26 Şubat 2024 Pazartesi


19:13   VAHAP SEÇER, TARSUS ATIKSU ŞEBEKE HATTI`NIN TEMEL ATMA TÖRENİ`NE KATILDI: “10 BİNDEN FAZLA VATANDAŞ BU ALTYAPI ÇALIŞMALARINDAN YARARLANACAK”   17:23   CUMHUR UZUN: “TÜM TEHDİTLERE İNAT ŞEHRİMİZİ, KENTİMİZİ BU ZİHNİYETİN TALANINDAN KORUYARAK HALK İÇİN BELEDİYECİLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”   17:01   GÖKÇE GÖKÇEN BULGARİSTAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ`NİN ULUSAL KONGRESİ`NE KATILDI... “BULGARİSTAN`DA, TÜRKİYE`DE VE AVRUPA`DA DEMOKRASİYİ KORUMAK VE GELİŞTİRMEK HİÇ OLMADIĞI KADAR HEPİMİZE DÜŞEN BİR SORUMLULUKTUR”   14:05   SEZGİN TANRIKULU`NDAN ABDULKADİR URALOĞLU`NA: “TCDD`NİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVI MÜLAKATINDA BİRLEŞİK TAŞIMACILIK SENDİKASI ÜYESİ 70 PERSONELE ALAN DIŞI SORULAR SORULMASININ GEREKÇESİ NEDİR”   14:02   CHP`Lİ AŞKIN GENÇ, EMEKLİ İKRAMİYESİNDE YAPILACAK BİN LİRA ARTIŞI ELEŞTİRDİ: “BİBERİN KİLOSU 60 TL, KIYMANIN KİLOSU 450-500 TL. NE VERİLEN İKRAMİYE NE DE EMEKLİYE ÖDENEN 10 BİN TL MAAŞLAR YETERLİ”   13:42   ÖZGÜR ÖZEL, SOSYALİST ENTERNASYONAL BAŞKAN YARDIMCILIĞINA SEÇİLDİ   13:40   YURT DIŞINDAN ŞARAP İTHALATINA VERGİ MUAFİYETİ TBMM`DEN GEÇTİ...UTKU ÇAKIRÖZER: AKP, 20 YILLIK İKTİDARINDA, SAMAN, HAYVAN, ET İTHAL ETTİ. ŞİMDİ DE SIFIR GÜMRÜK İLE ŞARAP İTHAL EDİYOR. BU YAPILAN ÜZÜM ÜRETİCİLERİMİZİ CEZALANDIRMAKTIR   13:05   ÖMER FETHİ GÜRER: 50 KİLOGRAM SÜT YEMİ 600 TL`YE DAYANDI   12:52   DEPREMDE EVİ HASAR ALAN VE İNŞAAT HALİNDEKİ YENİ EVİ İÇİN YIKIM KARARI ALINAN KADİRLİLİ VATANDAŞ: "ENGELLİ ÇOCUĞUMLA BİZ NEREDE YAŞAYACAĞIZ?”   10:57   ALAMUT KÖYLÜLERİ JES`E KARŞI HAREKETE GEÇTİ: "SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"   10:40   SERDAR SOYDAN: “PROJELERİMİZLE GELİYORUZ”   10:33   VAHAP SEÇER`İN ERDEMLİ VE KARGIPINARI SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZLERİ AÇILDI... SEÇER: “BİZİM YOLUMUZ, ATATÜRK`ÜN YOLU, ONUN PEŞİNDEN GİDECEĞİZ”   10:29   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ERKEK BASKETBOL TAKIMI`NDAN 9`DA 9   10:29   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, BERAT KANDİLİ`NDE 15 BİN KANDİL SİMİDİ DAĞITTI   10:25   BURHANETTİN BULUT: ÇÜRÜMEYE YAKIN BİBER, “OLGUN SEBZE” DİYE SATILIYOR. KOLTUKLARINDA OTURUP, ‘EKONOMİ ŞÖYLE İYİ, BÖYLE İYİ` DİYENLERİN, VATANDAŞA ÇÜRÜK SEBZE YEDİRENLERİN YÜZLERİ BİLE KIZARMIYOR”   22:23   ÖZGÜR ÖZEL`DEN HAYATINI KAYBEDEN PEVRUL KAVLAK İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI   21:25   ÖZGÜR ÖZEL: "İSLAM ALEMİNİN BERAT KANDİLİ`Nİ KUTLUYOR, BU MÜBAREK GÜNÜN TÜM DÜNYAYA HUZUR VE BARIŞ GETİRMESİNİ DİLİYORUM"   17:40   MARMARİS`TE MERMER OCAĞI PROJESİNİN ÇED SÜRECİ SONLANDIRILDI   16:22   ÖZGÜR ÖZEL: "DEMOKRASİYE İNANANLAR VE YENİ BİR EKONOMİK DÜZENİ KURMA İRADESİNİ TAŞIYANLAR GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIDIR"   13:48   SÜLEYMAN BÜLBÜL İSİG VERİLERİNİ PAYLAŞTI: "AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE EN AZ 32 BİN 478 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ"  
 
 
 
 
 
   

AVŞAR`DAN AKP`YE REZERV YAPI ALANI TEPKİSİ: "BU KADAR GENİŞ YETKİYE İHTİYACINIZ YOKSA BU MADDEYİ AFETE KARŞI DİRENÇLİ OLMAYAN YAPI STOĞU VE KAMU ARAZİLERİYLE SINIRLANDIRALIM"


DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun`da yer alan rezerv yapı alanı tanımını eleştirdi. Avşar, "Riskli alanla sınırlanmadığını, tüm kentin bu kapsama sokulabileceğini yani istismar edilebileceğini gördük bu maddenin. Yani şehir merkezinde yüksek rantlı alanlar rezerv alan ilan edilebileceği gibi afet riski taşımadığı halde ev ve işyerlerine el konulabilmesi ve mülkiyet haklarının ihlal edilebilmesi söz konusu olabilecektir. Bunun adı fırsatçılıktır. Bu kadar geniş yetkiye ihtiyacınız yoksa gelin bu maddeyi afete karşı dirençli olmayan yapı stoğu ve kamu arazileriyle sınırlandıralım" dedi.

 

Tarih : 7 Aralık 2023 Perşembe 18:47   Okunma : 72

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cem Avşar, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun`da yer alan rezerv yapı alanı tanımını eleştirdi. Avşar, "Riskli alanla sınırlanmadığını, tüm kentin bu kapsama sokulabileceğini yani istismar edilebileceğini gördük bu maddenin. Yani şehir merkezinde yüksek rantlı alanlar rezerv alan ilan edilebileceği gibi afet riski taşımadığı halde ev ve işyerlerine el konulabilmesi ve mülkiyet haklarının ihlal edilebilmesi söz konusu olabilecektir. Bunun adı fırsatçılıktır. Bu kadar geniş yetkiye ihtiyacınız yoksa gelin bu maddeyi afete karşı dirençli olmayan yapı stoğu ve kamu arazileriyle sınırlandıralım" dedi.

DEVA Partisi Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, bu akşam TBMM`de basın toplantısı düzenledi. 8 Kasım`da kabul edilen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun`un 2. maddesinde yer alan rezerv yapı alanı ilan etme yetkisini gündeme getiren Avşar, şöyle konuştu:

“KANUN TEKLİFLERİ BİR ZÜMREYİ, AZINLIĞI MUTLU ETMEK ÜZERE YAPILMAKTADIR NE YAZIK Kİ”

"Anayasalar, kanunlar, yönetmelikler, genelgeler halkın yaşam koşullarını düzenlemek, kolaylaştırmak, gelişimi önündeki problemleri ortadan kaldırmak üzerine yapılır, böyle de uygulamaya konulur. Son zamanlarda yapılan bütün değişiklikler birçok konuyu içeren, çorba olmuş torba yasalar, kanun teklifleri bir grubu, zümreyi, azınlığı mutlu etmek ve aynı kesimin iktidarını hakim kılmak üzerine yapılmaktadır ne yazık ki.

“YAPI KAYIT MAĞDURLARI DİYE YENİ BİR KİTLE OLUŞTU”

Bu yaklaşımla iktidarın hazırlayıp önümüze sunduğu kanunlar, düzenlemeler sorunları çözüme götürmüyor. Kendi sorunları çözülüyor ama milletin yepyeni sorunlarla karşılaşmasına neden oluyor ve işi çıkmaza sokuyor. Aynı imar barışı meselesinde olduğu gibi. Toplum bunu yaşadı, deprem döneminde de bu konunun depreme dayanıklı yapıları kapsamamasından dolayı ciddi can kayıpları yaşandı ve de yapı kayıt mağdurları diye yeni bir kitle oluştu. Meclis`te çoğunluğu elinde tutan iktidar muhalefet şerhlerini dikkate almıyor. Bu yasada da biz aynı durumu yaşadık. Bu itirazları hem Genel Kurul`da dile getirdik hem ilgili komisyonda dile getirdik ama bu yasa jet hızıyla geçti.

“RİSKLİ ALANLA SINIRLANMADIĞINI, TÜM KENTİN BU KAPSAMA SOKULABİLECEĞİNİ GÖRDÜK”

6 Şubat Kahramanmaraş depremleriyle birlikte afet riski altındaki alanların tespiti ve dönüştürülmesi çok daha önemli ve öncelikli hale geldiği, bunun için mevcut kanunun yetersiz kaldığı, idarenin hareket alanının dar olduğu, uygulama tarafının ağır ilerlediği, kaynak sorunlarının ortaya çıktığı gibi kaygılar dikkate alınarak bu 21 maddelik değişiklik hazırlandı ve kamuoyuna geldi. Baktık ki kanunun ruhunda Anayasa`ya uygun olmayan bir düzenleme var. `Riskli alanların dönüşümü` deniyor buna. Fakat riskli alanla sınırlanmadığını, tüm kentin bu kapsama sokulabileceğini yani istismar edilebileceğini gördük bu maddenin. Yani şehir merkezinde yüksek rantlı alanlar rezerv alan ilan edilebileceği gibi afet riski taşımadığı halde ev ve işyerlerine el konulabilmesi ve mülkiyet haklarının ihlal edilebilmesi söz konusu olabilecektir. Bunun adı fırsatçılıktır.

“GELİN SINIRLANDIRALIM”

Biz bu kanun maddesine şöyle bir teklif veriyoruz: Bu kadar geniş yetkiye ihtiyacınız yoksa gelin bu maddeyi afete karşı dirençli olmayan yapı stoğu ve kamu arazileriyle sınırlandıralım. Vatandaş rahat bir nefes alsın, `Benim evime el koyulur mu? Bizim apartmanın yeri değerli, ranta kurban gider miyim?` diye düşünmesin. Bu teklifimiz iktidar için bir samimiyet testidir. Şayet bu konuda samimilerse, amaç tamamen riskli alanların dönüşümüyse buyursunlar teklifimizi desteklesinler."

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA