24 Eylül 2022 Cumartesi


15:28   ENGİN ALTAY: “ERDOĞAN`A BAKTIĞIMDA DEV BİR HOLDİNG BAŞKANI GÖRÜYORUM. EKONOMİK BÜTÜN MEKANİZMALAR ERDOĞAN`DA”   14:28   ARTVİN`DE, BELEDİYE ŞİRKETİ İŞÇİLERİ, İKTİDARDAN KADRO HAKLARINI TALEP ETTİ: “AYRIMCILIK SON BULSUN, HAKLARIMIZ VERİLSİN. KISMİ DÜZENLEMELERDE BELEDİYE İŞÇİSİNİN ADI BİLE GEÇMİYOR”   14:15   SAVDES-SEN GENEL BAŞKANI TUNCAY CENGİZ: “MEMURLAR HAYATLARINI DEVAM ETTİREBİLECEK EKONOMİK ŞARTLARDAN ÇOK UZAKTALAR”   14:11   MARMARİS HALKI SİNPAŞ`IN ÇED TOPLANTISINI PROTESTO ETTİ, TOPLANTI YAPILAMADI: “MİLLİ PARKIMIZI SİNPAŞ`A VERMEYECEĞİZ”   14:11   MARMARİS HALKI SİNPAŞ`IN ÇED TOPLANTISINI PROTESTO ETTİ, TOPLANTI YAPILAMADI: “MİLLİ PARKIMIZI SİNPAŞ`A VERMEYECEĞİZ”   13:27   ÖMER FETHİ GÜRER: “ŞEKERDEKİ ARTIŞ ŞEKER PANCARINDAKİ FİYAT ARTIŞINA DÖNÜŞMEDİ. ÇİFTÇİ MUTSUZ”   13:22   İRAN`DA `MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR. İRAN UZMANI HANDE ORHON ÖZDAĞ: "REJİM, MEŞRUİYETİNİ GİDEREK YİTİRİYOR"   13:22   İRAN`DA `MAHSA AMİNİ` PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR. İRAN UZMANI HANDE ORHON ÖZDAĞ: "REJİM, MEŞRUİYETİNİ GİDEREK YİTİRİYOR"   12:47   ANKARA KIZILAY`DA BİR KIZ ÖĞRENCİ YURDUNDA TEK KİŞİLİK ODA FİYATI, YILLIK 49 BİN 750 BİN LİRA… ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ ZUHAL AYVA: “ÖZEL YURTLARA VEYA TARİKAT YURTLARINA MAHKÛM EDİLİYORUZ”   12:30   KILIÇDAROĞLU İZMİR`DE, AKPM MİLLETVEKİLLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ… SELİN SAYEK BÖKE: ‘BU BULUŞMA, KILIÇDAROĞLU`NUN ‘DÜNYANIN BÜTÜN DEMOKRATLARI BİRLEŞİN` ÇAĞRISININ YANKI BULDUĞUNU GÖSTERİYOR`   11:47   VAHAP SEÇER, AHBİB`İN ‘2021 YILI İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ`NE KATILDI   11:37   UTKU ÇAKIRÖZER, KATAR SAVAŞ UÇAKLARININ TÜRKİYE`DE KONUŞLANMASINI SAĞLAYAN ANLAŞMAYI DEĞERLENDİRDİ: "TÜRKİYE`Yİ RİSKE SOKACAK"   11:17   KILIÇDAROĞLU: “DÜNYAMIZA YENİDEN RENK GELİYOR; O KALELERİ YIKAMAZLAR, İYİLEŞECEĞİZ DOSTLAR”   11:15   ÇİĞ SÜT DESTEĞİNE İLİŞKİN BAŞVURU ESASLARI YENİDEN DÜZENLENDİ   11:01   LİTVANYA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ DEGUTIS VE KARDEŞ ŞEHİR KLAIPEDA`NIN BELEDİYE BAŞKANI GRUBLIAUSKAS`TAN VAHAP SEÇER`E ZİYARET   22:37   İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET: “BESLENME SAATİ UYGULAMASINI ÇOCUKLAR DERSLERİNİ DİNLERKEN AÇLIĞINI DÜŞÜNMESİN DİYEREK BAŞLATTIK. YOKSULLUK ARTIK GİDEREK DERİNLEŞTİ. AİLELER ÇOCUKLARINA GÜNDE BİR ÖĞÜN BİLE YEMEK YANINA KOYAMAZ OLDU”   22:18   KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE TARİHİNİN EN BÜYÜK BORSA MANİPÜLASYONLARINA ŞAHİT OLUYORUZ. PİYASADA KÜÇÜK YATIRIMCILARDAN TOPLAMDA 5-5,5 MİLYAR DOLAR ÇALDILAR. MİLLETİN PARASI ONLARIN BOĞAZINA DİZİLECEK   22:05   İYİ PARTİLİ CESUR`UN DİNLEDİĞİ EMEKLİ: "KENDİLERİNİ ZENGİN ETTİLER. EMEKLİLER ÖLSÜN DİYORLAR… ALLAH AŞKINA BİZİ KURTARIN”   21:06   AKŞENER: “VARSAYIN KAYBETTİK. ONDAN SONRA BİR DAHA PARLAMENTER SİSTEM KONUŞULAMAZ”   19:33   KILIÇDAROĞLU: ŞEHİT OLAN ASKERİMİZ PİYADE ÜSTEĞMEN SERKAN ERKUŞ`A ALLAH`TAN RAHMET DİLİYORUM  
 
     
   

AHMET AKIN: "AKP`NİN DESTEĞİ İLE ENERJİ ALANINA GİREN ŞİRKETLERİN SEKTÖRÜN BATMASININ ARDINDAN KAÇMAYA BAŞLADIĞI ANLAŞILIYOR"


CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “AKP iktidarı döneminde milyarlarca dolarlık kamu ihaleleri ve her türlü devlet teşvikiyle büyüyen yandaş şirketlerin başında gelen Kalyon`un bünyesindeki Kalyon Enerji hissesinin yüzde 50`sini satma kararı batırılan enerji sektöründen kaçışın çok açık bir göstergesi oldu. Yaklaşık 9 ay önce başka bir yandaş şirketin de enerji alanından çıktığı dikkate alındığında iktidarın desteğiyle bu alan giren şirketlerin sektörün batmasının ardından kaçmaya başladığı anlaşılıyor” dedi.

 

Tarih : 17 Ağustos 2022 Çarşamba 12:59   Okunma : 223

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “AKP iktidarı döneminde milyarlarca dolarlık kamu ihaleleri ve her türlü devlet teşvikiyle büyüyen yandaş şirketlerin başında gelen Kalyon`un bünyesindeki Kalyon Enerji hissesinin yüzde 50`sini satma kararı batırılan enerji sektöründen kaçışın çok açık bir göstergesi oldu. Yaklaşık 9 ay önce başka bir yandaş şirketin de enerji alanından çıktığı dikkate alındığında iktidarın desteğiyle bu alan giren şirketlerin sektörün batmasının ardından kaçmaya başladığı anlaşılıyor” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, enerji sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Akın, şu ifadeleri kullandı:

“KALYON ENERJİ HİSSESİNİN YÜZDE 50`SİNİN SATMA KARARI BATIRILAN ENERJİ SEKTÖRÜNDEN KAÇIŞIN ÇOK AÇIK BİR GÖSTERGESİ OLDU”

“AKP iktidarı döneminde milyarlarca dolarlık kamu ihaleleri ve her türlü devlet teşvikiyle büyüyen yandaş şirketlerin başında gelen Kalyon`un bünyesindeki Kalyon Enerji hissesinin yüzde 50`sinin satma kararı batırılan enerji sektöründen kaçışın çok açık bir göstergesi oldu. Hisse satışının yapıldığı belirtilen Karapınar Güneş Enerji Santrali (GES); Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesi kapsamında güneş paneli fabrikası ihalesi ile bir bütün olarak yapıldı. Yandaş şirketin sahibi Cemal Kalyoncu; ilk olarak satışa konu olan hisse devrini Karapınar GES olarak değil, Kalyon Enerji olarak açıkladı. Kalyoncu ayrıca hisse devrinin 490 milyon dolar karşılığı yapıldığını da söyledi. Şirketin kurumsal internet sitesinde de; Kalyon Enerji adı altında YEKA-1 bünyesinde teşvik alan güneş paneli fabrikasının bulunduğu da gösteriliyor. 100 milyonlarca dolar tutarındaki satışa konu olan söz konusu süreci ise iktidar yerli ve milli enerji sektörünün kurulacağı, enerjide dışa bağımlılığın azaltılacağı söylemiyle gerçekleştirilmişti.

“VATANDAŞIN PARASI ÇARÇUR EDİLDİ, ENERJİ SEKTÖRÜ DE VAAT EDİLEN KALİTELİ VE UCUZ HİZMETİ SAĞLAMADI”

AKP iktidarının yerli ve milli enerji sektörünün kurulacağı söylemiyle gerçekleştirdiği ihalelerle bazı şirketlerin olağanüstü büyümesi sağlandı. Vatandaş adeta müşteri olarak görüldü ve sektörün kaymağı da bu şirketler tarafından yenildi. Özellikle 2018 yılından bu yana söz konusu şirketlerin 60 milyar dolar büyüklüğündeki borcu da kamu bankalarına yıkıldı. Özetlemek gerekirse vatandaşın parası çarçur edildi, enerji sektörü de vaat edilen kaliteli ve ucuz hizmeti sağlamadı.

“İKTİDARIN DESTEĞİYLE BU ALAN GİREN ŞİRKETLERİN SEKTÖRÜN BATMASININ ARDINDAN KAÇMAYA BAŞLADIĞI ANLAŞILIYOR”

Yanlış ekonomi politikalarıyla ekonomik buhran yaşatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın darbenin finansörü olarak suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri`ne (BAE) yaptığı ziyaretin ardından Kalyon Enerji`nin BAE`li bir şirkete satışının gündeme gelmesi manidardır. Bu durum söz konusu satışın talimatla yapıldığı iddiasını akıllara getiriyor. Yaklaşık 9 ay önce başka bir yandaş şirketin de enerji alanından çıktığı dikkate alındığında iktidarın desteğiyle bu alan giren şirketlerin sektörün batmasının ardından kaçmaya başladığı anlaşılıyor.

“BİR AVUÇ ŞİRKETİN ZENGİN EDİLMESİ UĞRUNA BATIRILAN ENERJİ SEKTÖRÜNÜ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Enerji sektörünün içinde bulunduğu açmaz nedeniyle bugün hem kamuda hem de şirketlerde ödeme sıkıntıları yaşandığı biliniyor. Başka bir deyişle sektörde büyük bir finansal açmaz bulunuyor. Bunun nedeni de AK Parti iktidarının bu alanı kendi yandaşlarına peşkeş çekmesinden kaynaklanmaktadır. CHP`nin iktidarında bir avuç şirketin zengin edilmesi uğruna batırılan enerji sektörünü ayağa kaldıracağız. 84 milyon vatandaşın vergileriyle oluşan Hazine`nin içinin nasıl boşaltıldığı, pazarlık usulüyle kurulan karanlık ihale sisteminin hesabını soracağız.”

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA