25 Temmuz 2024 Perşembe


16:11   BAKAN TUNÇ: MERSIN`DE, TERÖR ÖRGÜTÜ ELEBAŞı LEHINE SLOGAN ATıLMASı OLAYıYLA ILGILI 10 ŞÜPHELI TUTUKLANDı   15:49   CHP GRUP BAŞKANVEKILI BAŞARıR: "TÜM BÜTÇEYI BELEDIYEYE YÜKLEYEREK BU YASA ÇıKMAZ"   15:31   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı SEÇER ÖĞRENCILERI MERSIN’E DAVET ETTI   15:26   TÜRK VETERINER HEKIMLERI BIRLIĞI SOKAK HAYVANLARıNA ILIŞKIN KANUN TEKLIFIYLE ILGILI YAZıLı AÇıKLAMA YAPTı   15:10   YENIŞEHIR BELEDIYESI`NIN İNGILIZCE KURSU BAŞLADı   15:06   TARıK BALYALı, CHP GENEL SEKRETER YARDıMCıLıĞı GÖREVINE GETIRILDI   12:42   NETANYAHU`NUN ABD KONGRESI`NDEKI KONUŞMASı TEPKIYLE KARŞıLANDı   12:06   CHP GENEL BAŞKAN YARDıMCıSı ZEYBEK: SEÇIM ISTEYENLERIN ORANı YÜZDE 12`DEN YÜZDE 57`YE ÇıKTı   11:47   DEPREMDE 26 KIŞIYE MEZAR OLAN KAVAK APARTMANı DAVASıNıN 7. DURUŞMASı YAPıLDı   11:19   YKS`DE TERCIH IŞLEMLERI BAŞLADı...   10:49   MEZITLI BELEDIYE BAŞKANı TUNCER`DEN SOKAK HAYVANLARı IÇIN "BILLBOARD" KAMPANYASı   09:32   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, MAHALLELERDE TARSUS`UN LIMONLU DONDURMASıNı DAĞıTıYOR   01:52   CHP MALATYA MILLETVEKILI VELI AĞBABA: "DÜNYA’DA GELIR ADALETSIZLIĞINDE MEKSIKA, ŞILI VE KOSTA RIKA’NıN ARDıNDAN 4. SıRADAYıZ"   14:34   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı SEÇER’DEN 24 TEMMUZ MESAJı   14:31   CHP MEZITLI İLÇE BAŞKANı ULAŞ YıLMAZ’DAN 24 TEMMUZ MESAJı   12:49   TARSUS’DA ANNE VE ÇOCUKLAR “HEDIYENI SEN YARAT” ETKINLIĞINDE BULUŞTU   12:29   GÜLCAN KıŞ: “AKP’NIN KATLIAM YASASıNA HAYıR DIYORUZ”   12:25   ÖZGÜR ÖZEL: “BASıN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇIN MÜCADELE GÜNÜ`NDE GAZETECILERIN SIYASETÇILER TARAFıNDAN TEHDIT EDILMEDIĞI GÜNLERIN GELMESINI ÜMIT EDIYORUM”   12:23   EĞITIM SEN`DEN MALIYE BAKANLıĞı`NA VAKıF ÜNIVERSITELERINDEKI FAHIŞ FIYATLARı DENETLEME ÇAĞRıSı   11:41   ÖZGÜR ÖZEL: “LOZAN BARıŞ ANTLAŞMASı`NıN YıL DÖNÜMÜNDE LOZAN KAHRAMANıMıZ İSMET İNÖNÜ VE MILLI MÜCADELE KAHRAMANLARıMıZı SAYGıYLA ANıYORUM”  
 
     
   

Cevdet Akay: “2022 yılında sel felaketinin yaşandığı Karabük Yenice`de kira yardımının kesilmesi mağduriyeti derinleştirdi"


CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, 2022 yılının haziran ayında meydana gelen sel felaketi nedeniyle Karabük`ün Yenice ilçesine bağlı Tır ve Güney köylerinde yurttaşların kira yardımının kesilmesinin mağduriyet yarattığını belirterek “Bunların oturacak yerleri, burada mülkiyeti kendine ait yerleri varken, şu anda kirada oturmak zorundalar. Bu kira yardımını da kesiyorsunuz. Bu durum kabul edilemez. Kira yardımının devam etmesi gerekiyor” dedi.

 

Tarih : 20 Haziran 2024 Perşembe 13:01   Okunma : 429

(ANKARA) - CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, 2022 yılının haziran ayında meydana gelen sel felaketi nedeniyle Karabük’ün Yenice ilçesine bağlı Tır ve Güney köylerinde yurttaşların kira yardımının kesilmesinin mağduriyet yarattığını belirterek “Bunların oturacak yerleri, burada mülkiyeti kendine ait yerleri varken, şu anda kirada oturmak zorundalar. Bu kira yardımını da kesiyorsunuz. Bu durum kabul edilemez. Kira yardımının devam etmesi gerekiyor” dedi.

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, köy muhtarlarıyla Karabük’ün Yenici ilçesine bağlı Tır ve Güney köylerinde çok sayıda binanın yıkıldığı Haziran 2022’de sel felaketinin yaşandığı bölgeyi ziyaret etti. Akay, yaklaşık 120 kişinin yıkımdan dolayı ilçe merkezine taşındığını, yeterli olmayan kira yardımının kesilmesinin mağduriyetleri daha da derinleştirdiğini söyledi.

Selde yıkılan evlerin yapımına 2 yıl sonra başlandı

Akay, “Haziran 2022’deki sel felaketinde, aşağıdaki bölgede bazı konutlar zarar gördü ve burada üç konut da yıkıldı. Şimdi köy muhtarımız, kooperatif başkanlarımız ve değerli hemşehrilerimizle burada. Bu bölgede üç tane bina yıkıldıktan sonra burada inceleme yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından geri kalan 13 blok, 38 hanenin de yıkımına karar verildi ve tamamı da yıkıldı. Yıkıldıktan sonra da hemen üst bölgede Tır Köyü Afet Projesi kapsamında konutların yapılacağı ifade edildi. Yıkılan konutların inşaatına 2024 yılının ocak ayı itibarıyla yer tahsisi yapıldı. 90 milyon liralık bu projenin 400 günde bitirilmesi planlanıyor” dedi.

"Kira yardımlarının kesilmesi asla kabul edilemez"

Yaşanan mağduriyetlere dikkat çeken Akay, şunları söyledi:

"Konutlar afet kapsamında yıkıldığında kira yardımı yapılması lazım, burada da 18 aylık süre var. Zaten 2024 yılının haziran ayında başlayan bir inşaat var. Zamanında bitecek olsa bile 2025 yılının nisan ayında bitecek. Hane başı 1,500 lira kira yardımı alıyordu, kira yardımları da üç ay önce kesildi. Burada yaşayan aşağı yukarı 120 kişi kalkıp Yenice`de ev kiralamak zorunda kaldılar. Bunların oturacak yerleri, burada mülkiyeti kendine ait yerleri varken, şu anda kirada oturmak zorundalar. Bu kira yardımını da kesiyorsunuz. Bu durum kabul edilemez. Kira yardımının devam etmesi gerekiyor.

"Çevre Bakanı Özhaseki`yi uyarıyoruz"

Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı, Sayın Bakan Özhaseki`yi uyarıyoruz: Burada yıkılan konutları yerine yenisi yapılmadan, bu enflasyonist ortamda emeklimiz, çiftçimiz, esnafımız zor geçinirken, asgari ücretlimiz zor geçinirken, bir de siz kira yardımını kesiyorsunuz. Bir an önce bu hatalı uygulamadan vazgeçin ve bu kira yardımlarını yapmaya devam edin. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı nezdinde yapılan bu afet projesi konutlarını da bir an önce bitirin ve buradaki mağduriyete son verin."

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA