18 Ağustos 2022 Perşembe


17:28   THY PİLOT ALIMI YAPACAĞINI DUYURDU   17:26   TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ`NE AİT MARKETTEN ALIŞVERİŞ YAPAN ELBİSTANLI YURTTAŞ: “DAHA TÖVBELER TÖVBESİ, REİSİN DEDİĞİ YERDEN VALLA ALMAM, BİLLAHİ ALMAM”   17:16   MARMARA DEPREMİ`NDE YAŞAMINI YİTİRENLER, DEPREMİN 23. YILINDA YALOVA`DA “SESSİZ YÜRÜYÜŞ” İLE ANILDI   17:13   GOOGLE`IN TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI 3,3 KAT ARTARAK 476 MİLYAR TL OLDU   17:09   KIZILBÜK`TEKİ OTEL İNŞAATINI GÖRÜNTÜLEYEN ÇEVRECİLER GÖZALTINA ALINDI: “KOLLUK, ŞİRKETİN HUKUK TANIMAYAN FAALİYETLERİNE SEYİRCİ KALIRKEN, DOĞA SAVUNUCULARINI GÖZALTINA ALMIŞTIR”   16:51   ÜMİT ÖZDAĞ, AMASYA`DA OSB`YE KARŞI ÇIKAN KÖYLÜLERİ ZİYARET ETTİ: “BU YANLIŞ KARARDAN GERİ ADIM ATARSANIZ SİZE TEŞEKKÜR EDECEĞİZ”   16:46   69 YAŞINDAKİ EMEKLİ İSMAİL SOYDAN: “ESKİDEN EMEKLİ MAAŞIM 3 AY DA YETİYORDU, ŞİMDİ TORUNLARIMA HARÇLIK VEREMİYORUM”   16:41   KKTF YÖNETİM KURULU ÜYESİ ABDULLAH ÖZER: “YETKİLİLERİN TÜRK NAKLİYE SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİNE SAHİP ÇIKMALARINI BEKLİYORUZ”   16:30   TEMEL KARAMOLLAOĞLU: "TALİMAT VEREREK EKONOMİYİ DİZAYN ETMEK, DÜZE ÇIKARMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR"   16:25   BİLECİK TARIM KREDİ KOOPERATİF MARKETTEN ALIŞVERİŞ YAPAN VATANDAŞ: “ŞEKERDE İNDİRİM VAR, DİĞERLERİNİN HEPSİ PAHALI”   16:21   KANDİLLİ RASATHANESİ MÜDÜRÜ ÖZENER: MARMARA`DA 7`NİN ÜZERİNDE BİR DEPREM OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ AMA NE ZAMAN OLACAĞINI BİLMİYORUZ   15:48   TARSUS BELEDİYESİ`NDEN ‘OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR` ETKİNLİĞİ   15:47   KILIÇDAROĞLU: “BAY KEMAL`E GÜVENECEKSİNİZ, BİR. BAY KEMAL KUL HAKKI YEMEZ, İKİ. BAY KEMAL DEVLETİ SOYANLARIN KARŞISINDADIR VE O PARALARIN TAMAMINI ALIP BU MİLLETE VERECEKTİR.”   14:34   SEYİT TORUN: ÖĞRENCİLERİ, İÇİNDE BULUNDUĞU ZOR KOŞULLARDAN İSTİFADE ETMEK İSTEYEN ÇEVRELERE BIRAKMAYACAK BELEDİYELERİMİZ   14:18   ÜMİT ÖZLALE`NİN BAKAN ERSOY`LA İLGİLİ İDDİALARINA İLİŞKİN HABERLERE ERİŞİM ENGELLENDİ: “ERSOY KENDİSİNE GÜVENİYORSA İSTEDİĞİ KANALDA BU YAPILANLARI TARTIŞALIM”   14:03   YALOVA`DA TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞAN KILIÇDAROĞLU: “TARIM BAKANLIĞI`NIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI LAZIM. BU TARIM BAKANLIĞI İLE TARIM İŞİNİ ÇÖZEMEZSİNİZ”   13:50   MSB: "YUNANİSTAN TARAFINDAN DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN TÜRK KARA SULARINA İTİLDİĞİ İHA İLE TESPİT EDİLDİ"   13:45   UTKU ÇAKIRÖZER: "DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞIMIZIN BÜYÜKELÇİLİK KAPILARINDAKİ ÇİLESİNE SON VERMEK İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPMALI"   13:31   GENİŞLETİLMİŞ SEFALET ENDEKSİ, ARTIŞ EĞİLİMİNDE: ENDEKSTEKİ ARTIŞIN KAYNAĞI YÜKSEK ENFLASYON   12:59   AHMET AKIN: "AKP`NİN DESTEĞİ İLE ENERJİ ALANINA GİREN ŞİRKETLERİN SEKTÖRÜN BATMASININ ARDINDAN KAÇMAYA BAŞLADIĞI ANLAŞILIYOR"  
 
     
   

İYİ PARTİLİ ÖZTÜRK: “DEVLETİN MİLLÎ GÜVENLİĞİNE KARŞI FAALİYETLERDE BULUNDUĞUNA KARAR VERİLEN GRUPLARA ÜYELİĞİ NEDENİYLE İLİŞİĞİ KESİLMEMEK KOŞULUYLA ÖĞRENCİLERİMİZE BİR ŞANS TANIYALIM”


İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM Genel Kurulu`nda; “Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyetlerde bulunduğuna karar verilen gruplara üyeliği nedeniyle ilişiği kesilmemek koşuluyla öğrencilerimize bir şans tanıyalım… Eğitim hakkı elinden kayıp giden gençlerimizin çığlığını duyun” dedi. 

 

Tarih : 28 Haziran 2022 Salı 20:34   Okunma : 164

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM Genel Kurulu`nda; “Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyetlerde bulunduğuna karar verilen gruplara üyeliği nedeniyle ilişiği kesilmemek koşuluyla öğrencilerimize bir şans tanıyalım… Eğitim hakkı elinden kayıp giden gençlerimizin çığlığını duyun” dedi. 

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk; İYİ Parti Seçim İşleri Başkanı ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat ile hazırladıkları Yükseköğretim Kanunu`na geçici madde eklenmesine ilişkin kanun teklifinin, doğrudan Genel Kurul gündemine alınması teklifi üzerine konuştu. Öztürk, şunları söyledi:

“Yükseköğretim Kanunu`na geçici madde eklenmesi konusundaki talebimiz nedir? Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dâhil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü öğrenim gören öğrencilerimizden yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilenlerin eğitimlerine devam edebilmeleri için bir düzenleme yapılmasını istiyoruz yani yıllarca uğraşıp çalıştığı, kazandığı hâlde çeşitli nedenlerle eğitimine son vermek zorunda kalan üniversite talebelerimizin taleplerini, af çağrılarını, çığlıklarını buradan duyurmak istiyoruz.

Biz Ankara vekilimiz Sayın Şenol Sunat ile birlikte bu kanun teklifini 20 Ekim 2021 tarihinde verdik. 13 Aralık 2021 tarihinde verdiğimiz dilekçenin sırası ancak bugün gelebildi yani bu kanun teklifi geçtiğimiz yıl üniversitelerin güz döneminin başladığı tarihte verilmişti. Eğer bu kanun teklifi o dönemde gündeme alınsa üniversitelerden bir şekilde ayrılmak zorunda kalan gençlerimiz eğitimlerine yeniden devam etme hakkı bulacak, koca bir yıl boşa geçmeyecekti.

“GENÇLERİMİZ, GELECEKLERİNDEN BİR SENE ÇALAN İKTİDARIN OYUNUNA GELMEZ”

AK Parti bu dönemde ne yaptı? Birçok defa değiştirilen kanunları tekrar tekrar değiştirmekle uğraştı ama öğrencilerin çığlık hâlinde yükselen sesine kulak vermedi. Meclisin tatile girmesine az bir süre kaldı. AK Parti`si kendilerine yakın basın organları vasıtasıyla ‘öğrencilere müjde` diye defalarca af haberleri yaptırsa da ‘Temmuz ayından önce kanunlaşacak.` deseniz de şurada kaldı iki gün. Size bir fırsat, hiç beklemeyin, hazır önünüze bir kanun teklifi sunduk, gelin ‘kabul` verin, gençlerimize hep birlikte müjde verelim. Yok ‘Muhalefet verdi, bu teklif kabul etmeyiz.` diyorsanız, teklif hazır; kaldırın bizim isimlerimizi, attırın kendi vekillerinize imzayı, öğrencilere bu şansı siz vermiş olun. ‘Yok, biz önümüzdeki 50 maddelik torba kanunda yapacağız.` derseniz, sütün için çamur atıp ‘Bu şekilde için.` derseniz, münferit bir kanun hâline getirmezseniz sizin bileceğiniz iş. Kim bilir, torbanın içine ne attınız? Öğrenci affını da o torba kanunun makyaj malzemesi olarak kullanacağınız çok açık, niyetinizin ne olduğunu gençler de biliyor ama bildiğim bir şey daha var: Gençlerimiz, geleceklerinden bir sene çalan iktidarın oyununa gelmez.

“2021-2022 YILI ÖĞRENİM DÖNEMİ BİRÇOK ÖĞRENCİMİZ İÇİN AÇILAMADAN KAPANMIŞTIR ÇÜNKÜ AK PARTİ`Sİ, AİLESİYLE BİRLİKTE FARKLI BİR ŞEHRE GİDEN ÖĞRENCİLERİ BARINDIRAMAMIŞTIR”

Yükseköğretim Kurulu ne diyor? ‘Eğitim başarıya endeksli bir şekilde kurgulanmalı. Bu nedenle de azami eğitim süresi şart.` Evet, yükseköğrenim başarıya endeksli bir şekilde uygulanmalıdır ve her yıl milyonlarca yeni öğrencinin sınava girdiği düşünüldüğünde, bir süre sınırlaması da getirilmelidir ancak ülkemizde öğrencilerimizi başarısızlığa iten birçok neden de eğitim sisteminin kendisinden kaynaklanmaktadır. 2021-2022 yılı öğrenim dönemi birçok öğrencimiz için açılamadan kapanmıştır çünkü AK Parti`si, ailesiyle birlikte yaşadığı ilden okumak için farklı bir şehre giden üniversite öğrencilerini barındıramamıştır. Yeterince yurt olmaması bir yana, ‘Artırdık.` diye övündüğünüz 850 liralık burs ve öğrenim kredisi ne öğrencilerin yurt parasına yetmiştir ne de artan kira paralarına. Hadi, barınma parasını üç beş öğrenci birleşip tamamladı diyelim; beslenmek de para ister, eğitim materyali almak da para ister, okula gitmek için ulaşım da para ister. Parası olmayan üniversite öğrencileri YKS`yi geçseler de zorunlu yaşam giderleri sınavını geçememeleri nedeniyle kayıt yaptıramadan ailelerinin yanına dönmek zorunda kalmışlardır, bir kısmı da çalışarak ekmeğini kazanmak zorunluluğu nedeniyle okullarının yolunu unutmuşlardır.

Başarı endeksli yükseköğretimde öğrencilerin başarı durumlarını etkileyen birçok faktör vardır; ekonomik problemlerle birlikte sosyokültürel problemler, psikolojik problemler, sağlık problemleri ve eğitim öğretim problemleri öğrencilerin akademik başarısını etkileyen faktörler arasında ilk sıraları almaktadır. Ayrıca, öğrencinin çevresiyle geliştirdiği iletişim tutumları bile başarısızlıkta önemli rol oynamaktadır. Bunların hepsi birbirine zincirleme bağlı ve biri diğerini tetikleyen faktörlerdir. Bunlara bir de malum Covid-19 salgını eklendi. Covid-19 salgını nedeniyle binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ailesinin, yakınlarının, arkadaşlarının vefatı ve hasta sayılarının her geçen gün artması özellikle gençlerde stres ve gelecek kaygısına sebebiyet vermiştir.

En temel insan haklarından biri olarak kabul edilen eğitim hakkı devletin olumlu katkısını zorunlu kılan bir sosyal haktır. Şu an sadece ekonomik imkânsızlıklar nedeniyle kayıt bile olamadığı için eğitim hakkı elinden alınan on binlerce öğrencimiz bulunmaktadır. Yine, bağlı bulundukları yükseköğretim kurumlarında azami eğitim sürelerini her ne sebeple olursa olsun tamamlayamayan öğrencilerimiz Gazi Meclisimizden bir af beklemektedir. Biz diyoruz ki: Terör suçundan hüküm giymemek, terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulunca devletin millî güvenliğine karşı faaliyetlerde bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum ve gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilmemek koşuluyla öğrencilerimize bir şans tanıyalım. Bu, bizim yeterince imkân sunamadığımız gençlerimize olan bir borcumuzdur. Gençlerimize olan bu borcu teklif İYİ Partiden geldiği için reddedeceksiniz, biz hazırız, teklifimizi de geri çekeriz, yeter ki eğitim hakkı elinden kayıp giden gençlerimizin çığlığını duyun…”

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA