4 Şubat 2023 Cumartesi


15:43   5. YÖRÜK ÇALIŞTAYI`NDA MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI UYSAL`DAN LİYAKAT VURGUSU   13:52   ÇİFTÇİLER MERA ALANLARINI GERİ İSTİYOR… GAYTANCIOĞLU: “HİÇBİR TESİS, İŞLETME; KAMU YARARI DA OLSA YAPILAMAZ”   13:45   ABD HAZİNE MÜSTEŞARI NELSON: “TÜRK İŞLETMELERİ YAPTIRIM UYGULANAN RUS KURULUŞLARIYLA İŞ YAPARAK YAPTIRIM RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”   13:42   ÖMER FETHİ GÜRER: ŞEKER FABRİKALARI KAMUDA OLSAYDI ŞEKER 15 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKMAZDI   13:41   SOYER: “KENDİ KENDİMİZİ ZEHİRLEMEDİĞİMİZ BİR DÜNYA İÇİN MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”   13:30   İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ`NÜN, AYNI GÜN YARIM SAAT ARAYLA AÇTIĞI ÜÇ AYRI İHALEYİ TEK ŞİRKET KAZANDI   13:03   THY, OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE YARIN VE PAZARTESİ GÜNLERİ İÇİN PLANLANAN 238 SEFERİ İPTAL ETTİ   12:49   LEVENT GÖK`TEN VAHİT KİRİŞCİ`YE: “ÇOK SAYIDA ELEŞTİRİYE KONU OLAN AVM İÇERİSİNDEKİ VAHŞİ HAYVAN VİTRİNİNE İLİŞKİN ŞİMDİYE KADAR HERHANGİ BİR DENETİM VEYA UYGULAMA YAPILMAMASININ SEBEPLERİNİ AÇIKLAR MISINIZ?”   12:32   BÜMED, YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINA UYMAYAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU   12:25   TÜRK TORAKS DERNEĞİ: AKCİĞER KANSERİNDE, ERKEN TANI KONULDUĞUNDA VE UYGUN ŞEKİLDE TEDAVİ EDİLDİĞİNDE TAMAMEN İYİLEŞME SAĞLANABİLİR   12:21   AMASYA ÇAMBÜKÜ`NDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ PLANINA KARŞI DİRENEN KADINLAR, MAHKEMENİN DURDURMA KARARININ ARDINDAN MERA ALANLARINA MEYVE FİDAN DİKTİ   12:11   OSMANİYELİ TATLICI: "MÜŞTERİ SAYISI AYNI, GELEN MÜŞTERİ AYNI, KAZANÇ AZ"   11:51   ORTAK AKIL POLİTİKA GELİŞTİRME DERNEĞİ`NDEN “TÜİK RAKAMLARI” AÇIKLAMASI: “RAKAMLARIN DÜŞÜK GÖSTERİLDİĞİNİN TESPİTİ HALİNDE, ENFLASYON YENİDEN HESAPLANMALI... FARK TUTARLARININ SORUMLULARDAN TAHSİLİ İÇİN İŞLEMLER YERİNE GETİRİLMELİ”   11:27   CHP`Lİ BÜLBÜL, ERDOĞAN`IN AYDIN MİTİNGİ ÖNCESİNDE MEYDANA ASILAN VE MİLLET İTTİFAKI`NI HEDEF GÖSTEREN PANKARTA TEPKİ GÖSTERDİ: “MİLLET İTTİFAKI`NIN GENEL BAŞKANLARI TERÖRİZMLE SUÇLANAMAZ, BU BİR SUÇTUR”   11:07   İZMİR TABİP ODASI BAŞKANI KAYNAK, İZMİR ŞEHİR HASTANESİ`NİN AÇILIŞININ BİR KEZ DAHA ERTELENMESİNİ DEĞERLENDİRDİ: “AÇILIŞ TÖRENİ YAPILMASI TÜMÜYLE İKTİDARIN SAĞLIK SİSTEMİNE BİR OY DERLEME ENSTRÜMANI OLARAK BAKMASIYLA İLİNTİLİ”   11:01   TAŞCIER: “AFAD`DA BİR USULSÜZLÜK DÜZENİ VARDIR VE ERDOĞAN DA BU KURUMUN BÜTÇESİNİ İKİNCİ ÖRTÜLÜ ÖDENEĞİ OLARAK KULLANMAKTADIR”   06:19   BAŞKAN SEÇER: “GÜÇLÜ BİR BELEDİYENİN GÜÇLÜ BİR SULAR İDARESİ OLUR”   01:20   BM TÜRKİYE DAİMİ TEMSİLCİLİĞİNE SEDAT ÖNAL ATANDI   21:20   İMAMOĞLU EYNESİL`DE YURTTAŞLARA SESLENDİ: "İNŞALLAH MİLLETÇE, HAK ETTİĞİMİZ YÖNETİM ANLAYIŞINI BU MAYISTA HEP BİRLİKTE YAKALAYACAĞIZ"   20:08   ONUR YASER CAN DAVASI... KARDEŞİ EZGİ SEVGİ CAN: "BUNLAR POLİS FALAN DEĞİL, BUNLAR SUÇ ÖRGÜTÜ"  
 
     
 
 
image

Okunma : 73  Tarih : 4.12.2022  E-Mail : fatihberkil@hotmail.com

 
Ramazan  Kara.

5 Aralık, Dünya Kadın Hakları Günü

 5 ARALIK-DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ
 (Aşağıdaki yazıyı, 5 Aralık 2010 tarihinde yazmıştım. Aradan geçen 12 yıla karşın geçerliliğini hala sürdürdüğü için tekrar yayınlıyorum)
   5 Aralık Günü; Yıllar önce, şimdilerde bize akıl vermelerine zemin hazırladığımız, çanak tuttuğumuz Avrupa ülkelerinin çoğunda kadın hakları yokken, çağın ne kadar ilerisinde olduğunu gösterircesine devrimleriyle iz bırakan Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde kadınlara sağlanan "SEÇME VE SEÇİLME HAKKI" nın yıldönümü.
  O yıllar,  kadının toplumun baş tacı olarak görüldüğü yıllar...
  Toplumlar, kadınlarına ve eğitime verdikleri değerle doğru orantılı gelişeceği için kadınlarımızın ilerlemenin ışığı sayıldığı yıllar. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kadınların azımsanmayacak sayıda temsil edildiği yıllar. Kadın ve erkeğin her alanda eşit haklara sahip olduğu yıllar.
  Kısacası Mustafa Kemal ATATÜRK'ün olduğu yıllar.
  Kadınların çağdaş yaşamı benimsediği, çağdaş kılık kıyafetlerle dolaştığı yıllar. Günümüzde olduğu gibi analarımızın, bacılarımızın, kardeşlerimizin, daha doğrusu toplumumuzdaki kadınların başörtüleriyle de özgürce dolaşabildiği, Atatürk ve Cumhuriyet'le hiç bir sorunlarının olmadığı yıllar.
  "TÜRBAN" gibi bir örtünme şeklinin  olmadığı, türbanlıları başörtüsü mağduru gibi gösterip asıl başını halk tipi örtenlerin mağdur edildiği yıllar değil. (Bu konuya başka bir yazımda ayrıntılı olarak değinmiştim.)
  Avrupa ülkeleri, bizden yıllar sonra bizden görerek, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdılar.
  Ancak bizde senelerdir adeta "KADIN HAKKI OLMAZ ÇÜNKÜ HAKKI ERKEK ADIDIR" mantığıyla hareket eden hemcinslerimiz sayesinde 5 ARALIK-DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ, Özcan arkadaşımın deyimiyle "ASLINDA ADI VAR OLUP KENDİ OLMAYAN GÜN" konumuna getirildi.
  Bu kadar çok yıl geçmesine karşın hala törelerimiz nedeniyle kadınlarımızın katledilmesi, kızlarımızın bir mal gibi başlık parasına satılması, doğan çocuklarımız kız olduğunda  utanılması, kızlarımızın okullara gönderilmemesi, kadın milletvekili sayısının bu denli düşük olması, özverinin sembolü konumundaki kadınlarımızın hala çoğu insanımız tarafından eziliyor olması, ikinci sınıf yaratıklar olarak görülmesi bir erkek olarak, bir insan olarak, bir eğitimci olarak, çağdaş düşünceli bir Atatürkçü olarak beni fazlasıyla utandırıyor.
  Kadınlara gerekli değeri vermeyen toplumlar; eğitilemez, gelişemez, çağın gerisinde kalır.
  Kadın bir toplumun hem aynası, hem ışığı da olan en yaratıcı elemanıdır.
  Kadınsız toplum kanatsız kuş gibidir. Yerinde sayar, uçamaz.
  Son dönemlerde yaşanan olayları görünce; kadınlara verilmesi gereken değeri veremeyişimizi ve kadın haklarına toplum olarak gerektiği gibi saygılı olamadığımızı kolayca görebilmekteyiz.
  Koruma isteğinde bulunduğu halde koruma verilmediğini için öldürülen kadınlarımız, “Karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmediğimiz” kadınlarımız, mecliste yeterli sayıda yer bulamayan kadınlarımız, tecavüze uğradığı için veya sevdiği insana verilmediği için kaçarak evlenmek zorunda kaldığında törelerimiz gereği katledilen kadınlarımız ilk aklıma gelenler.
  Bir de başlık parası veya berdel karşılığı babası, hatta dedesi yaşındaki insanlarla evlenerek kadın olanlar var.
  Kiminle evleneceğine, kime nasıl davranacağına, hangi partiye oy vereceğinden kaç çocuk yapacağına kadar aile büyüklerinin karar verdiği kadınlarımızı unutmamak gerek.
  Hala ortalama her gün dayak attığımız, dayak atmaktan yorulduğumuz için olsa gerek analarımızın-babalarımızın-kardeşlerimizin de dayak atmasına ses çıkarmadığımız toplumda kutlanan Kadın Hakları Günü ne anlam taşır acaba?
  "Törelerimizin, dinimizin gereği diyerek" kadının adının olmadığı bir toplum yarattığımız halde kutlanan Kadın Hakları Günü ne anlam taşır acaba?
  Sarkıntılık yaptığımızda, taciz ettiğimizde "kuyruk sallamasaydın" diyerek sindirdiğimiz, mutfaktan çıkarmadığımız, topluma karıştıramadığımız, Türkiye Büyük Millet Meclisi başta hiç bir meclise gerekli sayıda sokmak istemediğimiz, ancak ve yalnız yatağımıza sokmak için kullanmak istediğimiz kadınların nasıl bir günü ve nasıl bir hakkı olur diye düşünüyorum.
  Gün göstermek istemediğimiz kadınların, Kadın Hakları Günü olur mu?

  Geçenlerde dini içerikli bir yazı okumuştum.
  Özetle; "Allah, kadını yaratırken erkeğin kaburgasından yarattı. Çünkü kadının erkeğe eşit olmasını, erkeğin kadına kaburgasının içindeki yüreğinde yer vermesini istiyordu. Kadını erkekten üstün görmek isteseydi kadını erkeğin başından, erkeği kadından üstün görmek isteseydi kadını erkeğin ayağından yaratırdı" diyordu.
  Kadınlarımızın çağdaş uygarlık düzeyi ve Atatürkçü düşüncenin gereği olarak hak ettikleri değeri de  saygıyı da görecekleri günlerin özlemiyle; başta ablamın çağdaş bir kadın olması için köyümüzün ilkokuldan sonra okuyan ikinci kızı olmasını sağlayan annem olmak üzere tüm annelerimizin, kadınlarımızın, kızlarımızın 5 ARALIK  DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ kutlu olsun...
 
  YAZARIN ARŞİVİ
 
 
 
  YORUMLAR
 
 
  YORUM YAZIN
 
Adınız Soyadınız :

Yorumunuz :

Güvenlik Kodu : Güvenlik Kodu
Kod :

   GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 
 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2023 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA