18 Ağustos 2022 Perşembe


17:28   THY PİLOT ALIMI YAPACAĞINI DUYURDU   17:26   TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ`NE AİT MARKETTEN ALIŞVERİŞ YAPAN ELBİSTANLI YURTTAŞ: “DAHA TÖVBELER TÖVBESİ, REİSİN DEDİĞİ YERDEN VALLA ALMAM, BİLLAHİ ALMAM”   17:16   MARMARA DEPREMİ`NDE YAŞAMINI YİTİRENLER, DEPREMİN 23. YILINDA YALOVA`DA “SESSİZ YÜRÜYÜŞ” İLE ANILDI   17:13   GOOGLE`IN TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKISI 3,3 KAT ARTARAK 476 MİLYAR TL OLDU   17:09   KIZILBÜK`TEKİ OTEL İNŞAATINI GÖRÜNTÜLEYEN ÇEVRECİLER GÖZALTINA ALINDI: “KOLLUK, ŞİRKETİN HUKUK TANIMAYAN FAALİYETLERİNE SEYİRCİ KALIRKEN, DOĞA SAVUNUCULARINI GÖZALTINA ALMIŞTIR”   16:51   ÜMİT ÖZDAĞ, AMASYA`DA OSB`YE KARŞI ÇIKAN KÖYLÜLERİ ZİYARET ETTİ: “BU YANLIŞ KARARDAN GERİ ADIM ATARSANIZ SİZE TEŞEKKÜR EDECEĞİZ”   16:46   69 YAŞINDAKİ EMEKLİ İSMAİL SOYDAN: “ESKİDEN EMEKLİ MAAŞIM 3 AY DA YETİYORDU, ŞİMDİ TORUNLARIMA HARÇLIK VEREMİYORUM”   16:41   KKTF YÖNETİM KURULU ÜYESİ ABDULLAH ÖZER: “YETKİLİLERİN TÜRK NAKLİYE SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİNE SAHİP ÇIKMALARINI BEKLİYORUZ”   16:30   TEMEL KARAMOLLAOĞLU: "TALİMAT VEREREK EKONOMİYİ DİZAYN ETMEK, DÜZE ÇIKARMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR"   16:25   BİLECİK TARIM KREDİ KOOPERATİF MARKETTEN ALIŞVERİŞ YAPAN VATANDAŞ: “ŞEKERDE İNDİRİM VAR, DİĞERLERİNİN HEPSİ PAHALI”   16:21   KANDİLLİ RASATHANESİ MÜDÜRÜ ÖZENER: MARMARA`DA 7`NİN ÜZERİNDE BİR DEPREM OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUZ AMA NE ZAMAN OLACAĞINI BİLMİYORUZ   15:48   TARSUS BELEDİYESİ`NDEN ‘OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR` ETKİNLİĞİ   15:47   KILIÇDAROĞLU: “BAY KEMAL`E GÜVENECEKSİNİZ, BİR. BAY KEMAL KUL HAKKI YEMEZ, İKİ. BAY KEMAL DEVLETİ SOYANLARIN KARŞISINDADIR VE O PARALARIN TAMAMINI ALIP BU MİLLETE VERECEKTİR.”   14:34   SEYİT TORUN: ÖĞRENCİLERİ, İÇİNDE BULUNDUĞU ZOR KOŞULLARDAN İSTİFADE ETMEK İSTEYEN ÇEVRELERE BIRAKMAYACAK BELEDİYELERİMİZ   14:18   ÜMİT ÖZLALE`NİN BAKAN ERSOY`LA İLGİLİ İDDİALARINA İLİŞKİN HABERLERE ERİŞİM ENGELLENDİ: “ERSOY KENDİSİNE GÜVENİYORSA İSTEDİĞİ KANALDA BU YAPILANLARI TARTIŞALIM”   14:03   YALOVA`DA TARIM SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BULUŞAN KILIÇDAROĞLU: “TARIM BAKANLIĞI`NIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI LAZIM. BU TARIM BAKANLIĞI İLE TARIM İŞİNİ ÇÖZEMEZSİNİZ”   13:50   MSB: "YUNANİSTAN TARAFINDAN DÜZENSİZ GÖÇMENLERİN TÜRK KARA SULARINA İTİLDİĞİ İHA İLE TESPİT EDİLDİ"   13:45   UTKU ÇAKIRÖZER: "DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞIMIZIN BÜYÜKELÇİLİK KAPILARINDAKİ ÇİLESİNE SON VERMEK İÇİN GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPMALI"   13:31   GENİŞLETİLMİŞ SEFALET ENDEKSİ, ARTIŞ EĞİLİMİNDE: ENDEKSTEKİ ARTIŞIN KAYNAĞI YÜKSEK ENFLASYON   12:59   AHMET AKIN: "AKP`NİN DESTEĞİ İLE ENERJİ ALANINA GİREN ŞİRKETLERİN SEKTÖRÜN BATMASININ ARDINDAN KAÇMAYA BAŞLADIĞI ANLAŞILIYOR"  
 
     
   

BULGARİSTAN`IN 10 KENTİ, “B40 BALKAN ŞEHİRLERİ AĞI”NA DAHİL OLDU. İMAMOĞLU: "İBB OLARAK YAPILABİLECEK TÜM İŞ BİRLİKLERİNE AÇIĞIZ"


Bulgaristan`ın, başkent Sofya ile birlikte toplam 10 kenti; "B40 Balkan Şehirleri Ağı"na dahil oldu. Sofya`da düzenlenen imza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün burada sizlerle aynı masada buluşmak, kentlerimizin ortak geleceği adına son derece önemlidir. Zira dünyanın pek çok bölgesinde farklı toplumlar, bölgesel iş birlikleriyle refaha erişebiliyor. Bu açıdan B40 Ağı`nın mottosu basit ve nettir: Daha iyi iş birliği, daha iyi gelecek. İBB olarak yapılabilecek tüm iş birliklerine açığız ve destek sunmaya hazırız” dedi.

 

Tarih : 28 Haziran 2022 Salı 20:04   Okunma : 283

Bulgaristan`ın, başkent Sofya ile birlikte toplam 10 kenti; "B40 Balkan Şehirleri Ağı"na dahil oldu. Sofya`da düzenlenen imza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bugün burada sizlerle aynı masada buluşmak, kentlerimizin ortak geleceği adına son derece önemlidir. Zira dünyanın pek çok bölgesinde farklı toplumlar, bölgesel iş birlikleriyle refaha erişebiliyor. Bu açıdan B40 Ağı`nın mottosu basit ve nettir: Daha iyi iş birliği, daha iyi gelecek. İBB olarak yapılabilecek tüm iş birliklerine açığız ve destek sunmaya hazırız” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “B40 Balkan Şehirleri Ağı” oluşumuyla ilgili görüşmeler yapmak üzere, Bulgaristan`ın başkenti Sofya`ya gitti. İmamoğlu`nun kentteki ilk adresi, Türkiye`nin Sofya Büyükelçiliği oldu. Büyükelçi Aylin Sekizkök ile bir araya gelen İmamoğlu, ziyaretinin ardından Sofya Belediyesi`ne geçti. İmamoğlu`nu makamında ağırlayan Sofya Belediye Başkanı Yordanka Assenova Fandakova, İBB Başkanı`na ziyareti nedeniyle teşekkür etti. İki Başkan, şehirleri arasındaki iş birliklerini artırma yönünde görüş birliğine vardı.

İmamoğlu, Sofya`daki son etkinliği, “B40 toplantısı” oldu. Sofya ile toplam 9 Bulgar şehrinin daha ağa katılma kararının imza altına alındığı toplantı, Grand Hotel Millennium Oteli`nde düzenlendi. Toplantıya, İmamoğlu ve Fandakova`yla birlikte; Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Burgaz Belediye Başkanı Dimitar Nikolov, Filibe Belediye Başkanı Zdravko Dimitrov, Veliko Tarnovo Belediye Başkanı Daniel Panov, Dimitrovgrad Belediye Başkanı Ivo Dimov, Troyan Belediye Başkanı Donka Mihaylova, Karlovo Belediye Başkanı Emil Kabaivanov, Karnobat Belediye Başkanı Georgi Dimitrov, Rakovski Belediye Başkanı Pavel Gudzherov ve Sliven Belediye Başkanı Stefan Radev katıldı.

İmamoğlu`nun toplantıda yaptığı konuşanın satır başları şöyle:

“KIRCAALİ, B40`IN KURUCU ÜYESİ: Bölgemizde dayanışma ve iş birliğini güçlendirmek amacıyla inşa ettiğimiz B40 Balkan Şehirleri Ağı`nın kurucusu ve dönem başkanı olarak Sofya`da buluşmamız, Bulgaristan`a ve Bulgaristan şehirleriyle iş birliğine verdiğimiz önemin ifadesidir. Bulgaristan şehri Kırcaali de B40 Ağı`nın kurucu üyesi. Bugün burada sizlerle aynı masada buluşmak, kentlerimizin ortak geleceği adına son derece önemlidir. Zira dünyanın pek çok bölgesinde farklı toplumlar, bölgesel iş birlikleriyle refaha erişebiliyor. Bu açıdan B40 Ağının mottosu basit ve nettir: ‘Daha iyi iş birliği, daha iyi gelecek.

İSTANBUL`UN, ATİNA`NIN, SOFYA`NIN SORUNLARI FARKLI DEĞİL: 11 ülkeden katılan 23 belediye başkanı, güçlü bir iradeyle, Balkan şehirleri arasında yeni bir iş birliği sürecini başlatacak bu ağın kurulmasına oy birliğiyle karar verdi. Çünkü Balkan şehirleri olarak, benzer coğrafyayı ve kültürel değerleri paylaşmamıza rağmen, aramızda ekonomik, teknolojik ve kültürel iş birliği büyütecek bir mekanizmamız yoktu. Oysa ki yönetimsel açıdan bakıldığında, İstanbul`un sorunları ile örneğin Sofya`nın, Belgrad`ın veya Atina`nın sorunları çok da farklı değil. B40 Ağı kurulana kadar iklim krizi, göç, kentsel yoksullukla mücadele, gelir adaletsizliği, yerel demokrasi veya dijital dönüşüm gibi hepimizin ortak sorunlarını bir potada değerlendirecek; teknoloji ve deneyim aktararak inovatif çözüm önerileri üretecek bir mekanizma mevcut değildi.

23 ŞEHİRLE BAŞLADIK 40`A ULAŞTIK: B40`ın Balkan şehirlerinin eşit temsil edileceği, ortak akılla ortak hedeflere ulaşma prensipleriyle çalışacak bir platform olarak kuruldu.  Henüz her şeyin çok başındayız. Kısa ve orta vadede birlikte önemli sonuçlar alacağız. Ve birlikte uzun bir yol gideceğiz. Ama inanıyorum ki üye şehirlerin yararına iş birlikleri ve ortak gelecek inşa etme yolunda önemli bir başlangıç yaptık. Kurulduğumuz günden beri, bölgesel iş birliğini geliştirmeye ve 23 şehirle başlattığımız bu platformu büyütmeye yönelik adımlar atıyoruz. Bugün sizlerin katılımıyla 40 şehre ulaşıyoruz. Yeni katılımlarla B40`ın çok daha güçleneceğine ve bölgesel iş birliği imkanlarının gelişeceğine inanıyorum. Geçen kasımda İstanbul Zirvesi`ne katılan belediye başkanıyla, ortak bir manifestoya imza atarak, B40 Ağı`nın anayasasına karar verdik. Buna göre; her üye eşit haklara sahip olacak, dönem başkanlığı dönüşümlü ve 1 yıl süreli olacak. Daimî sekreteryanın sorumluluğu ve yükü İstanbul`da olacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİRENÇLİ BİR DÖNÜŞÜME İHTİYACIMIZ VAR: İstanbul buluşmasının ardından B40 bünyesinde 4 ayrı çalışma grubu oluşturduk.  Bunlar `Yerel İklim Eylemi`, `Yerel Demokrasi ve Göç`, `Akıllı Şehirler ve Dijital Transformasyon` ile `Yerel Ekonomik İş Birliği` şeklinde. İklim değişikliğine bağlı yaşadığımız afetler, şehirlerimizde doğayla uyumlu ve iklim değişikliğine dirençli bir dönüşüme ihtiyacımızın olduğunu gösteriyor. Maalesef iklim sorunu, ulusal sınır, milliyet veya kimlik tanımıyor. Şurası gerçek ki iklim krizinde şehirlerimiz hem birer fail hem de mağdur. Şehirlerimizde yaşayan vatandaşlarımızın ekolojik güvenliğinden de sorumlu olan her birimiz, çevre alanında dönüştürücü kalıcı adımlar atmak zorundayız.

İSTANBUL`UN TECRÜBELERİNİ ÜYELERİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ: İBB olarak yapılabilecek tüm iş birliklerine açığız ve destek sunmaya hazırız. İstanbul`un bu konulardaki tecrübelerini üyelerimizle paylaşacağız. Teknik ekiplerimiz, bu projelere dahil olmak isteyen tüm üye şehirlerimizi ziyaret ederek, yerinde çalışmalar yapmak da dahil tüm gayreti sarf edecekler. Çünkü biz, iş birliğinin yapıcı ve dönüştürücü gücüne inanıyoruz. Sizlerin de bu inancı taşıdığına eminim. Bu inançla ve sizlerle birlikte çevre dönüşümü, atık yönetimi ve yeşil enerji başta olmak üzere bölgesel dönüşümler gerçekleştirebiliriz. Şüphesiz ki bu dönüşüm, Avrupa Birliği tarafından 2019 yılında açıklanan ‘Avrupa Yeşil Mutabakatı`na uyum yönünde bir yeşil dönüşüm olmalıdır. Avrupa Birliği ve B40 Ağı, teknik ve finansal alanlarda birlikte çalışarak, gezegenimizin ve şehirlerimizin geleceği için dönüşüm başarabilir.”

İmamoğlu`nun ardından tüm katılımcı belediye başkanları birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından İmamoğlu, Fandakova ve 9 Bulgaristan şehrinin belediye başkanları arasında B40`a katılım metni imzalandı. İmamoğlu, imzaların ardından tüm başkanlara Türk lokumu ikram etti. 

 


Paylaş :
Etiketler :  

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır..!

  GÜNCEL HABERLER

 
  FLAŞ HABER
   
  YAZARLAR
 


 
  EN ÇOK OKUNANLAR
  • Bu Ay
  • Bu Hafta
  • Dün
  • Bugün
 

 


  SOSYAL MEDYA


  GAZETELER
 
 

 mersinerji.com
ANKA Haber Ajansı
Abonesidir

 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..!
altioksiyaset.com © Copyright 2017-2022 Tüm hakları saklıdır..! İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz..!

URA MEDYA