4 Şubat 2023 Cumartesi


15:43   5. YÖRÜK ÇALIŞTAYI`NDA MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI UYSAL`DAN LİYAKAT VURGUSU   13:52   ÇİFTÇİLER MERA ALANLARINI GERİ İSTİYOR… GAYTANCIOĞLU: “HİÇBİR TESİS, İŞLETME; KAMU YARARI DA OLSA YAPILAMAZ”   13:45   ABD HAZİNE MÜSTEŞARI NELSON: “TÜRK İŞLETMELERİ YAPTIRIM UYGULANAN RUS KURULUŞLARIYLA İŞ YAPARAK YAPTIRIM RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”   13:42   ÖMER FETHİ GÜRER: ŞEKER FABRİKALARI KAMUDA OLSAYDI ŞEKER 15 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKMAZDI   13:41   SOYER: “KENDİ KENDİMİZİ ZEHİRLEMEDİĞİMİZ BİR DÜNYA İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”   13:30   İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ`NÜN, AYNI GÜN YARIM SAAT ARAYLA AÇTIĞI ÜÇ AYRI İHALEYİ TEK ŞİRKET KAZANDI   13:03   THY, OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE YARIN VE PAZARTESİ GÜNLERİ İÇİN PLANLANAN 238 SEFERİ İPTAL ETTİ   12:49   LEVENT GÖK`TEN VAHİT KİRİŞCİ`YE: “ÇOK SAYIDA ELEŞTİRİYE KONU OLAN AVM İÇERİSİNDEKİ VAHŞİ HAYVAN VİTRİNİNE İLİŞKİN ŞİMDİYE KADAR HERHANGİ BİR DENETİM VEYA UYGULAMA YAPILMAMASININ SEBEPLERİNİ AÇIKLAR MISINIZ?”   12:32   BÜMED, YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA UYMAYAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU   12:25   TÜRK TORAKS DERNEĞİ: AKCİĞER KANSERİNDE, ERKEN TANI KONULDUĞUNDA VE UYGUN ŞEKİLDE TEDAVİ EDİLDİĞİNDE TAMAMEN İYİLEŞME SAĞLANABİLİR   12:21   AMASYA ÇAMBÜKÜ`NDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ PLANINA KARŞI DİRENEN KADINLAR, MAHKEMENİN DURDURMA KARARININ ARDINDAN MERA ALANLARINA MEYVE FİDAN DİKTİ   12:11   OSMANİYELİ TATLICI: "MÜŞTERİ SAYISI AYNI, GELEN MÜŞTERİ AYNI, KAZANÇ AZ"   11:51   ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ`NDEN “TÜİK RAKAMLARI” AÇIKLAMASI: “RAKAMLARIN DÜŞÜK GÖSTERİLDİĞİNİN TESPİTİ HALİNDE, ENFLASYON YENİDEN HESAPLANMALI... FARK TUTARLARININ SORUMLULARDAN TAHSİLİ İÇİN İŞLEMLER YERİNE GETİRİLMELİ”   11:27   CHP`Lİ BÜLBÜL, ERDOĞAN`IN AYDIN MİTİNGİ ÖNCESİNDE MEYDANA ASILAN VE MİLLET İTTİFAKI`NI HEDEF GÖSTEREN PANKARTA TEPKİ GÖSTERDİ: “MİLLET İTTİFAKI`NIN GENEL BAŞKANLARI TERÖRİZMLE SUÇLANAMAZ, BU BİR SUÇTUR”   11:07   İZMİR TABİP ODASI BAŞKANI KAYNAK, İZMİR ŞEHİR HASTANESİ`NİN AÇILIŞININ BİR KEZ DAHA ERTELENMESİNİ DEĞERLENDİRDİ: “AÇILIŞ TÖRENİ YAPILMASI TÜMÜYLE İKTİDARIN SAĞLIK SİSTEMİNE BİR OY DERLEME ENSTRÜMANI OLARAK BAKMASIYLA İLİNTİLİ”   11:01   TAŞCIER: “AFAD`DA BİR USULSÜZLÜK DÜZENİ VARDIR VE ERDOĞAN DA BU KURUMUN BÜTÇESİNİ İKİNCİ ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİ OLARAK KULLANMAKTADIR”   06:19   BAŞKAN SEÇER: “GÜÇLÜ BİR BELEDİYENİN GÜÇLÜ BİR SULAR İDARESİ OLUR”   01:20   BM TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİNE SEDAT ÖNAL ATANDI   21:20   İMAMOĞLU EYNESİL`DE YURTTAŞLARA SESLENDİ: "İNŞALLAH MİLLETÇE, HAK ETTİĞİMİZ YÖNETİM ANLAYIŞINI BU MAYISTA HEP BİRLİKTE YAKALAYACAĞIZ"   20:08   ONUR YASER CAN DAVASI... KARDEŞİ EZGİ SEVGİ CAN: "BUNLAR POLİS FALAN DEĞİL, BUNLAR SUÇ ÖRGÜTÜ"  
 
     
   

BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ


Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM Genel Kurulu`ndaki bütçe görüşmelerinde, gümrüklerde yakalanan uyuşturucu miktarını açıkladı. Muş, “Gürbulak Gümrük Kapısı`nda, biri 1 ton 18 kilo, diğeri 622 kilo olmak üzere sıvı metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilgili adli soruşturmalar yargı tarafından sürdürülmektedir. Toplama bakıldığında 13,7 ton uyuşturucu, yaklaşık 32 ton uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasal, 9 bin 415 ton akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon adet sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon adet elektronik sigara, 8 bin 550 ton gıda ve yaklaşık 26 bin adet tarihi eser gümrüklerde ele geçirilmiştir ve zehir tacirlerine sınırlarımızda müsaade edilmemiş, geçit verilmemiştir” dedi.

 

Tarih : 7 Aralık 2022 Çarşamba 20:47   Okunma : 90

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TBMM Genel Kurulu`ndaki bütçe görüşmelerinde, gümrüklerde yakalanan uyuşturucu miktarını açıkladı. Muş, “Gürbulak Gümrük Kapısı`nda, biri 1 ton 18 kilo, diğeri 622 kilo olmak üzere sıvı metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilgili adli soruşturmalar yargı tarafından sürdürülmektedir. Toplama bakıldığında 13,7 ton uyuşturucu, yaklaşık 32 ton uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasal, 9 bin 415 ton akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon adet sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon adet elektronik sigara, 8 bin 550 ton gıda ve yaklaşık 26 bin adet tarihi eser gümrüklerde ele geçirilmiştir ve zehir tacirlerine sınırlarımızda müsaade edilmemiş, geçit verilmemiştir” dedi.

TBMM Genel Kurulu`nda bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşüldü. Görüşmelerin ardından yürütme adına söz alan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, özetle şunları söyledi: 

“TÜRKİYE, 2021 YILINDA YÜZDE 11,4 ORANINDA BÜYÜYEREK SON 50 YILIN EN YÜKSEK BÜYÜME PERFORMANSINI GÖSTERMİŞTİR”

“Küresel ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye ekonomisi, odağını üretim ve istihdam da tutarak büyümeye ve ülkemizin mallarını dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye devam etmiştir. Nitekim ekonomimiz, 2021 yılında yüzde 11,4 oranında büyüyerek son 50 yılın en yüksek büyüme performansını göstermiştir. Bu büyümeye mal ve hizmet ihracatının katkısı, 5,3 puan gibi yüksek bir seviyede olmuştur. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzde 3,9 oranında büyüyerek son 9 çeyrekte kesintisiz büyümeye devam etmiştir. Gerçekleşen yüksek oranlı büyümenin yarısından fazlası mal ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup, ihracat büyümenin itici gücü olmaya devam etmektedir. 2022 yılı ocak ayına kıyasla bakıldığında, sağlanan ilave istihdam 1 milyon seviyesine çıkmıştır. Tüm bu gelişmeler, üretim kapasitesini ihracat ile destekleyen Türkiye hedefine ulaşma noktasında doğru adımlar attığımızın göstergesidir.

Salgın ve savaş nedeniyle görülen yeni tedarikçi arama ve bölgeselcilik, Türkiye`nin küresel tedarik zincirindeki konumu için yeni fırsatlar barındırmaktadır. 2021 yılında küresel ekonomideki hızlı toparlanmayla mal ihracatı yüzde 33 artışla 225 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş; küresel mal ihracatından alınan pay, ilk defa yüzde 1`in üzerine çıkmıştır. 2022 Kasım ayı itibariyle ihracatımız, 2021 yılında gerçekleşen toplam ihracatı yakalamış durumdadır. Ocak-kasım ihracatımız ise yüzde 14 artışla 231 milyar dolara gelmiştir. Bu rakamlarla ihracatta, 11 ay bazında en yüksek aylık hedeflere ulaştık ve 2022 yılının ilk 11 ayında dünyanın farklı coğrafyalarına yaptığımız ihracat güçlü bir şekilde devam etmiştir.

TÜRKİYE`NİN OCAK-KASIM 2022 DÖNEMİNDE DIŞ TİCARET AÇIĞI 90 MİLYAR DOLAR”

Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın etkisiyle ithalatımız, kasım ayında 30,7 milyar dolar olmuştur. Bu ay enerji ithalatımız, yüzde 17,4 artışla 7,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-kasım döneminde ise ithalatımız, yüzde 37 artarak 331 milyar dolar seviyesine gelmiştir.

Türkiye`nin Ocak-Kasım 2022 döneminde dış ticaret açığı 90 milyar dolar. Bunun 16,8 milyar doları altın ithalatı, 73,3 milyar doları enerji ithalatıdır. Yani iki kalem, toplam dış ticaret açığımızın yüzde 90`ını oluşturmaktadır. 2021`e göre, 2022 yılının ilk 11 ayındaki dış ticaretteki artış, 60 milyar dolar olmuştur. Bu 60 milyar dolarlık dış ticaret açığındaki artışın yüzde 86`sı, yani 52 milyar doları enerji ve işlenmemiş altın ticaretindeki açığımızdan kaynaklanmaktadır. Miktarsal olarak benzer rakamları kullanmamıza rağmen değer olarak yükselen enerji fiyatlarından kaynaklı bir açık söz konusudur.

“EXİMBANK TARAFINDAN, ONAYLANAN FİRMALARIN 2 BİN 902`SİNE 11,3 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDIRILMIŞTIR”

Bugüne kadar, İGE AŞ tarafından onaylanan 3 bin 264 başvuru kapsamında 11,8 milyar lira kefalet sağlanmıştır. Bunun karşılığında Eximbank tarafından, onaylanan firmaların 2 bin 902`sine 11,3 milyar lira kredi kullandırılmıştır. İGE AŞ`nin, güçlenen yapısıyla ihracatçılarımız için çok önemli bir kaynak haline geleceğine inancım tamdır. Diğer taraftan, bildiğiniz gibi ihracatımıza finansman sağlanması hususunda Türk Eximbank, oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye`nin tek resmi ihracat destek kuruluşu olan Türk Eximbank, 2022 yılının ilk 11 ayı itibarıyla ihracatçılarımız için 41 milyar dolar finansman desteği sağlamıştır. Bankanın ödenmiş sermayesi 3 milyar lira artış ile 13,8 milyar liraya yükselirken kayıtlı sermaye tavanı 17,5 milyar liradan 30 milyar liraya yükseltilmiştir.

Pandemiden zarar gören esnaf ve sanatkarlarımız, yüzde 50 ve yüzde 100 faiz indirimli krediler ile desteklenmeye devam edilmiştir. 30 Kasım 2022 tarihi itibarıyla yıl içerisinde kullandırılan faiz indirimli kredilerin toplam tutarı 72,3 milyar lirayı aşmıştır. Ekim ayında, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından esnaf ve sanatkarlara yönelik yeni finansman imkanları kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu bağlamda, Halkbank`tan kredi kullanıp takibe düşenlere 6 aya kadar geri ödemesiz, 36 aya kadar vadeli, yüzde 4 faizli krediyle borçlarını tasfiye imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, esnaf ve sanatkarların Halkbank`tan kullandıkları kredilerin faiz oranları yüzde 7,5`e düşürülmüş; kredi üst limitleri, işletme kredileri için 500 bin liraya, yatırım kredileri için ise 1,5 milyon liraya yükseltilmiştir. Öte yandan, genç girişimcilerin faydalandığı kredilerin üst limiti 300 bin liraya yükseltilmiş, bu girişimciler için yaş sınırı 35`e çıkarılmıştır.

“10,5 MİLYAR LİRA DEĞERİNDE KAÇAK EŞYA ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gümrük Muhafaza ekiplerimizce yürütülen kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri neticesinde, toplam 10,5 milyar lira değerinde kaçak eşya ele geçirilmiştir. Bakanlığımız bünyesinde görev yapan Akaryakıt Özel Ekibi`nce bu yıl içerisinde yürütülen çalışmalarda 4 milyar lira değerinde vergi zayi ile 10 milyar lira değerinde sahte fatura tespit ettik ve bin 289 ton kaçak akaryakıt ele geçirdik. Aynı zamanda, 7318 sayılı Kanun sonrası, dış satış yöntemiyle gerçekleştirilen suiistimallerin engellenmesine yönelik çalışmalar yürüterek yaklaşık 31 milyar lira değerinde kamu zararının önüne geçtik.

“GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gürbulak Gümrük Kapısı`nda, biri 1 ton 18 kilo, diğeri 622 kilo olmak üzere sıvı metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilgili adli soruşturmalar yargı tarafından sürdürülmektedir. Toplama bakıldığında 13,7 ton uyuşturucu, yaklaşık 32 ton uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasal, 9 bin 415 ton akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon adet sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon adet elektronik sigara, 8 bin 550 ton gıda ve yaklaşık 26 bin adet tarihi eser gümrüklerde ele geçirilmiştir ve zehir tacirlerine sınırlarımızda müsaade edilmemiş, geçit verilmemiştir.”


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA