26 Şubat 2024 Pazartesi


19:13   VAHAP SEÇER, TARSUS ATIKSU ŞEBEKE HATTI`NIN TEMEL ATMA TÖRENİ`NE KATILDI: “10 BİNDEN FAZLA VATANDAŞ BU ALTYAPI ÇALIŞMALARINDAN YARARLANACAK”   17:23   CUMHUR UZUN: “TÜM TEHDİTLERE İNAT ŞEHRİMİZİ, KENTİMİZİ BU ZİHNİYETİN TALANINDAN KORUYARAK HALK İÇİN BELEDİYECİLİK YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”   17:01   GÖKÇE GÖKÇEN BULGARİSTAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER HAREKETİ`NİN ULUSAL KONGRESİ`NE KATILDI... “BULGARİSTAN`DA, TÜRKİYE`DE VE AVRUPA`DA DEMOKRASİYİ KORUMAK VE GELİŞTİRMEK HİÇ OLMADIĞI KADAR HEPİMİZE DÜŞEN BİR SORUMLULUKTUR”   14:05   SEZGİN TANRIKULU`NDAN ABDULKADİR URALOĞLU`NA: “TCDD`NİN GÖREVDE YÜKSELME SINAVI MÜLAKATINDA BİRLEŞİK TAŞIMACILIK SENDİKASI ÜYESİ 70 PERSONELE ALAN DIŞI SORULAR SORULMASININ GEREKÇESİ NEDİR”   14:02   CHP`Lİ AŞKIN GENÇ, EMEKLİ İKRAMİYESİNDE YAPILACAK BİN LİRA ARTIŞI ELEŞTİRDİ: “BİBERİN KİLOSU 60 TL, KIYMANIN KİLOSU 450-500 TL. NE VERİLEN İKRAMİYE NE DE EMEKLİYE ÖDENEN 10 BİN TL MAAŞLAR YETERLİ”   13:42   ÖZGÜR ÖZEL, SOSYALİST ENTERNASYONAL BAŞKAN YARDIMCILIĞINA SEÇİLDİ   13:40   YURT DIŞINDAN ŞARAP İTHALATINA VERGİ MUAFİYETİ TBMM`DEN GEÇTİ...UTKU ÇAKIRÖZER: AKP, 20 YILLIK İKTİDARINDA, SAMAN, HAYVAN, ET İTHAL ETTİ. ŞİMDİ DE SIFIR GÜMRÜK İLE ŞARAP İTHAL EDİYOR. BU YAPILAN ÜZÜM ÜRETİCİLERİMİZİ CEZALANDIRMAKTIR   13:05   ÖMER FETHİ GÜRER: 50 KİLOGRAM SÜT YEMİ 600 TL`YE DAYANDI   12:52   DEPREMDE EVİ HASAR ALAN VE İNŞAAT HALİNDEKİ YENİ EVİ İÇİN YIKIM KARARI ALINAN KADİRLİLİ VATANDAŞ: "ENGELLİ ÇOCUĞUMLA BİZ NEREDE YAŞAYACAĞIZ?”   10:57   ALAMUT KÖYLÜLERİ JES`E KARŞI HAREKETE GEÇTİ: "SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"   10:40   SERDAR SOYDAN: “PROJELERİMİZLE GELİYORUZ”   10:33   VAHAP SEÇER`İN ERDEMLİ VE KARGIPINARI SEÇİM KOORDİNASYON MERKEZLERİ AÇILDI... SEÇER: “BİZİM YOLUMUZ, ATATÜRK`ÜN YOLU, ONUN PEŞİNDEN GİDECEĞİZ”   10:29   MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ERKEK BASKETBOL TAKIMI`NDAN 9`DA 9   10:29   MERSİN BÜYÜKŞEHİR, BERAT KANDİLİ`NDE 15 BİN KANDİL SİMİDİ DAĞITTI   10:25   BURHANETTİN BULUT: ÇÜRÜMEYE YAKIN BİBER, “OLGUN SEBZE” DİYE SATILIYOR. KOLTUKLARINDA OTURUP, ‘EKONOMİ ŞÖYLE İYİ, BÖYLE İYİ` DİYENLERİN, VATANDAŞA ÇÜRÜK SEBZE YEDİRENLERİN YÜZLERİ BİLE KIZARMIYOR”   22:23   ÖZGÜR ÖZEL`DEN HAYATINI KAYBEDEN PEVRUL KAVLAK İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI   21:25   ÖZGÜR ÖZEL: "İSLAM ALEMİNİN BERAT KANDİLİ`Nİ KUTLUYOR, BU MÜBAREK GÜNÜN TÜM DÜNYAYA HUZUR VE BARIŞ GETİRMESİNİ DİLİYORUM"   17:40   MARMARİS`TE MERMER OCAĞI PROJESİNİN ÇED SÜRECİ SONLANDIRILDI   16:22   ÖZGÜR ÖZEL: "DEMOKRASİYE İNANANLAR VE YENİ BİR EKONOMİK DÜZENİ KURMA İRADESİNİ TAŞIYANLAR GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIDIR"   13:48   SÜLEYMAN BÜLBÜL İSİG VERİLERİNİ PAYLAŞTI: "AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE EN AZ 32 BİN 478 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ"  
 
 
 
 
 
   

ALİ ÖZTUNÇ: "YAŞANAN KRİZLERİN AĞIR FATURASI MİLLETİN SIRTINA BİNDİ"


CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, AKP`nin 20 yılda vatandaşı borç batağına sürüklerken bankaların kar rekorları kırdığını belirterek, “Yaşanan krizlerin ağır faturası milletin sırtına bindi. Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 17 – 24 Kasım haftasında 45,6 milyar lira artarak 2 trilyon 523 milyar liraya kadar yükseldi ve söz konusu haftada tüketici kredilerinde 13,4 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 32,3 milyar liralık artış yaşandı” dedi.

 

Tarih : 8 Aralık 2023 Cuma 11:32   Okunma : 201

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, AKP`nin 20 yılda vatandaşı borç batağına sürüklerken bankaların kar rekorları kırdığını belirterek, “Yaşanan krizlerin ağır faturası milletin sırtına bindi. Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 17 – 24 Kasım haftasında 45,6 milyar lira artarak 2 trilyon 523 milyar liraya kadar yükseldi ve söz konusu haftada tüketici kredilerinde 13,4 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 32,3 milyar liralık artış yaşandı” dedi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, bankaların kar oranlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. AKP`nin 20 yılda vatandaşı borç batağına sürüklerken bankaların kar rekorları kırdığını belirten Öztunç, bankacılık sektörünün bu yılın ilk 10 aylık döneminde net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,7 oranında artırarak 486 milyar liraya kadar çıkardığını, bankacılık sektörünün tarihinin en karlı dönemini yaşadığını, 2023 yılının ilk 10 ayında 335,9 milyar, yılın tamamında ise 433,5 milyar lira kar etiğini ve aynı dönemde kamu bankalarının net karını yüzde 43,6 artarak 119,3 milyar liraya, yerli ve yabancı sermayeli özel bankaların net karını ise yüzde 45 oranında artarak 366,8 milyar liraya kadar çıkardığını belirtti.

"298 BİN KOBİ BANKALARIN TAKİBİNDE"

Öztunç, şunları kaydetti:

“Küçük ve orta boy işletmelerin bankacılık sektörüne olan borçlarının bu yılın ilk 10 aylık döneminde yüzde 48,3 oranında artarak 3,1 trilyon liraya kadar yükseldi. Yıl başından eylül ayı sonuna kadar azalma eğiliminde olan KOBİ`lerin vadesinde ödeyemedikleri, bu nedenle takibe alınan kredi borçları ise ekimde 1 milyar liraya yakın artarak 51,6 milyar liraya çıktı. 298 bin KOBİ bankaların takibine düşmüş durumda. 

"ÇİFTÇİLER KREDİ BATAĞINDA! 2MİLYARLIK BORÇ BANKALARIN TAKİBİNDE"

Tarım sektörünün bankacılık sistemine olan kredi borçları da bu yılın ilk on aylık döneminde yüzde 67,5 oranında artarak 551,1 milyar liraya kadar yükseldi. Tarım sektörü kredilerinin ortalamanın üzerinde büyüdü. Tarım sektörünün kamu bankalarına olan kredi borcu bu dönemde yüzde 77,1 oranında artarak 468,4 milyar liraya yükselirken, özel bankalara olan kredi borçlarındaki büyüme ise yüzde 28,2 oldu.  Özel bankaların tarım sektöründen olan kredi alacaklarının bakiyesi ekim sonu itibariyle 82,7 milyar lira düzeyine çıktı. Tarım sektörünün bu borcunun 2 milyar liralık kısmı, zamanında ödenmediği için bankalar tarafından takibe alınan borçlardan oluşuyor.”

"VATANDAŞIN BANKALARA BORCU 2 TRİLYON 523 MİLYAR"

Vatandaşın rekor yüksek faizlere rağmen bankalara borçlanmaktan başka çaresi kalmadığını belirten Öztunç, “Vatandaşların bankalar ve finans kuruluşlarına olan bireysel kredi ve kredi kartı borç bakiyesinin kredi faizlerindeki rekor yükselişe rağmen artışını sürdürüyor. Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 17 – 24 Kasım haftasında 45,6 milyar lira artarak 2 trilyon 523 milyar liraya kadar yükseldi ve söz konusu haftada tüketici kredilerinde 13,4 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 32,3 milyar liralık artış yaşandı. Yıl başından bu yana tüketici kredileri yüzde 35 oranında artarak 1 trilyon 512 milyar liraya, tüketim harcamalarıyla doğrudan ilişkili olan kredi kartı borç bakiyesi ise yüzde 133 oranında artarak 1 trilyon 57 milyar liraya yükselmesi vatandaşın ne kadar vahim bir durumda olduğunun açık bir göstergesidir” dedi.

"VATANDAŞIN 84 MİLYAR İCRALIK KREDİ BORCU BULUNUYOR"

Bankaların zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları vatandaşlardan olan alacakları ise yılbaşından bu yana ise 12,8 milyar liralık artış yaşandığını kaydeden Öztunç, şunları ifade etti:

“Merkez Bankasının hazırladığı Finansal İstikrar Raporuna göre, varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde 41 milyar liralık bir batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 84 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor. Ayrıca vatandaşların TOKİ`ye de 59 milyar liralık taksitli konut borcu bulunuyor.

BDDK`nın bankacılık sektörüne ilişkin verilerinden yapılan hesaplamalara göre ise vatandaşlar bu yıl ocak-ekim döneminde bireysel krediler ve kredi kartı borç bakiyeleri için bankacılık sektörüne 282,1 milyar lira faiz ödedi. Bankalara ödenen faiz geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 91,1 oranında artmıştır.  Hem borç bakiyelerindeki artış hem de faiz oranlarının yükselmesi vatandaşların faiz yükünü arttırıyor ve bu nedenle de vatandaşlar giderek gelirinin daha büyük bir kısmını faize ayırmak zorunda kalıyor.”

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA