24 Eylül 2022 Cumartesi


15:28   ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN`A BAKTIĞIMDA DEV BİR HOLDİNG BAŞKANI GÖRÜYORUM. EKONOMİK BÜTÜN MEKANİZMALAR ERDOĞAN`DA”   14:28   ARTVİN`DE, BELEDİYE ŞİRKETİ İŞÇİLERİ, İKTİDARDAN KADRO HAKLARINI TALEP ETTİ: “AYRIMCILIK SON BULSUN, HAKLARIMIZ VERİLSİN. KISMİ DÜZENLEMELERDE BELEDİYE İŞÇİSİNİN ADI BİLE GEÇMİYOR”   14:15   SAVDES-SEN GENEL BAŞKANI TUNCAY CENGİZ: “MEMURLAR HAYATLARINI DEVAM ETTİREBİLECEK EKONOMİK ŞARTLARDAN ÇOK UZAKTALAR”   14:11   MARMARİS HALKI SİNPAŞ`IN ÇED TOPLANTISINI PROTESTO ETTİ, TOPLANTI YAPILAMADI: “MİLLİ PARKIMIZI SİNPAŞ`A VERMEYECEĞİZ”   14:11   MARMARİS HALKI SİNPAŞ`IN ÇED TOPLANTISINI PROTESTO ETTİ, TOPLANTI YAPILAMADI: “MİLLİ PARKIMIZI SİNPAŞ`A VERMEYECEĞİZ”   13:27   ÖMER FETHİ GÜRER: “ŞEKERDEKİ ARTIŞ ŞEKER PANCARINDAKİ FİYAT ARTIŞINA DÖNÜŞMEDİ. ÇİFTÇİ MUTSUZ”   13:22   İRAN`DA `MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR. İRAN UZMANI HANDE ORHON ÖZDAĞ: "REJİM, MEŞRUİYETİNİ GİDEREK YİTİRİYOR"   13:22   İRAN`DA `MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR. İRAN UZMANI HANDE ORHON ÖZDAĞ: "REJİM, MEŞRUİYETİNİ GİDEREK YİTİRİYOR"   12:47   ANKARA KIZILAY`DA BİR KIZ ÖĞRENCİ YURDUNDA TEK KİŞİLİK ODA FİYATI, YILLIK 49 BİN 750 BİN LİRA… ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ ZUHAL AYVA: “ÖZEL YURTLARA VEYA TARİKAT YURTLARINA MAHKÛM EDİLİYORUZ”   12:30   KILIÇDAROĞLU İZMİR`DE, AKPM MİLLETVEKİLLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ… SELİN SAYEK BÖKE: ‘BU BULUŞMA, KILIÇDAROĞLU`NUN ‘DÜNYANIN BÜTÜN DEMOKRATLARI BİRLEŞİN` ÇAĞRISININ YANKI BULDUĞUNU GÖSTERİYOR`   11:47   VAHAP SEÇER, AHBİB`İN ‘2021 YILI İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ`NE KATILDI   11:37   UTKU ÇAKIRÖZER, KATAR SAVAŞ UÇAKLARININ TÜRKİYE`DE KONUŞLANMASINI SAĞLAYAN ANLAŞMAYI DEĞERLENDİRDİ: "TÜRKİYE`Yİ RİSKE SOKACAK"   11:17   KILIÇDAROĞLU: “DÜNYAMIZA YENİDEN RENK GELİYOR; O KALELERİ YIKAMAZLAR, İYİLEŞECEĞİZ DOSTLAR”   11:15   ÇİĞ SÜT DESTEĞİNE İLİŞKİN BAŞVURU ESASLARI YENİDEN DÜZENLENDİ   11:01   LİTVANYA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DEGUTIS VE KARDEŞ ŞEHİR KLAIPEDA`NIN BELEDİYE BAŞKANI GRUBLIAUSKAS`TAN VAHAP SEÇER`E ZİYARET   22:37   İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET: “BESLENME SAATİ UYGULAMASINI ÇOCUKLAR DERSLERİNİ DİNLERKEN AÇLIĞINI DÜŞÜNMESİN DİYEREK BAŞLATTIK. YOKSULLUK ARTIK GİDEREK DERİNLEŞTİ. AİLELER ÇOCUKLARINA GÜNDE BİR ÖĞÜN BİLE YEMEK YANINA KOYAMAZ OLDU”   22:18   KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK BORSA MANİPÜLASYONLARINA ŞAHİT OLUYORUZ. PİYASADA KÜÇÜK YATIRIMCILARDAN TOPLAMDA 5-5,5 MİLYAR DOLAR ÇALDILAR. MİLLETİN PARASI ONLARIN BOĞAZINA DİZİLECEK   22:05   İYİ PARTİLİ CESUR`UN DİNLEDİĞİ EMEKLİ: "KENDİLERİNİ ZENGİN ETTİLER. EMEKLİLER ÖLSÜN DİYORLAR… ALLAH AŞKINA BİZİ KURTARIN”   21:06   AKŞENER: “VARSAYIN KAYBETTİK. ONDAN SONRA BİR DAHA PARLAMENTER SİSTEM KONUŞULAMAZ”   19:33   KILIÇDAROĞLU: ŞEHİT OLAN ASKERİMİZ PİYADE ÜSTEĞMEN SERKAN ERKUŞ`A ALLAH`TAN RAHMET DİLİYORUM  
 
     
   

GOOGLE`IN TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI 3,3 KAT ARTARAK 476 MİLYAR TL OLDU


Uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanan sosyo-ekonomik değer analiz raporuna göre, Google ekosistemiyle Türkiye`de oluşan istihdam 1,9 milyonu aştı, oluşan değerin yarattığı ekonomik katkı ise son 3 yılda 3,3 kat artarak 476 milyar TL`lik bir ekonomik değerin oluşmasını sağladı.

 

Tarih : 17 Ağustos 2022 Çarşamba 17:13   Okunma : 203

Uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanan sosyo-ekonomik değer analiz raporuna göre, Google ekosistemiyle Türkiye`de oluşan istihdam 1,9 milyonu aştı, oluşan değerin yarattığı ekonomik katkı ise son 3 yılda 3,3 kat artarak 476 milyar TL`lik bir ekonomik değerin oluşmasını sağladı.

Google ürün ve hizmetlerinin desteklediği ekosistemin ekonomik büyüme ve sosyal refaha etkilerini ortaya koymak ve anlamak amacıyla bağımsız denetim kuruluşu Deloitte tarafından “Google Ekosistemi Sosyo-Ekonomik Değer Raporu” yayınlandı.

Raporun sonuçlarına göre Google`ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değer 476 milyar TL`ye ulaşarak Gayri safi yurt içi hasıla (GSYH)`nin yüzde 6,6`sına denk geldi. 2018`de yapılan rapora kıyasla Google`ın ekonomik katkısı 3,3 kat artarken bu katkının 2025`te 1,1 trilyon TL`yi aşmasını bekleniyor. Raporda yer alan veriler şöyle:

"2025 YILINDA GSYH`NİN YÜZDE 7,4`ÜNE ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR: Google`ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değer, 476 milyar TL`ye ulaşarak GSYH`nin yüzde 6,6`sına denk geldi. 2018`de GSYH`nin yüzde 3,9`una tekabül eden bu rakamın 2025 yılında yüzde 7,4`e ulaşacağı öngörülüyor. Google ekosisteminin ülke ekonomisine sağladığı katkı Google ürün ve hizmetlerine bağlı olarak da farklılık gösteriyor. Google reklam ürünlerinin katkısı, 2021 verilerine göre 193 milyar TL`ye ulaşırken 2025 yılında 422 milyar TL`ye ulaşması bekleniyor. Google Haritalar ve Google İşletme Profili`nin ekonomik etkisi ise 62 milyar TL`ye ulaşırken 2025 yılında bu rakamın 136 milyara ulaşacağı öngörülüyor. Google Cloud ve Workspace alanındaysa 2021`de oluşan 12 milyar TL`lik etkinin 2025 yılında 33 milyara çıkması beklenirken, Android ve Google Play ekosisteminin ekonomik etkisi 210 milyara ulaşmış durumda ve 2025`te de 535 milyar olacağı öngörülüyor.

GOOGLE ARAMA, KULLANICILARA ZAMANDAN TASARRUF ETTİRİYOR: Google ekosistemi yalnızca ekonomik alanda değer yaratmıyor, aynı zamanda kullanıcıların günlük hayatını kolaylaştırırken birçok konuda tasarruf etmelerine imkân sağlıyor ve bu sayede de tüketici refahına olumlu katkıda bulunuyor. Türkiye`de 50 milyondan fazla kişinin kullandığı Google Arama`ya günde ortalama 5 soru soruluyor. 2021 yılı içerisinde Türkiye`deki Google Arama kullanıcılarının yıllık zaman tasarrufu 2,3 milyar saate ulaşmış, Arama ürününün ücretsiz kullanımı ile tüketici refahında 21 milyar TL`lik artış gerçekleşmiştir.

GOOGLE ÜRÜN VE HİZMETLERİ SOSYAL REFAHA DA KATKI SAĞLIYOR: Google Haritalar hem kullanıcıların hem de işletmelerin hayatını kolaylaştırırken Deloitte raporunun sonuçlarına göre aynı zamanda sosyal refaha katkı alanında da 39 milyar TL`lik tasarruf sağlamış durumda.  Google`ın ücretsiz çeviri, araştırma ve öğrenim uygulamaları da kullanıcıların bilgiye ulaşabilmesini mümkün kılıyor. Deloitte raporuna göre birçok dil seçeneğinde kullanıcı dostu arayüzüyle doğru ve hızlı çeviri hizmeti veren Google Çeviri, dijital çeviri platformu kullanıcılarının yüzde 83`ü tarafından kullanılırken, araştırma yapan kullanıcıların yüzde 60`ından fazlasının tercihinin Google Akademik olduğu sonucu orta çıkıyor. Gmail, Google Drive ve Google Meet ürünleriyle birlikte, iş ve eğitimin önemli bir parçası haline gelen Google Workspace ise ortak çalışma platformunu kullananların yüzde 94`ünün tercihi haline geldi. İşletmeler, girişimler, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler ve kendini geliştirmek isteyen bireyler için ücretsiz eğitim programları sunan Grow with Google programı,   faydalanan kullanıcıların yüzde 84`ünün mevcuttan farklı bir iş alanına yönelmesine destek olurken ve 304 bin kişinin eğitim aldığı, 84 bin kişinin kariyerini dijital alanda geliştirmeleri için desteklendiği ve 25 bin işletmenin işlerini büyüttüğü Google Dijital Atölye, sosyal refaha katkı sağlayan diğer  Google araçları olarak dikkat çekiyor.

RAPORUN ÖNE ÇIKAN BULGULARI: Google ürünleri aracılığıyla desteklenen istihdam, 2021 yılında 1,9 milyona ulaşırken, 2025 yılında bu rakamın 2,3 milyonun üzerine çıkması bekleniyor.

-Google reklam ekosisteminin oluşturduğu ekonomik katkının önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye`de iki katından fazla artması bekleniyor.

-Google reklam ürünleri sayesinde fiziksel mağaza müşterilerinde yüzde 25 artış yaşandı.

-Google reklamlarına harcanan her 1 TL işletmelere 3 TL ihracat geliri olarak dönüyor.

-Rapordaki Akademetre işletme anketine göre 3,4 milyon işletmeden yaklaşık 1,7 milyonu Google Haritalar`ı aktif olarak kullanıyor.

-Türkiye`de her 4 firmadan 1`i Google Haritalar ile entegre çalışabilen Google hizmetlerinden firma tanıtım ürünlerini kullanıyor.

-Firma tanıtım ürünleri arasında en çok tercih edilen uygulama ise yüzde 94 ile Google İşletme Profili. Türkiye`de yaklaşık 900 bin işletme Google İşletme Profili`nden faydalanıyor.

-700 bini ise fazla mikro ve küçük işletme İşletme Profili kullanımı ile ek gelir artışı elde etti."

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu da rapora ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“GOOGLE BİRÇOK KİŞİNİN HAYATINA DOKUNMUŞ DURUMDA: Google`ın ürün ve hizmetleri ile desteklediği ekosistemin Türkiye`de oluşturduğu sosyo-ekonomik değer artık pek çok sektöre yayılmış, birçok kişinin hayatına dokunmuş durumda. Bunun en güzel örneklerini girişimlerde ve işletmelerini büyüten başarılı mikro ve küçük işletmelerde görüyoruz. Biliyoruz ki Türkiye`nin dijitalleşmesi, dijital ekonominin büyümesi küçük esnafımızın dijitalleşmesi ile olacaktır. Bu doğrultuda raporun bizi en çok heyecanlandıran sonuçlarından biri işletmelere sunduğumuz Google Benim İşletmem Profili`nin 2021 yılında 700 binden fazla mikro ve küçük işletmenin ek gelir artışı elde etmesine katkı sağlaması oldu. Bu tabii ki işletmelere ne kadar önemli bir katma değer sağlandığını gösterirken, çift taraflı bir fayda da oluşturuyor.

SUNDUĞUMUZ ÜRÜN VE HİZMETLERLE FIRSAT EŞİTLİĞİ YARATIYORUZ: İşletmeler başarı grafiklerini yukarılara taşırken, kullanıcılar ve hizmetten yararlananlar da doğru işletmeyle, doğru hizmetle buluşabiliyor. Bunun yanı sıra yine raporun sonuçlarına göre 2021 yılında oluşturulan ekonomik faaliyetlerin 1,9 milyon iş imkanı yarattığını gözlemliyoruz. Bu rakam da 2021 yılındaki Türkiye istihdamının yüzde 6`sına karşılık geliyor. Desteklenen istihdamın yüzde 58´ini mikro ve küçük işletmeler üstlenirken, bu oranın yüzde 30`unu kadın çalışanlar oluşturuyor. Bu da sunduğumuz ürün ve hizmetlerle oluşturduğumuz fırsat eşitliğinin önemli göstergelerinden biri. Google ekosisteminin bireylere ve işletmelere eşit fırsatlar sunarak katma değer sağlamasının yanı sıra pek çok farklı alanda istihdam imkanı oluşturması da hem ülkemiz için hem de Google olarak bizim için gurur verici bir sonuç.”

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA