4 Şubat 2023 Cumartesi


06:19   BAŞKAN SEÇER: “GÜÇLÜ BİR BELEDİYENİN GÜÇLÜ BİR SULAR İDARESİ OLUR”   01:20   BM TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİNE SEDAT ÖNAL ATANDI   21:20   İMAMOĞLU EYNESİL`DE YURTTAŞLARA SESLENDİ: "İNŞALLAH MİLLETÇE, HAK ETTİĞİMİZ YÖNETİM ANLAYIŞINI BU MAYISTA HEP BİRLİKTE YAKALAYACAĞIZ"   20:08   ONUR YASER CAN DAVASI... KARDEŞİ EZGİ SEVGİ CAN: "BUNLAR POLİS FALAN DEĞİL, BUNLAR SUÇ ÖRGÜTÜ"   18:57   BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ HAKKINDA VERİLEN HAPİS CEZASINA, ADLİYE ÖNÜNDE TEPKİ: "HÂKİM CEBİNDEN ÇIKARTTIĞI BİR KARARLA BUGÜN CEZA VERDİ"   18:40   İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: "BEN SANDIKTA YİYECEKLERİ TOKADIN SAYISINI HESAPLAMAKTA BİLE ZORLANIYORUM. MİLYONLARCA FARK YİYECEKLER, MİLYONLARCA”   18:17   YILDIRIM KAYA`DAN KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI`NA ALİ ARİF ÖZBEYBEK`İN ATANMASINA TEPKİ: “ALEVİ ÖRGÜTLERİ SENİ İSTEMİYOR. ASLA SENİ DE TANIMAYACAKLAR"   17:55   SEYİT TORUN, GİRESUN`DA: “ATAŞEHİR`E OPERASYON YAPTILAR AKILLARI SIRA. BULAMAZSINIZ KARDEŞİM. BİZDE BULAMAZSINIZ. SİZ KENDİNİZE BAKIN. SİZ LEKELİSİNİZ”   17:49   SOKAKTA MÜZİK YAPAN UĞURCAN OK: "ZOR ŞARTLARDA DA OLSA BİZ MÜZİĞİ HALA DUYURMAYA DEVAM EDİYORUZ"   17:43   YENİŞEHİR BELEDİYESİ, ÇOCUKLARI YEŞİL SAHALARDA BULUŞTURDU   17:34   TBMM İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU`NDAN ÇOCUĞUNUN TEDAVİSİ İÇİN İNFAZ ERTELEMESİ İSTEYEN MAHKUMA: "KOMİSYONUMUZCA YARGI YETKİSİNE İLİŞKİN İŞLEM YAPILAMAMAKTADIR"   17:30   ERDOĞAN: 14 HAZİRAN YENİDEN BİR UYANIŞ OLACAK. YENİDEN BİR DİRİLİŞ OLACAK   17:25   ŞAVAK AŞİRETİNE MENSUP ÜRETİCİLER ARTAN MALİYETLERDEN YAKINDI: "BÖYLE GİDERSE BİRKAÇ YILA HAYVANCILIK BİTECEK""   17:23   KESK`TEN, BAZ ETKİSİYLE DÜŞEN ENFLASYON TEPKİSİ: “DÜŞEN ENFLASYON DEĞİL, ALIM GÜCÜMÜZDÜR”   17:13   BOĞAZİÇİLİ ÖĞRENCİLERİN DAVASINDA KARAR ÇIKTI: ÖĞRENCİLERİN TAMAMI 1 YIL İLA 2 YIL 6`ŞAR AY ARASINDA DEĞİŞEN HAPİS CEZALARINA ÇARPTIRILDI   17:08   DOLAR HAFTAYI 18,81 TL, EURO DA 20,40 TL`DEN KAPATTI   17:02   EDİRNELİ SANAYİCİ: "SGK PRİM GÜN SAYIMI FAZLASIYLA DOLDURDUM. AMA SON 3,5 YILIM BAĞKUR`DAN OLDUĞUNDAN, BENİ 9 BİN GÜNE ATIYOR"   17:01   CHP`Lİ TACETTİN BAYIR`DAN “ŞEHİR HASTANESİ” AÇIKLAMASI: “AKILLARI SIRA ŞOV YAPIP HALKI KANDIRACAKLARDI”   16:27   SİBEL ÖZDEMİR: ÜNİVERSİTELERE KEYFÎ REKTÖR ATAMALARININ YARATTIĞI KURUMSAL BİR ÇÖKÜŞE ŞAHİTLİK EDİYORUZ   16:22   İMAMOĞLU: “NEYMİŞ? ATI ALAN ÜSKÜDAR`I GEÇMİŞ… YA AT DA BİZİM ÜSKÜDAR DA BİZİM ARTIK”  
 
     
   

BAKAN DÖNMEZ: MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAK


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Kurulu`ndaki bütçe görüşmelerinde, "Amasra maden kazası sonrasında, kazanın her yönüyle araştırılarak sorumluların belirlenmesi için bir yanda adli ve idari süreç devam ederken diğer yandan da TBMM Meclis Araştırması Komisyonu kazayı ele almaktadır. Biz de Bakanlık olarak, söz konusu komisyonun çalışmalarına ilgili kurumlarımız ile her türlü katkıyı sağlıyoruz. Diğer yandan, vefat eden kardeşlerimizin geride kalan yakınlarına da sahip çıkıyor, her türlü maddi ve manevi desteği sağlıyoruz. Bu çerçevede yapılan düzenleme ile madencilerimizin yakınlarına aylık bağlanacak ve kamuda istihdam olanağı sağlanacaktır" dedi. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ve CHP Zonguldak Milletvekilli Deniz Yavuzyılmaz başta olmak üzere CHP`li milletvekilleri, Bakan Dönmez`e, "Yazıklar olsun", "42 madenci için sadece iki cümle mi kuracaksınız" diyerek tepki gösterdi.

 

Tarih : 7 Aralık 2022 Çarşamba 20:12   Okunma : 109

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TBMM Genel Kurulu`ndaki bütçe görüşmelerinde, "Amasra maden kazası sonrasında, kazanın her yönüyle araştırılarak sorumluların belirlenmesi için bir yanda adli ve idari süreç devam ederken diğer yandan da TBMM Meclis Araştırması Komisyonu kazayı ele almaktadır. Biz de Bakanlık olarak, söz konusu komisyonun çalışmalarına ilgili kurumlarımız ile her türlü katkıyı sağlıyoruz. Diğer yandan, vefat eden kardeşlerimizin geride kalan yakınlarına da sahip çıkıyor, her türlü maddi ve manevi desteği sağlıyoruz. Bu çerçevede yapılan düzenleme ile madencilerimizin yakınlarına aylık bağlanacak ve kamuda istihdam olanağı sağlanacaktır" dedi. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ve CHP Zonguldak Milletvekilli Deniz Yavuzyılmaz başta olmak üzere CHP`li milletvekilleri, Bakan Dönmez`e, "Yazıklar olsun", "42 madenci için sadece iki cümle mi kuracaksınız" diyerek tepki gösterdi.

TBMM Genel Kurulu`nda bugün Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. 

Parti grupları adına yapılan konuşmaların tamamlanmasının ardından ilk söz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez`e verildi. Dönmez 42 işçinin yaşamını yitirdiği Amasra`daki maden faciası ile ilgili konuşurken CHP`li milletvekilleri, "İstifa etmeyecek misiniz? Madende yangın hâlâ sürüyor, ailelerin acısı dinmedi. Hâlâ TTK Genel Müdürü görevde. TTK`dan kimsenin ifadesi alınmadı. Soruşturma Ankara`ya uzanmadı, bakanlık kimseyi açığa almadı. Neden? 42 madenci için sadece iki cümle mi kuracaksınız? Amasra Komisyonu`na gelecek misiniz? Kaza değil, cinayet" diyerek tepki gösterdi. 

Dönmez, özetle şunları söyledi: 

"275 YERLEŞİM YERİNE DAHA DOĞAL GAZ ULAŞTIRILMASI HEDEFLENMEKTEDİR: 20 sene önce sadece 5`i il merkezi olmak üzere 57 yerleşim yerinde doğal gaz kullanılmaktayken günümüzde 81 il merkezinin tümüme ve 693 yerleşim yerine daha doğal gaz ulaştırılmıştır. 2022-2026 döneminde 275 yerleşim yerine daha doğal gaz ulaştırılması hedeflenmektedir. 20 yılda doğal gaz imkanı sunduğumuz vatandaşlarımızın sayısı, 4,2 katına çıkarak 69 milyona ulaşmıştır.

ENERJİ VE MADEN SEKTÖRÜMÜZDE BAKANLIK OLARAK ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYON: Daha önce hayal bile edilemeyen adımları son 20 yılda atarak 2023 yılına bir asırdan uzun süredir bilgi birikimi ve tecrübe ile giren enerji ve maden sektörümüz de Bakanlık olarak ortaya koyduğumuz vizyon çerçevesinde, adeta kendi yüzyılını inşa ederek Türkiye Yüzyılı`na hayat verecek temel unsurlardan birisi olacaktır. Türkiye Yüzyılı`nda ülkemiz, enerji ve maden alanında kendi kendine yeten bir ülke haline gelecektir. Enerjide tam bağımsız olmak, geleceğimizi aydınlatan vizyonumuzdur.

SON 3 YILDA DÜNYA ÇAPINDA KEŞİFLER YAPTIK: Karadeniz doğal gazı ve diğer keşiflere gelince… Dünyadaki beş sondaj gemisinden biri olan, yedinci nesil en son teknoloji ile donatılmış dördüncü sondaj gemimiz Abdülhamit Han`ın dahil ettiğimiz güçlü filomuz, yeni keşifler için çalışmalarına ara vermeksizin devam etmektedir. Yıllar boyunca hem denizde hem karada ihmal edilmiş alanlarda arama ve üretim projelerine hız verdik. Son 3 yılda dünya çapında keşifler yaptık. Rezerv büyüklüğü açısında Sakarya gaz sahası Tuna 1 Kuyusu`nda gerçekleştirilen keşif, 2020 yılında denizlerde yapılan dünyanın en büyük keşfidir.

CUMHURİYET`İMİZİN 100. YILINDA YERLİ GAZIMIZI MİLLETİMİZ İLE BULUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ: Amasra 1 Kuyusu`nda yapılan keşif ise 2021 yılında gerçekleştirilmiş dünyanın ikinci büyük keşfidir. Kara alanlarında da yeni keşif ve üretim artışlarımız devam ediyor. Son 5 yılda Türkiye Petrolleri Anonim Ortakları tarafından yapılan hidrokarbon üretimi, yaklaşık yüzde 70 seviyesinde artmıştır. Toplam 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfi sonrasında, keşiften ilk üretime kadar dünyanın hızlı saha geliştirme projesini yaklaşık 2 buçuk yıl gibi rekor bir sürede tamamlayarak Cumhuriyet`imizin 100`üncü yılında yerli gazını milletimiz ile buluşturmayı hedefliyoruz.

MEVCUT ELEKTRİK ÜRETİMİNİN YAKLAŞIK YÜZDE 10`U SIFIR EMİSYON İLE KARŞILANACAKTIR: Nükleer enerjiyi arz kaynaklarımız arasına dahil etmek, olmazsa olmazımızdır. Şu anda dünyanın en büyük nükleer güç santrali (NGS) şantiyesi olan Akkuyu NGS`de dört reaktörün de inşaatı aynı anda devam etmektedir. NGS tam kapasite ile çalışmaya başlayınca, yılda yaklaşık 35 milyar kilovat saat ile ülkemizin mevcut elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10`u sıfır emisyon ile karşılanacaktır. Akkuyu NGS dışında en az iki tane daha NGS`nin kurulmasına yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir. Böylece, hükümetlerimiz öncesinde on yıllardır gerçekleştirilemeyen bir hayali daha hayata geçirmek, Türkiye Yüzyılı`na nasip olacaktır.

MADENCİLERİMİZİN YAKINLARINA AYLIK BAĞLANACAK VE KAMUDA İSTİHDAM OLANAĞI SAĞLANACAKTIR: Amasra`da maden kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza başsağlığı diliyorum. Amasra maden kazası sonrasında, kazanın her yönüyle araştırılarak sorumluların belirlenmesi için bir yanda adli ve idari süreç devam ederken diğer yandan da TBMM Meclis Araştırması Komisyonu kazayı ele almaktadır. Biz de Bakanlık olarak, söz konusu komisyonun çalışmalarına ilgili kurumlarımız ile her türlü katkıyı sağlıyoruz. Diğer yandan, vefat eden kardeşlerimizin geride kalan yakınlarına da sahip çıkıyor, her türlü maddi ve manevi desteği sağlıyoruz. Bu çerçevede yapılan düzenleme ile madencilerimizin yakınlarına aylık bağlanacak ve kamuda istihdam olanağı sağlanacaktır."


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA