8 Aralık 2022 Perşembe


01:51   İYİ PARTİ SÖZCÜSÜ ZORLU: “SURİYE`DE MEŞRU YÖNETİMLE TEMAS SAĞLAMAYA YÖNELİK RESMÎ YAZIMIZI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI`NA ULAŞTIRDIK”   01:45   DAVUTOĞLU: 6 YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞUNA CİNSEL DÜRTÜYLE YAKLAŞMAK AĞIR BİR İNSANLIK SUÇUDUR. BU KONU DERHAL AYDINLATILMALI, BU SUÇA ORTAK OLAN SORUMLULAR EN AĞIR ŞEKİLDE CEZALANDIRILMALIDIR   01:41   KILIÇDAROĞLU: 6 YAŞINDA ÇOCUK! BUNU YAPAN, BUNA GÖZ YUMAN, BUNUN SİSTEMİNİ KURAN ŞEREFSİZDİR VE HAYSİYETSİZDİR! ŞEREFSİZ VE HAYSİYETSİZ MUAMELESİ DE GÖRECEKTİR! HAK ETTİĞİNİZİ BULACAKSINIZ   01:06    TOROSLAR BELEDİYE MECLİSİ, 2022 YILININ SON TOPLANTISINI YAPTI   23:41   TARSUS BELEDİYESİ ÇOCUK KOROSU SEÇMELERİ TAMAMLANDI    23:40   ÖMER ÇELİK: BİR ÇOCUĞUN 6 YAŞINDAYKEN CİNSEL İSTİSMARA MARUZ KALDIĞI YÖNÜNDEKİ HABERLERİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ. ÇOCUKLARIN İSTİSMARINI LANETLİYORUZ   23:25   ÖZTÜRK YILMAZ`A YÖNELİK BIÇAKLI SALDIRININ ŞÜPHELİSİ SERHAT K., ANKARA POLİSİNE TESLİM EDİLDİ   23:21   BAŞKAN GÜLTAK, AKDENİZ’DEKİ SPOR YATIRIMLARINI TÜFAD’A ANLATTI   22:40   BABACAN: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU İSTİSMAR ETMEK ALÇAKLIKTIR, ZULÜMDÜR. BUNUN ADI AÇIKÇA TECAVÜZDÜR   22:38   İYİ PARTİ: ZAMPİYONU İYİ OYUNUN DEĞİL 3 HARFLİ KÖTÜ YÖNETİMİN BELİRLEDİĞİ BU KEPAZE LİGİ SONLANDIRMAYA ÇOK AZ KALDI   22:25   BAKAN KURUM: ÇÖP İTHAL ETMİYORUZ, HAM MADDE İTHAL EDİYORUZ   22:05   AKŞENER: DİNİ BİR CEMAATİN KİSVESİ ALTINDA 6 YAŞINDAKİ KÜÇÜCÜK BİR ÇOCUĞUMUZA YAŞATILANLAR, BÜYÜK BİR SAPKINLIKTIR, ÇÜRÜMÜŞLÜKTÜR VE DÜPEDÜZ TECAVÜZDÜR   21:59   ENGİN ALTAY: 6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUMUZA YAPILAN BİR SAPKINLIKTIR, AMA İLGİLİ BAKANIN SESSİZLİĞİ BİR FELAKETTİR   21:36   AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, HİRANUR VAKFI`NIN KURUCUSU YUSUF ZİYA GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE İLİŞKİN DAVAYA MÜDAHİL OLDUĞUNU AÇIKLADI   21:17   ENGİN ALTAY`DAN BAKAN KURUM`A: “BİZ, SİZİN GİBİ AMERİKA`DAN EMİR ALMIYORUZ, AMERİKA`YA SECDE ETMİYORUZ”   20:47   BAKAN MUŞ: GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI`NDA, BİRİ 1 TON 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO OLMAK ÜZERE SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLDİ   20:33   TİP ÜYELERİNDEN HİRANUR VAKFI ÖNÜNDE PROTESTO: “MEMLEKETİMİZİ TARİKAT CEHENNEMİNE ÇEVİRENLER, BU İNSANLIK DIŞI OLAYA ORTAKTIR”   20:25   EGM: ÖZTÜRK YILMAZ`A BIÇAKLI SALDIRIDA BULUNAN SERHAT K. BOLU`DA YAKALANDI   20:12   BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK   19:35   YILDIRIM KAYA`DAN TARİKAT LİDERİ GÜMÜŞEL`İN KIZINI 6 YAŞINDAYKEN EVLENDİRMESİNE TEPKİ: “SAVCILIĞIN 27 YIL HAPİSLE CEZALANDIRMA TALEBİ VAR, AMA TUTUKLAMA YOK. NEDEN YOK? BU ANLAYIŞIN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR”  
 
     
   

UTKU ÇAKIRÖZER, KATAR SAVAŞ UÇAKLARININ TÜRKİYE`DE KONUŞLANMASINI SAĞLAYAN ANLAŞMAYI DEĞERLENDİRDİ: "TÜRKİYE`Yİ RİSKE SOKACAK"


TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Katar savaş uçaklarının Türkiye`de konuşlanabilmesine ilişkin anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile ilgili olarak, “AKP iktidarı döneminde, Ege`de silah gücü üstünlüğü anlamında, Türkiye ilk defa Yunanistan`ın gerisine düşmüştür. Şimdi hem böyle bir zafiyete ortak olacaksınız. Ondan sonra da kendinizi savunabilmek için Katar ordusuyla tatbikat yapacaksınız ki Yunanların Rafale`sini öğrenin. Bu büyük bir zafiyettir. Böyle ülke savunması olmaz. O yüzden bu anlaşma her haliyle Türkiye`yi riske sokacak, Türkiye`nin çıkarı olmayan, aslında içinde de belirsizliklerle dolu bir anlaşma” dedi.

 

Tarih : 24 Eylül 2022 Cumartesi 11:37   Okunma : 208

Haber: TAMER ARDA ERŞİN / Kamera: KEMAL SEVİNDİRİCİ

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Katar savaş uçaklarının Türkiye`de konuşlanabilmesine ilişkin anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile ilgili olarak, “AKP iktidarı döneminde, Ege`de silah gücü üstünlüğü anlamında, Türkiye ilk defa Yunanistan`ın gerisine düşmüştür. Şimdi hem böyle bir zafiyete ortak olacaksınız. Ondan sonra da kendinizi savunabilmek için Katar ordusuyla tatbikat yapacaksınız ki Yunanların Rafale`sini öğrenin. Bu büyük bir zafiyettir. Böyle ülke savunması olmaz. O yüzden bu anlaşma her haliyle Türkiye`yi riske sokacak, Türkiye`nin çıkarı olmayan, aslında içinde de belirsizliklerle dolu bir anlaşma” dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer; 1 Nisan 2022`de TBMM`de kabul edilen ve daha sonra Resmi Gazete`de yayınlanan; Katar Hava Kuvvetleri`ne ait, içinde Rafale jetlerinin de bulunduğu savaş uçaklarının Türkiye`de konuşlanabilmesini sağlayan uluslararası anlaşmayı değerlendirdi.

ANKA Haber Ajansı`na konuşan Çakırözer, şunları söyledi:

“BİR BAŞKA ÜLKENİN SİLAHLI GÜCÜNÜN KONUŞLANMASI İÇİN MECLİS`TE TEZKERE GEÇİRİLMESİ GEREKİRDİ”

“Katar`la gündeme gelen bu anlaşma aslında komisyonda ve Meclis`te ele alındı. Şu anda bu resmen yürürlüğe giriyor. Resmî Gazete`de yayınlanan anlaşma aslında Meclis`te gündeme geldi. Biz ne dedik Meclis`te: Böyle bir anlaşma, yani 36 tane savaş uçağı, 250 tane pilot gelecek ülkemize. Birçok belirsizlik var. Nereyi, hangi koşullarda kullanacaklar? Bunlar belirsizken, bunu ‘bir teknik düzenleme` diyerek geçirmek aslında çok da kabul edilebilir bir şey değil.

Yani ne demek istiyorum? Aslında, Türkiye`de bir başka ülkenin silahlı gücünün konuşlanması için Meclis`te tezkere geçirilmesi gerekirdi. İktidar, bunu bir teknik düzenleme deyip geçirerek sanki böyle kolay bir şekilde Katar askeri gelsin, Katar uçağı gelsin gibi bir kolaycılığa kaçtı. Biz Meclis`te söyledik. Bu bir tezkere gerektirirdi. Çünkü teknik düzenleme diyorsunuz; bakıyorsunuz, savaş uçakları, savaş pilotları geliyor. Nerede, ne şekilde eğitim görecek, hiçbirinin ayrıntısı yok bu teknik düzenlemede. O yüzden işin bir boyutu bu.

Bir başka boyutu ise Katar ile olan ilişkilerin çerçevesi. Katar bir bölge ülkesi. Biz Katar`a karşı değiliz. Katar`la ilişkiye karşı değiliz. Ama ilişki kurduğunuz bir ülkeden size 500 milyon dolarlık bir uçak hediye ediliyorsa o ilişkide bir sakatlık, sıkıntı var demektir. Bir şeffaflık yok demektir. Bir hesap verebilirlik yok demektir. Tank-Palet Fabrikası`nı siz oraya hibe ediyorsanız, Katar ordusuna; orada bir sıkıntı var demektir. Biz, bu ilişkilerin bu şekilde ülkeler arasında değil de kişiler arasında, kişilerin koltuğunu koruma açısından kurulmasına karşıyız.

“KATAR YÖNETİMİ, RUMLARLA EN İLERİ ANLAŞMALARI RAHATLIKLA İMZALAYABİLİYOR”

Şimdi deniyor ki ‘Biz Katar`a neler vermedik ki?` Bankalar, Tank-Palet Fabrikası, borsanın yüzde 10`u, son olarak Avrasya Tüneli`nin hissesi, Digitürk`ü verdik. Polis gücümüz. Gelecek ay Katar`da Dünya Kupası`nı Türk polisi koruyacak. Bütün riski Türkiye üstlenecek.

Bu teknik düzenlemeyle, askeri de geliyor. Savaş uçağı, pilotu geliyor. Peki bakıyorsunuz o Katar ne yapıyor? Rum kesimiyle gidip, Türkiye`nin Akdeniz`deki kendi bölgesinde, yani ekonomik ve Türkiye`nin çıkarlarının doğrudan söz konusu olduğu bölgede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi`yle, Türkiye`nin tanımadığı bir yönetimle, petrol anlaşması imzalıyor. Hem de bir değil, iki tane. Böyle bir dengesizliğe ne diyeceksiniz? Bir taraftan siz her şeyinizi yapıyorsunuz. Polisinizi gönderiyorsunuz. Orada üs kurduk biliyorsunuz, Katar`ı koruyor. Onlar buraya asker, uçak gönderiyor. Ama öte taraftan, o Katar yönetimi, ‘kardeşim` dediğiniz Katar yönetimi, Rumlarla en ileri anlaşmaları rahatlıkla, keyfini bozmadan imzalayabiliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil.

Deniyor ki, ‘Neden ihtiyaç duyuldu?` Çünkü gelen uçaklara baktığınızda bunlar Rafale savaş uçakları, Fransız yapımı. Türk envanterinde bu uçaklar yok. O yüzden bu eğitimden Türkiye ne kazanacak? Katar şunu kazanacak. Katar, geniş bir alanda uçacak. Belki Türk toprakları üzerinde atış talimleri yapacak. Ama Türkiye ne kazanacak? Tam tersine Türkiye büyük bir risk üstlenecek. Nedir bu risk? Aslında Katar bu savaş uçaklarını kendi ülkesini savunması için hiç kullanmadı. Nerede kullandı? Körfez`de, Libya Savaşı`nda, Yemen İç Savaşı`nda kullandı. Yani bir şekilde bu krizlere taraf olup oralarda kullandı. O yüzden de Katar bu bölgelerde, mesela işte Orta Doğu`da; İhvancılar`ın, Müslüman Kardeşler örgütünün en önemli savunucularından, Katar. O yüzden aslında büyük bir güvenlik riski oluşturan ülke. Bu ülke, birçok ülkeyi tehdit ettiği için, o da doğal olarak tehdit altında. Şimdi siz bu ülkenin savaş uçaklarını, pilotlarını getirip aslında ülkemizi riske ortak ediyorsunuz. İşte bu nedenle biz karşı çıktık.

“F-35`TEN OLDUK. ELİMİZDEKİ F-16`LARI BİLE GÜÇLENDİREMİYORUZ”

İşin bir başka boyutu ise Rafale uçakları gelecek, ne güzel. Çünkü biliyorsunuz, Ege`de bizi tehdit eden Yunanistan`da da Rafale`ler var. İşte biz o zaman Katar Rafale`leriyle alışmış oluruz. Ama siz öncelikle Katar`ın Rafale`sini beklemeden kendi savunmanızı, kendiniz güçlendireceksiniz. Türkiye F-35 projesinin ortağıydı. Yani Yunanistan`ın elindeki tüm uçaklardan daha iyi uçakları Türkiye alacaktı. 1,5 milyar dolar verdik. Ama uçaklarımızı alamadık. S-400 alacağız diye aldık, onu da kullanamıyoruz. F-35`ten de olduk. Elimizde F-16`larımız var. Onları bile güçlendiremiyoruz.

“TÜRKİYE İLK DEFA EGE`DE SİLAH GÜCÜ ÜSTÜNLÜĞÜ ANLAMINDA YUNANİSTAN`IN GERİSİNE DÜŞTÜ”

Yani AKP iktidarı döneminde, Ege`de silah gücü üstünlüğü anlamında, Türkiye ilk defa Yunanistan`ın gerisine düşmüştür. Şimdi hem böyle bir zafiyete ortak olacaksınız. Ondan sonra da kendinizi savunabilmek için Katar ordusuyla tatbikat yapacaksınız ki Yunanların Rafale`sini öğrenin. Bu büyük bir zafiyettir. Böyle ülke savunması olmaz. O yüzden bu anlaşma her haliyle Türkiye`yi riske sokacak, Türkiye`nin çıkarı olmayan, aslında içinde de belirsizliklerle dolu bir anlaşma. Yani bir teknik anlaşma deniyor ama asker, pilot, savaş uçağı geliyor. Tezkere gerektiren bir düzenlemeyi, teknik bir düzenlemeymiş gibi millete yutturmaya çalışan bir anlaşma.

Niye biz oraya üs kurduk? Katar`ı Suudi Arabistan`a karşı, Katar Emiri`ni korumak için. Niye oraya şimdi polis gönderiyoruz? Katar`da Dünya Kupası`nda aman kimse zarar görmesin. Bizim polisimiz büyük risk üstlenmekte. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Meclis`te karşı çıktık. Umarım bu konuda Türkiye, daha fazla zarar görmez.”

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 


 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA