8 Aralık 2022 Perşembe


01:51   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU: “SURİYE`DE MEŞRU YÖNETİMLE TEMAS SAĞLAMAYA YÖNELİK RESMÎ YAZIMIZI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI`NA ULAŞTIRDIK”   01:45   DAVUTOĞLU: 6 YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞUNA CİNSEL DÜRTÜYLE YAKLAŞMAK AĞIR BİR İNSANLIK SUÇUDUR. BU KONU DERHAL AYDINLATILMALI, BU SUÇA ORTAK OLAN SORUMLULAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALIDIR   01:41   KILIÇDAROĞLU: 6 YAŞINDA ÇOCUK! BUNU YAPAN, BUNA GÖZ YUMAN, BUNUN SİSTEMİNİ KURAN ŞEREFSİZDİR VE HAYSİYETSİZDİR! ŞEREFSİZ VE HAYSİYETSİZ MUAMELESİ DE GÖRECEKTİR! HAK ETTİĞİNİZİ BULACAKSINIZ   01:06    TOROSLAR BELEDİYE MECLİSİ, 2022 YILININ SON TOPLANTISINI YAPTI   23:41   TARSUS BELEDİYESİ ÇOCUK KOROSU SEÇMELERİ TAMAMLANDI    23:40   ÖMER ÇELİK: BİR ÇOCUĞUN 6 YAŞINDAYKEN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. ÇOCUKLARIN İSTİSMARINI LANETLİYORUZ   23:25   ÖZTÜRK YILMAZ`A YÖNELİK BIÇAKLI SALDIRININ ŞÜPHELİSİ SERHAT K., ANKARA POLİSİNE TESLİM EDİLDİ   23:21   BAŞKAN GÜLTAK, AKDENİZ’DEKİ SPOR YATIRIMLARINI TÜFAD’A ANLATTI   22:40   BABACAN: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU İSTİSMAR ETMEK ALÇAKLIKTIR, ZULÜMDÜR. BUNUN ADI AÇIKÇA TECAVÜZDÜR   22:38   İYİ PARTİ: ZAMPİYONU İYİ OYUNUN DEĞİL 3 HARFLİ KÖTÜ YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ BU KEPAZE LİGİ SONLANDIRMAYA ÇOK AZ KALDI   22:25   BAKAN KURUM: ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ   22:05   AKŞENER: DİNİ BİR CEMAATİN KİSVESİ ALTINDA 6 YAŞINDAKİ KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUĞUMUZA YAŞATILANLAR, BÜYÜK BİR SAPKINLIKTIR, ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR VE DÜPEDÜZ TECAVÜZDÜR   21:59   ENGİN ALTAY: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR   21:36   AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, HİRANUR VAKFI`NIN KURUCUSU YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE İLİŞKİN DAVAYA MÜDAHİL OLDUĞUNU AÇIKLADI   21:17   ENGİN ALTAY`DAN BAKAN KURUM`A: “BİZ, SİZİN GİBİ AMERİKA`DAN EMİR ALMIYORUZ, AMERİKA`YA SECDE ETMİYORUZ”   20:47   BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ   20:33   TİP ÜYELERİNDEN HİRANUR VAKFI ÖNÜNDE PROTESTO: “MEMLEKETİMİZİ TARİKAT CEHENNEMİNE ÇEVİRENLER, BU İNSANLIK DIŞI OLAYA ORTAKTIR”   20:25   EGM: ÖZTÜRK YILMAZ`A BIÇAKLI SALDIRIDA BULUNAN SERHAT K. BOLU`DA YAKALANDI   20:12   BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK   19:35   YILDIRIM KAYA`DAN TARİKAT LİDERİ GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE TEPKİ: “SAVCILIĞIN 27 YIL HAPİSLE CEZALANDIRMA TALEBİ VAR, AMA TUTUKLAMA YOK. NEDEN YOK? BU ANLAYIŞIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”  
 
     
   

SAVDES-SEN GENEL BAŞKANI TUNCAY CENGİZ: “MEMURLAR HAYATLARINI DEVAM ETTİREBİLECEK EKONOMİK ŞARTLARDAN ÇOK UZAKTALAR”


Savunma Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Genel Başkanı Tuncay Cengiz, “Memur neredeyse açlıkla burun buruna gelmiş durumda. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin liraya geldi. Memur arkadaşlarımızın ayakta kalabilmesi, hayatını idame ettirebilmesi, çoluk ve çocuğunun geleceğini garanti altına alabilmesi neredeyse imkansız. Arkadaşlarımızın da artık dayanma sınırı ve sabırları çok azaldı” dedi.

 

Tarih : 24 Eylül 2022 Cumartesi 14:15   Okunma : 179

Savunma Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Genel Başkanı Tuncay Cengiz, “Memur neredeyse açlıkla burun buruna gelmiş durumda. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin liraya geldi. Memur arkadaşlarımızın ayakta kalabilmesi, hayatını idame ettirebilmesi, çoluk ve çocuğunun geleceğini garanti altına alabilmesi neredeyse imkansız. Arkadaşlarımızın da artık dayanma sınırı ve sabırları çok azaldı” dedi.

Savunma Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (SAVDES-SEN) Genel Başkanı Tuncay Cengiz, Malatya`da sendika üyeleriyle bir araya geldi. Cengiz, Savunma Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası üyesi memurlarının diğer memurlar gibi ücretleriyle ilgili taleplerinin olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Çalışanlarımızın maaşları neredeyse yoksulluk sınırının yarısı. Herkes ekonomik anlamda ciddi problem yaşıyor. Kiralar ortada, özellikle büyükşehirde çalışan arkadaşlarımızın maaşları neredeyse kira fiyatına yetişmiyor. Ekonomik şartlar, toplu sözleşme sonrası maaşlarda yapılan artışların yetersizliği arkadaşlarımızı gerçekten çok zor duruma düşürdü.”

“YARDIMCI HİZMETLER SINIFI KALDIRILMALIDIR”

“Yardımcı hizmetler sınıfındaki arkadaşlarımızın gerçekten ciddi problemleri var” diyen Cengiz, “Bu problemlerin çözümü açısından başlatmış olduğumuz ve halende devam eden ‘yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılsın` imza kampanyamız sürüyor. Bununla ilgili gittiğimiz her yerde de çalışma yapıyoruz. Hükümetimiz ve diğer siyasi partilerden beklentimiz buna destek vererek, çağ dışı kalmış yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması için meclisin açılmasıyla birlikte bir kanun değişikliğinin yapılmasıdır. 110 bin memurun sorununu kesinlikle çözecek olan bir konudur” ifadelerini kullandı.

“ADALET GETİRMEK ÜZERE YAPILAN EK GÖSTERGE DAHA BÜYÜK ADALETSİZLİĞE SEBEBİYET VERDİ”

Cengiz, 3600 el göstergenin çalışmasının ciddi bir adaletsizlikle sonuçlandığını savunarak, şunları kaydetti:

“Adalet getirmek üzere yapılan bir ek gösterge çalışması sonucu daha büyük adaletsizliğe sebebiyet verdi. Kadrodaki birçok üniversite mezunu arkadaşlarımız, sadece sınıfı, kadrosu farklı diye mağdur edildiler. Bu arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin de kanunun yürürlüğe gireceği 15 Ocak 2023`e kadar mutlaka çözülmesi gerekir. Diğer bir konuda banka maaş promosyonları, olay gerçekten çığırından çıktı. Eksi sözleşmedeki arkadaşlarımız 100-200 lira gibi aylık banka promosyonu alırken, şu anda bin lirayı geçen yeni sözleşmeler yapıldı. Bu adalet değil. Cumhurbaşkanının buna bir an önce el atması, düzenleme getirmesi, bir alt sınır belirlemesi, mevcut sözleşmelerin revizyonunun ya da feshedilerek yeniden bir sözleşme yapılmasının sağlanması gerekir. Bu noktada devlet bankalarının rekabeti sağlamak adına hem elini taşın altına sokması hem de cumhurbaşkanlığının genel bir çerçevede mevzuat düzenlemesi gerekiyor. Mevcut genelgeler bu iş için yeterli değildir. O nedenle bir an önce adaleti sağlayacaksak doğudaki batıdaki, personeli az ya da çok olan kurumda böyle bir ayrımcılık ve farklılık olmaması gerekir. Beklentimiz bunun da bir an önce düzene koyulmasıdır.”

“SOSYAL KONUT PROJESİNDEN MEMURLARIN YARARLANMASI MÜMKÜN DEĞİL”

TOKİ`nin başlattığı sosyal konut projesine de değinen Cengiz, “Başlatılan sosyal konut projesine bakarsanız, ayrılan kontenjanlar içerisinde memurlar yoktur. Kaldı ki memurların bunu ödeyebilecek gücü de yoktur. 85 bin lira peşinatı, aylık 3 bin 800 lira olan taksitleri ödeme güçleri yok. 9 bin 800 lira ortalama maaş alan bir memurun hem bir taraftan bu taksitleri ödemesi hem peşinatı ödeyebilmesi için kredi kullanması hem de oturduğu evin kirasının karşılaması mümkün değil. Bu nedenle öncelikle memurlarımızın lojman sorununu çözebilmek için, geçmiş dönemde var olan lojman tazminatının bir an önce çıkarılması gerekir. Ankara, İstanbul ve İzmir`in kira ortalamasının yüzde 50`sinin lojmanda oturmayan bütün memur arkadaşlarımıza kira yardımı olarak verilmesi gerekiyor. Memur arkadaşlarımızın sosyal konut alma imkânları yok. O halde yapılması gereken, arkadaşlarımıza konut edindirme yardımının getirilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“MEMUR AÇLIKLA BURUN BURUNA GELDİ”

“Memur neredeyse açlıkla burun buruna gelmiş durumda” diyen Cengiz, şunları söyledi:

“4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin liraya geldi. Piyasadaki alım gücü kayıplarımıza da baktığımız zaman memur arkadaşlarımızın ayakta kalabilmesi, hayatını idame ettirebilmesi, çoluk ve çocuğunun geleceğini garanti altına alabilmesi neredeyse imkansızdır. Hükümetimizin memur arkadaşlarımıza, özellikle yardımcı ve genel hizmetler sınıfındaki arkadaşlarımızın mali sorunlarının bir an önce çözümlenmesini, sınıf sorunlarının ortadan kaldırılması ve 3600 ek göstergeyle alakalı düzenlemesinin yapılmasını istiyoruz. Bu sorunların tamamının çözümlenmesi gerekiyor. Biz bekliyoruz, bu konuda umutluyuz. Arkadaşlarımızın da artık dayanma sınırı ve sabırları çok azaldı. Hayatlarını devam ettirebilecek ekonomik şartlardan çok uzaktalar.”

“TÜİK RAKAMLARIYLA ÇARŞI PAZARDAKİ GIDA ENFLASYONU UYUMLU DEĞİL”

Cengiz, Türkiye İstatistik Kurumu`nun (TÜİK) verilene ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ortada bir gerçek var. Hepimiz bu toplumda yaşıyoruz. Piyasadaki verilere, özellikle gıda enflasyonuna bakıyoruz. Maaşlarımızın büyük kalemini gıda oluşturuyor. Kira fiyatlarına baktığınızda İstanbul`da 8 ila 10 bin TL arasında. Ankara`da 4 ila 6 bin lira arasında kira fiyatları var. Maaşım olarak düşünürsem, İstanbul`da maaşımın tamamına, Ankara`da ise neredeyse yarısına tekabül ediyor. Gıda enflasyonu konusunda pazar ve marketlere baktığımız zaman rakamların düşmediğini, benim asıl ihtiyacım olan temel gıdaların ise fiyatlarının yüksek olduğunu görüyoruz. TÜİK`in hesaplarının neye dayandığı konusunda fikir yürütme şansımız yok ama yaşadığımız enflasyona baktığımız zaman; çarşı pazardaki gıda enflasyonunun TÜİK`in açıkladığı enflasyon rakamlarıyla çok uyumlu olduğunu söyleyebilmem mümkün değildir.”

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA