18 Ağustos 2022 Perşembe


17:28   THY PİLOT ALIMI YAPACAĞINI DUYURDU   17:26   TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ`NE AİT MARKETTEN ALIŞVERİŞ YAPAN ELBİSTANLI YURTTAŞ: “DAHA TÖVBELER TÖVBESİ, REİSİN DEDİĞİ YERDEN VALLA ALMAM, BİLLAHİ ALMAM”   17:16   MARMARA DEPREMİ`NDE YAŞAMINI YİTİRENLER, DEPREMİN 23. YILINDA YALOVA`DA “SESSİZ YÜRÜYÜŞ” İLE ANILDI   17:13   GOOGLE`IN TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI 3,3 KAT ARTARAK 476 MİLYAR TL OLDU   17:09   KIZILBÜK`TEKİ OTEL İNŞAATINI GÖRÜNTÜLEYEN ÇEVRECİLER GÖZALTINA ALINDI: “KOLLUK, ŞİRKETİN HUKUK TANIMAYAN FAALİYETLERİNE SEYİRCİ KALIRKEN, DOĞA SAVUNUCULARINI GÖZALTINA ALMIŞTIR”   16:51   ÜMİT ÖZDAĞ, AMASYA`DA OSB`YE KARŞI ÇIKAN KÖYLÜLERİ ZİYARET ETTİ: “BU YANLIŞ KARARDAN GERİ ADIM ATARSANIZ SİZE TEŞEKKÜR EDECEĞİZ”   16:46   69 YAŞINDAKİ EMEKLİ İSMAİL SOYDAN: “ESKİDEN EMEKLİ MAAŞIM 3 AY DA YETİYORDU, ŞİMDİ TORUNLARIMA HARÇLIK VEREMİYORUM”   16:41   KKTF YÖNETİM KURULU ÜYESİ ABDULLAH ÖZER: “YETKİLİLERİN TÜRK NAKLİYE SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİNE SAHİP ÇIKMALARINI BEKLİYORUZ”   16:30   TEMEL KARAMOLLAOĞLU: "TALİMAT VEREREK EKONOMİYİ DİZAYN ETMEK, DÜZE ÇIKARMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR"   16:25   BİLECİK TARIM KREDİ KOOPERATİF MARKETTEN ALIŞVERİŞ YAPAN VATANDAŞ: “ŞEKERDE İNDİRİM VAR, DİĞERLERİNİN HEPSİ PAHALI”   16:21   KANDİLLİ RASATHANESİ MÜDÜRÜ ÖZENER: MARMARA`DA 7`NİN ÜZERİNDE BİR DEPREM OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ AMA NE ZAMAN OLACAĞINI BİLMİYORUZ   15:48   TARSUS BELEDİYESİ`NDEN ‘OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR` ETKİNLİĞİ   15:47   KILIÇDAROĞLU: “BAY KEMAL`E GÜVENECEKSİNİZ, BİR. BAY KEMAL KUL HAKKI YEMEZ, İKİ. BAY KEMAL DEVLETİ SOYANLARIN KARŞISINDADIR VE O PARALARIN TAMAMINI ALIP BU MİLLETE VERECEKTİR.”   14:34   SEYİT TORUN: ÖĞRENCİLERİ, İÇİNDE BULUNDUĞU ZOR KOŞULLARDAN İSTİFADE ETMEK İSTEYEN ÇEVRELERE BIRAKMAYACAK BELEDİYELERİMİZ   14:18   ÜMİT ÖZLALE`NİN BAKAN ERSOY`LA İLGİLİ İDDİALARINA İLİŞKİN HABERLERE ERİŞİM ENGELLENDİ: “ERSOY KENDİSİNE GÜVENİYORSA İSTEDİĞİ KANALDA BU YAPILANLARI TARTIŞALIM”   14:03   YALOVA`DA TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞAN KILIÇDAROĞLU: “TARIM BAKANLIĞI`NIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI LAZIM. BU TARIM BAKANLIĞI İLE TARIM İŞİNİ ÇÖZEMEZSİNİZ”   13:50   MSB: "YUNANİSTAN TARAFINDAN DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN TÜRK KARA SULARINA İTİLDİĞİ İHA İLE TESPİT EDİLDİ"   13:45   UTKU ÇAKIRÖZER: "DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞIMIZIN BÜYÜKELÇİLİK KAPILARINDAKİ ÇİLESİNE SON VERMEK İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPMALI"   13:31   GENİŞLETİLMİŞ SEFALET ENDEKSİ, ARTIŞ EĞİLİMİNDE: ENDEKSTEKİ ARTIŞIN KAYNAĞI YÜKSEK ENFLASYON   12:59   AHMET AKIN: "AKP`NİN DESTEĞİ İLE ENERJİ ALANINA GİREN ŞİRKETLERİN SEKTÖRÜN BATMASININ ARDINDAN KAÇMAYA BAŞLADIĞI ANLAŞILIYOR"  
 
     
 
 
image

Okunma : 95  Tarih : 26.06.2022  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

Seçim, Sandıkta Kazanılır

SEÇİM, SANDIKTA KAZANILIR
  Merkez Sağ Oylar, Doğru Yol Partisi genel başkanı Tansu Çiller ile Anavatan Partisi genel başkanı Mesut Yılmaz'ın, sivri dilli söylemlerinden dolayı; yeni kurulmuş olan Adalet ve Kalkınma Partisini, 2002 yılında yapılan genel seçimde "Yasakları , Yoksulluğu ve Yolsuzlukları  (3 Y'yi) yok edeceğiz" söylemi nedeniyle iktidara taşıdı. 
  Bundan sonra yapılacak ilk genel seçim "Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi kalsın mı? Parlamenter Sisteme dönüş mü yapılsın?" söylemleri üzerinden yürütülür ve seçimi, "Parlamenter Sistem" isteyen ittifak kazanır.
  Seçimi kazanan ittifak, yeni Parlamenter Sistemin alt yapısını oluşturacak yasaları çıkardıktan sonra, bir erken seçime gidilirse de, polemiğe girmek yerine çözüm odaklı bir dil kullanan parti, tek başına iktidara gelir.
  Vatandaşlarımız, 31 Mart Yerel Seçimlerinde: bağrış çağrış ve hakaret yüklü söylemlerden bıkıp usandığı için o tür söylemlerde bulunmayan adaylara oy vererek, seçimi onların  kazanmasını sağladı çünkü.
  Dilerim ve umarım, bu öngörüm ve tespitim; iktidar ve muhalefet yetkilileri tarafından dikkate alınır.
  Bana göre; siyasi ortam, bu şekilde sürerse; Millet İttifakı bileşenlerinin cumhurbaşkanı adayı Cumhuriyet Halk Partililerin istediği biri olur ve CHP -son yıllarda kurulan partilerin alacağı oy oranına göre- sandıktan -ikinci değil- birinci veya üçüncü parti olarak çıkabilir.
 Sayın Ali Babacan'ın "Seçime tek başımıza gireceğiz" açıklaması, Millet İttifakından kopma değildir.
  Sayın Ali Babacan ve Sayın Ahmet Davutoğlu, Millet İttifakı bileşenleriyle yola çıkarken, ittifak ortağı olmak için değil Parlamenter Sisteme yeniden dönüşün yolunu açmak için hareket ettiklerini dile getirdiler çünkü.
  Ülkemizin gündemi, birkaç yılda bir aynı noktaya geldiği için yazımı, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi referandumu yapılmadan önce yazdığım yazıdan alıntı yaparak bitireceğim.
  "Seçmen, 7 Haziran'da yapılan genel seçimde; Başkanlık Sistemi getirmek isteyen Adalet ve Kalkınma Partisine %42, Parlamenter Sistemden yana olan muhalefete de %58 oy vererek o konudaki eğilimini belli etti.
  Milliyetçi Hareket Partisi yöneticileri, Başkanlık Sisteminden yana tavır değiştirince referandum sonucu, %50 evet, %50 hayır bandında ve %50 blok oyunu arttırabilen taraf kazacak gibi.
  Bana göre; %42 evet, %58 hayır blok oyları, %6 azalır veya artar ve sonuç %48 evet, %52 hayır olur.
  Ancak, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminden yana olan liderleri -özellikle de başbakanımızı- daha çok destekleyen geniş bir medya grubu olduğu düşünülünce; evet oylarının, kıl payı fazla gelmesi sürpriz olmaz."
  Bildiğiniz gibi sonuç -öyle veya böyle- Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminden yana oldu.
  Günümüze dönecek olursak -neredeyse- tüm kamuoyu yoklaması sonuçlarına göre, yıllar önce dikkat çektiğim gibi -şu anda da, 3 aşağı 5 yukarı- Parlamenter Sistemden yana olanların oy oranı %58, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminden yana olanların oy oranı da %42 civarında ve blok oyunu arttıran taraf kazanacak gibi.
  Yıllar önce, İstanbul Belediyesi başkanlığı seçimine giderken; tüm kamuoyu anketlerinde Sayın Bedrettin Dalan açık ara öndeyken seçimi, Sayın Nurettin Sözen'in kazandığı düşünülünce "Her seçimin sonucu sürprize gebedir" diyebiliriz.
  Zaman zaman %25-30 olan kararsız seçmenin, son anda ne yapacağını bilemeyiz çünkü.
  O nedenle; herkes hesabını, ona göre yapsın.
  

 
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA