26 Şubat 2024 Pazartesi


19:13   VAHAP SEÇER, TARSUS ATIKSU ŞEBEKE HATTI`NIN TEMEL ATMA TÖRENİ`NE KATILDI: “10 BİNDEN FAZLA VATANDAŞ BU ALTYAPI ÇALIŞMALARINDAN YARARLANACAK”   17:23   CUMHUR UZUN: “TÜM TEHDİTLERE İNAT ŞEHRİMİZİ, KENTİMİZİ BU ZİHNİYETİN TALANINDAN KORUYARAK HALK İÇİN BELEDİYECİLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”   17:01   GÖKÇE GÖKÇEN BULGARİSTAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ`NİN ULUSAL KONGRESİ`NE KATILDI... “BULGARİSTAN`DA, TÜRKİYE`DE VE AVRUPA`DA DEMOKRASİYİ KORUMAK VE GELİŞTİRMEK HİÇ OLMADIĞI KADAR HEPİMİZE DÜŞEN BİR SORUMLULUKTUR”   14:05   SEZGİN TANRIKULU`NDAN ABDULKADİR URALOĞLU`NA: “TCDD`NİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVI MÜLAKATINDA BİRLEŞİK TAŞIMACILIK SENDİKASI ÜYESİ 70 PERSONELE ALAN DIŞI SORULAR SORULMASININ GEREKÇESİ NEDİR”   14:02   CHP`Lİ AŞKIN GENÇ, EMEKLİ İKRAMİYESİNDE YAPILACAK BİN LİRA ARTIŞI ELEŞTİRDİ: “BİBERİN KİLOSU 60 TL, KIYMANIN KİLOSU 450-500 TL. NE VERİLEN İKRAMİYE NE DE EMEKLİYE ÖDENEN 10 BİN TL MAAŞLAR YETERLİ”   13:42   ÖZGÜR ÖZEL, SOSYALİST ENTERNASYONAL BAŞKAN YARDIMCILIĞINA SEÇİLDİ   13:40   YURT DIŞINDAN ŞARAP İTHALATINA VERGİ MUAFİYETİ TBMM`DEN GEÇTİ...UTKU ÇAKIRÖZER: AKP, 20 YILLIK İKTİDARINDA, SAMAN, HAYVAN, ET İTHAL ETTİ. ŞİMDİ DE SIFIR GÜMRÜK İLE ŞARAP İTHAL EDİYOR. BU YAPILAN ÜZÜM ÜRETİCİLERİMİZİ CEZALANDIRMAKTIR   13:05   ÖMER FETHİ GÜRER: 50 KİLOGRAM SÜT YEMİ 600 TL`YE DAYANDI   12:52   DEPREMDE EVİ HASAR ALAN VE İNŞAAT HALİNDEKİ YENİ EVİ İÇİN YIKIM KARARI ALINAN KADİRLİLİ VATANDAŞ: "ENGELLİ ÇOCUĞUMLA BİZ NEREDE YAŞAYACAĞIZ?”   10:57   ALAMUT KÖYLÜLERİ JES`E KARŞI HAREKETE GEÇTİ: "SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"   10:40   SERDAR SOYDAN: “PROJELERİMİZLE GELİYORUZ”   10:33   VAHAP SEÇER`İN ERDEMLİ VE KARGIPINARI SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZLERİ AÇILDI... SEÇER: “BİZİM YOLUMUZ, ATATÜRK`ÜN YOLU, ONUN PEŞİNDEN GİDECEĞİZ”   10:29   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ERKEK BASKETBOL TAKIMI`NDAN 9`DA 9   10:29   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, BERAT KANDİLİ`NDE 15 BİN KANDİL SİMİDİ DAĞITTI   10:25   BURHANETTİN BULUT: ÇÜRÜMEYE YAKIN BİBER, “OLGUN SEBZE” DİYE SATILIYOR. KOLTUKLARINDA OTURUP, ‘EKONOMİ ŞÖYLE İYİ, BÖYLE İYİ` DİYENLERİN, VATANDAŞA ÇÜRÜK SEBZE YEDİRENLERİN YÜZLERİ BİLE KIZARMIYOR”   22:23   ÖZGÜR ÖZEL`DEN HAYATINI KAYBEDEN PEVRUL KAVLAK İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI   21:25   ÖZGÜR ÖZEL: "İSLAM ALEMİNİN BERAT KANDİLİ`Nİ KUTLUYOR, BU MÜBAREK GÜNÜN TÜM DÜNYAYA HUZUR VE BARIŞ GETİRMESİNİ DİLİYORUM"   17:40   MARMARİS`TE MERMER OCAĞI PROJESİNİN ÇED SÜRECİ SONLANDIRILDI   16:22   ÖZGÜR ÖZEL: "DEMOKRASİYE İNANANLAR VE YENİ BİR EKONOMİK DÜZENİ KURMA İRADESİNİ TAŞIYANLAR GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIDIR"   13:48   SÜLEYMAN BÜLBÜL İSİG VERİLERİNİ PAYLAŞTI: "AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE EN AZ 32 BİN 478 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ"  
 
 
 
 
 
   

GAMZE TAŞCIER`DEN BAKAN IŞIKHAN`A: “ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ`NİN HANGİ MADDESİNDE, ASGARİ ÜCRETE YILDA TEK SEFER ARTIŞ YAPILACAĞI YAZMAKTADIR?”


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, asgari ücretin yılda bir kez artırılmasıyla ilgili ‘“Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle` diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan`a; “Asgari Ücret Yönetmeliği`nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazmaktadır? Asgari Ücret Yönetmeliği`nin hangi maddesinde, çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı`nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazmaktadır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu`nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılmaktadır” diye sordu.

 

Tarih : 8 Aralık 2023 Cuma 12:09   Okunma : 227

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, asgari ücretin yılda bir kez artırılmasıyla ilgili ‘“Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle` diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan`a; “Asgari Ücret Yönetmeliği`nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazmaktadır? Asgari Ücret Yönetmeliği`nin hangi maddesinde, çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı`nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazmaktadır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu`nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılmaktadır” diye sordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin soruları üzerine asgari ücret artışıyla ilgili; “Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle. Asgari Ücret Yönetmeliği`nde yılda bir kere. Çok zorunlu koşullarda, deprem gibi geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla asgari ücrete ikinci zammı yaptık" dedi. CHP Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, konuyu TBMM gündemine taşıyarak Bakan Işıkhan`ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Taşcıer`in önergenin gerekçesiyle ilgili açıklamaları şöyle:

“AKP`NİN KANUN NİZAM TANIMADIĞINI CÜMLE ALEME İLAN ETMİŞ OLUYORLAR”

“Sayın Bakan`ın asgari ücrete tek artış yapma kararlarına gerekçe ararken ifade ettiği, ‘Yönetmelikte yazıyor` iddiasının peşini bırakmıyoruz. Önergede sorduğum sorulara millet adına yanıt bekliyorum. Asgari Ücret Yönetmeliği`nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazıyor? Bu yönetmeliğin hangi maddesinde, çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı`nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazıyor? Bir kere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı`nın söylediği ifadeler, hem doğru değil hem de bir itirafı içeriyor. AKP`nin kanun nizam tanımadığını cümle aleme ilan etmiş oluyorlar. Çünkü asgari ücreti belirleme yetkisi, hem kanunda hem yönetmelikte yazdığı üzere, Asgari Ücret Tespit Komisyonu`nundur. Bu komisyonun emekçinin lehine bir karar alamayacak şekilde kurgulanmış olması bir yana, bu haliyle bile yetkisini gasp etmeyi kendilerine hak görüyorlar. Yönetmelik çok açık şekilde, komisyon kararının kesin olduğunu ve kararı kamuoyuna komisyon başkanının açıklayacağını hüküm altına alıyor. Ama bu kural göz ardı edilerek kararı Erdoğan keyfine göre açıklıyor.

“BAKAN YA YANLIŞ BİLİYOR YA DA MİLLETİ GÖZ GÖRE GÖRE KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR Kİ İKİSİ DE SON DERECE VAHİM”

Bakanın söylemine göre kaç artış yapılacağına da Cumhurbaşkanı talimatıyla karar veriliyor. Sayın Bakan`dan bunun da cevabını bekliyorum. Asgari Ücret Tespit Komisyonu`nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılıyor? Keza yönetmelikte yılda tek sefer artış yapılacağına dair bir ibare var ise 2004, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2022 ve 2023 yıllarında nasıl oldu da yılda iki artış yapıldı? Kanunda ve yönetmelikte açık bir şekilde yazan, ‘Ücret en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenir` ibaresi, Sayın Işıkhan için ne anlam ifade ediyor, merak ediyorum. Bakan ya yanlış biliyor ya da milleti göz göre göre kandırmaya çalışıyor ki ikisi de son derece vahim.”

“ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ`NİN HANGİ MADDESİNDE, ASGARİ ÜCRETE YILDA TEK SEFER ARTIŞ YAPILACAĞI YAZMAKTADIR”
Taşcıer, önergesinde Bakan Işıkhan`a şu soruları yöneltti:

“Asgari Ücret Yönetmeliği`nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazmaktadır? Asgari Ücret Yönetmeliği`nin hangi maddesinde, çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı`nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazmaktadır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu`nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılmaktadır? Eğer ifade ettiğiniz üzere Asgari Ücret Yönetmeliği`nde yılda tek sefer artış yapılacağına dair bir ibare var ise 2004, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2022 ve 2023 yıllarında nasıl olmuştur da yılda iki artış yapılmıştır? Asgari Ücret Yönetmeliği`nin 7. maddesinde yer alan ‘Ücret en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenir` ibaresi sizin için ne anlam ifade etmektedir? 4857 sayılı İş Kanunu`nun 39. maddesinde yer alan ‘Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırları en geç iki yılda bir belirlenir` ibaresi sizin için ne anlam ifade etmektedir?”

 

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA