25 Temmuz 2024 Perşembe


16:11   BAKAN TUNÇ: MERSIN`DE, TERÖR ÖRGÜTÜ ELEBAŞı LEHINE SLOGAN ATıLMASı OLAYıYLA ILGILI 10 ŞÜPHELI TUTUKLANDı   15:49   CHP GRUP BAŞKANVEKILI BAŞARıR: "TÜM BÜTÇEYI BELEDIYEYE YÜKLEYEREK BU YASA ÇıKMAZ"   15:31   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı SEÇER ÖĞRENCILERI MERSIN’E DAVET ETTI   15:26   TÜRK VETERINER HEKIMLERI BIRLIĞI SOKAK HAYVANLARıNA ILIŞKIN KANUN TEKLIFIYLE ILGILI YAZıLı AÇıKLAMA YAPTı   15:10   YENIŞEHIR BELEDIYESI`NIN İNGILIZCE KURSU BAŞLADı   15:06   TARıK BALYALı, CHP GENEL SEKRETER YARDıMCıLıĞı GÖREVINE GETIRILDI   12:42   NETANYAHU`NUN ABD KONGRESI`NDEKI KONUŞMASı TEPKIYLE KARŞıLANDı   12:06   CHP GENEL BAŞKAN YARDıMCıSı ZEYBEK: SEÇIM ISTEYENLERIN ORANı YÜZDE 12`DEN YÜZDE 57`YE ÇıKTı   11:47   DEPREMDE 26 KIŞIYE MEZAR OLAN KAVAK APARTMANı DAVASıNıN 7. DURUŞMASı YAPıLDı   11:19   YKS`DE TERCIH IŞLEMLERI BAŞLADı...   10:49   MEZITLI BELEDIYE BAŞKANı TUNCER`DEN SOKAK HAYVANLARı IÇIN "BILLBOARD" KAMPANYASı   09:32   MERSIN BÜYÜKŞEHIR, MAHALLELERDE TARSUS`UN LIMONLU DONDURMASıNı DAĞıTıYOR   01:52   CHP MALATYA MILLETVEKILI VELI AĞBABA: "DÜNYA’DA GELIR ADALETSIZLIĞINDE MEKSIKA, ŞILI VE KOSTA RIKA’NıN ARDıNDAN 4. SıRADAYıZ"   14:34   MERSIN BÜYÜKŞEHIR BELEDIYE BAŞKANı SEÇER’DEN 24 TEMMUZ MESAJı   14:31   CHP MEZITLI İLÇE BAŞKANı ULAŞ YıLMAZ’DAN 24 TEMMUZ MESAJı   12:49   TARSUS’DA ANNE VE ÇOCUKLAR “HEDIYENI SEN YARAT” ETKINLIĞINDE BULUŞTU   12:29   GÜLCAN KıŞ: “AKP’NIN KATLIAM YASASıNA HAYıR DIYORUZ”   12:25   ÖZGÜR ÖZEL: “BASıN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇIN MÜCADELE GÜNÜ`NDE GAZETECILERIN SIYASETÇILER TARAFıNDAN TEHDIT EDILMEDIĞI GÜNLERIN GELMESINI ÜMIT EDIYORUM”   12:23   EĞITIM SEN`DEN MALIYE BAKANLıĞı`NA VAKıF ÜNIVERSITELERINDEKI FAHIŞ FIYATLARı DENETLEME ÇAĞRıSı   11:41   ÖZGÜR ÖZEL: “LOZAN BARıŞ ANTLAŞMASı`NıN YıL DÖNÜMÜNDE LOZAN KAHRAMANıMıZ İSMET İNÖNÜ VE MILLI MÜCADELE KAHRAMANLARıMıZı SAYGıYLA ANıYORUM”  
 
     
   

Gamze Akkuş İlgezdi: "Halkı adeta bir kıskaca alan AKP iktidarı, beslenme, barınma ve ulaşım dışında insanımızın insanca bir yaşam sürmesine izin vermiyor"


CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, tüketim harcamasının hane halkı başına 2022`ye göre 2 kat arttığına dikkat çekerek "AKP`nin iktidara geldiği 2002`de 100 TL`lik harcamanın 8,7`si ulaştırmaya giderken 21 yılda bu rakam 2.5 kattan fazla artarak 21,9`a çıktı. Halkı adeta bir kıskaca alan AKP iktidarı, beslenme, barınma ve ulaşım dışında insanımızın insanca, mutlu bir yaşam sürmesine izin vermiyor" dedi.

 

Tarih : 22 Haziran 2024 Cumartesi 13:21   Okunma : 591

(ANKARA) - CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, tüketim harcamasının hane halkı başına 2022`ye göre 2 kat arttığına dikkat çekerek "AKP`nin iktidara geldiği 2002`de 100 TL`lik harcamanın 8,7`si ulaştırmaya giderken 21 yılda bu rakam 2.5 kattan fazla artarak 21,9`a çıktı. Halkı adeta bir kıskaca alan AKP iktidarı, beslenme, barınma ve ulaşım dışında insanımızın insanca, mutlu bir yaşam sürmesine izin vermiyor" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, TÜİK tüketim harcamaları verileriyle ilgili yazılı açıklama yaptı. "TÜİK verileri halkımızın yalnızca temel ihtiyaçlara harcama yapabildiğini gösteriyor" diyen İlgezdi, şunları kaydetti:

"TÜİK`in açıkladığı hane halkı tüketim harcamaları istatistikleri halkımızın harcamalarının beslenme, barınma ve ulaştırma arasında sıkışıp kaldığını net bir biçimde gösteriyor. Halkımızın artık bir hayatı yok.

TÜİK verileri halkımızın yalnızca temel ihtiyaçlara harcama yapabildiğini gösteriyor. Ülke genelinde hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 23,9 ile konut ve kira harcamaları alırken, ikinci sırayı yüzde 21,9 ile ulaştırma harcamaları, üçüncü sırayı ise yüzde 20,6 ile gıda harcamaları aldı. Hane bütçesinin yüzde 66,4`ü bu üç kaleme harcanıyor. AKP`nin iktidara geldiği 2002`de 100 TL`lik harcamanın 8,7`si ulaştırmaya giderken 21 yılda bu rakam 2.5 kattan fazla artarak 21,9`a çıktı. Halkı adeta bir kıskaca alan AKP iktidarı, beslenme, barınma ve ulaşım dışında insanımızın insanca, mutlu bir yaşam sürmesine izin vermiyor.

"Zenginin daha zengin olması için çalışmaktan bir an olsun vazgeçmiyorlar"

Yalnızca yaşamını devam ettirebilecek kadar gelire sahip olan yoksul kesimin 8 bin 827 TL`lik ortalama harcamasının 5 bin 808 TL`si sadece gıda, kira ve ulaştırmaya gidiyor. Üstelik bu gıda harcaması dengeli ve yeterli bir beslenmeye maalesef neden olabilecek bir miktar değil. Halkımız yüksek enflasyon altında ezilirken, zenginin daha zengin olması için çalışmaktan bir an olsun vazgeçmiyorlar. Harcamalardaki uçurum o kadar keskin ki, eğitim, eğlence ve kültürde, lokanta ve otellerde, giyim ve ayakkabıda daha belirgin. 100 liralık eğlence, spor ve kültür harcamasının sadece 2,8`ini yoksullar gerçekleştiriyorken, 51,9`unu milli gelirden en yüksek payı alanlar gerçekleştirdi.

"Emeklimizin sesini duyan var mı"

2023 itibarıyla temel geliri emekli aylığı olan 4 milyon 726 bin 431 hane bulunmakta. Bu hanelerin, gelirinin yüzde 74,7`sini gıda, ulaştırma ve konut-kira harcamaları oluşturuyor. Temel gelir kaynağı emekli maaşı olan bu hanelerde aylık harcama ortalama 17 bin 763 TL. Emekli maaşı ne kadar? 10 bin TL, emeklimiz adeta göçüğün altında, emeklimizin sesini duyan var mı? Bir diğer utanç vesikası sosyal yardımla ayakta duran hanelerin sayısı! Sosyal yardımla yaşamını idame ettirme mücadelesi veren hane sayısı 3 milyon 33 bin 108`e ulaştı. Uzaya ‘turist` göndermenin bile reklamının yapıldığı ülkemizde; açlıktan, yokluktan, yeterince beslenememekten, insanlarımızın sebze-meyveye erişemediklerinden, etin mutfaklara girememesinden söz etmek acı verici. Utanması gereken, sofrası çoraklaşan, bir kuru soğana muhtaç edilen yiğit halkımız değil, ülkeyi bu hale getiren AKP iktidarıdır"

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!


 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2024 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA