ONDAN SONRA BİR DAHA PARLAMENTER SİSTEM KONUŞULAMAZ”   19:33   KILIÇDAROĞLU: ŞEHİT OLAN ASKERİMİZ PİYADE ÜSTEĞMEN SERKAN ERKUŞ`A ALLAH`TAN RAHMET DİLİYORUM  
 
     
   

UTKU ÇAKIRÖZER: "DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞIMIZIN BÜYÜKELÇİLİK KAPILARINDAKİ ÇİLESİNE SON VERMEK İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPMALI"


CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Schengen vizesi alma sürecinde yaşanan sıkıntılarla ilgili “Dışişleri Bakanlığı vatandaşımızın Büyükelçilik kapılarındaki çilesine son vermek için gerekli başvuruları, gerekli girişimleri yapmalı. Şu ana kadar yapılmaması büyük bir ayıptır. Vatandaşımıza karşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ne ve onun vatandaşlarına karşı büyük bir ayıptır. Bu ayıptan artık dönülmelidir. AB nezdinde mutlaka girişimlerde bulunulması ve Schengen vizesi konusunda vatandaşa çektirilen çilenin son bulması gerekir” dedi.

 

Tarih : 17 Ağustos 2022 Çarşamba 13:45   Okunma : 215

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Schengen vizesi alma sürecinde yaşanan sıkıntılarla ilgili “Dışişleri Bakanlığı vatandaşımızın Büyükelçilik kapılarındaki çilesine son vermek için gerekli başvuruları, gerekli girişimleri yapmalı. Şu ana kadar yapılmaması büyük bir ayıptır. Vatandaşımıza karşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ne ve onun vatandaşlarına karşı büyük bir ayıptır. Bu ayıptan artık dönülmelidir. AB nezdinde mutlaka girişimlerde bulunulması ve Schengen vizesi konusunda vatandaşa çektirilen çilenin son bulması gerekir” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Schengen vizesi başvurularında yaşanan sorunlara ilişkin açıklama yaptı. Çakırözer, şöyle konuştu:

“HÜKÜMET VE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI`NIN BÜYÜK BİR DUYARSIZLIK İÇİNDE OLDUĞUNU GÖRMEK ÜZÜCÜ”

“Eğitim ihtiyacı ya da sağlık ihtiyacı için ya da tatil için AB ülkelerine gitmek isteyen vatandaşlarımız büyükelçilik kapılarında büyük çile çekiyor. Vatandaşlarımız eğitim ya da sağlık amaçlı gitmek istediklerinde kendilerine aylar sonrasına, o da başvuru yapmak için gün veriliyor. Çoğu zaman bu başvuru günü, onların ihtiyaç duyduğu zamanlamanın çok sonrasına veriliyor. Çok fazla vatandaşımızın, bize ulaşan şikayetler arasında vize ücretlerinin yüksekliği gelmekte. Aynı şekilde, başvurularını yapan birçok vatandaşımız ret yanıtı alıyor. Vatandaşlarımız büyük mağduriyetlerle karşı karşıya. Bu konuda hükümetin ve Dışişleri Bakanlığı`nın büyük bir duyarsızlık içinde olduğunu görmek üzücü. Bu duyarsızlık, bu vurdumduymazlık kabul edilemez. Bir yanda Norveç`e, Bulgaristan`a ve onlarca ülkeye ‘Buyurun ülkemize pasaport ve vizeye gerek yok, kimlikle girebilirsiniz` diyoruz. Bir yandan kendi vatandaşımızın hakkını hukukunu koruyamıyoruz. Vatandaşlarımız Avrupa kapısında vize çilesi, vize zulmü çekiyor. Bu konuda bugüne kadar Dışişleri Bakanlığı`nın attığı hiçbir adım yok.

“BÜYÜKELÇİLERİMİZ, BAŞKA ÜLKELERİN VATANDAŞLARINA VERİLEN İMTİYAZLARI BÜYÜK BİR BAŞARI GİBİ DUYURUYOR”

Buradan hem Dışişleri Bakanlığı`na hem de Meclis`e çağrıda bulunuyorum: Dışişleri Komisyonu olarak, TBMM olarak, yani milletin temsilcileri olarak milletin çektiği bu çileye, bu işkenceye bir son verilmesi için AB nezdinde girişimlerde bulunmamız gerekiyor. Dışişleri Bakanlığımızın asli görevi de vatandaşımızın hakkını, hukukunu korumak olmalı. Ama Dışişleri Bakanlığı başka ülkelere, Norveç`e mesela, vizesiz, pasaportsuz giriş izni verirken, bunu sosyal medyadan büyük bir şey yapılmış gibi duyuruyor. Büyükelçilerimiz, başka ülkelerin vatandaşlarına verilen imtiyazları, kolaylıkları büyük bir başarı gibi duyuruyor. Oysa diplomaside karşılıklılık, mütekabiliyet diye bir ilke var. Yani siz birine bir imtiyaz sağlıyorsanız, onun da sizin vatandaşınıza sağlaması lazım. Ama bizim gördüğümüz, onlarca, belki 100`e yakın ülkeye Türkiye Cumhuriyeti ülkemize vizesiz giriş hakkı veriyor. Ama aynı hakkı o ülkelerden talep edemiyor, alamıyor. Ortada büyük bir zafiyet var, büyük bir zayıflık var. Bu maalesef başta olan iktidarın zafiyeti, iktidarın zayıflığı.

“SCHENGEN VİZESİ KONUSUNDA VATANDAŞA ÇEKTİRİLEN ÇİLE SON BULMALI”

Bir kez daha çağrıda bulunuyorum: Dışişleri Bakanlığı vatandaşımızın büyükelçilik kapılarındaki çilesine son vermek için gerekli başvuruları, gerekli girişimleri yapmalı. Şu ana kadar yapılmaması büyük bir ayıptır. Vatandaşımıza karşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ne ve onun vatandaşlarına karşı büyük bir ayıptır. Bu ayıptan artık dönülmelidir. AB nezdinde mutlaka girişimlerde bulunulması ve Schengen vizesi konusunda vatandaşa çektirilen çilenin son bulması gerekir.”

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA